Նախքան հունիսի 26-ին Ստամբուլում կայանալիք ՍԾՏՀ գագաթնաժողովը, կազմակերպության նախարարների խորհուրդը հավաքվել է Սերբիայում: Բելգրադի ժողովը դիտարկվում է որպես Ստամբուլի գագաթնաժողովի նախապատրաստություն: Կազմակերպությունը, որը միավորում է 12 երկրենր և բանկցությունների սեղանի շուրջ է համախմբում այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Ադրբեջանն ու Հայաստանը, իր 20-ամյակի կապակցությամբ ձգտում է ակտիվանալու, հաղորդում է TRT-ն:
ՍԾՏՀ-ն հիմնադրվել է 1992թ հունիսի 25-ին Ստամբուլում` Թուրքիայի նախաձեռնությամբ: Կազմակերպությունը ձգտում է հասնել ավելի սերտ համագործակցության այնպիսի արտակարգ իրավիճակներում, ինչպիսիք են հրդեհները և բնական աղետները:
ՍԾՏՀ-ն միավորում է մի տարածք, որտեղ բնակվում է 340 մլն մարդ: Բելգրադի ժողովի ավարտից հետո, կազմակերպության նախագահությունը Սերբիայից Թուրքիային կանցնի: ՍԾՏՀ-ում Թուրքիայի պաշտոնական նախագահությունը կսկսվի հուլիսի 1-ին և կտևի 6 ամիս: Ժողովի ընթացքում դեսպան Կորուն իր ելույթում ընդգծել է, որ բարձր մակարդակով Ստամբուլի գագաթնաժողովին երկրների մասնակցությունը վկայում է այս կառույցի կարևորությունը: Կորուն ուշադրություն է դարձրել նրան, որ ռազմավարական առումով կարևոր տեղադրություն ունեցող մերձսևծովյան շրջանը առևտրի և էներգետիկայի գծով լայն հնարավորություններ է առաջարկում: Նա նշել է նաև, որ պետք է առանց ժամանակ կորցնելու իրականացվել ՍԾՏՀ կոնկրետ նախագծերը:

12 Июнь 2012 - 08:33 AMT
До начала саммита ОЧЕС, который состоится 26 июня в Стамбуле, Совет министров организации собрался в Сербии. Совещание в Белграде рассматривается в качестве подготовки к саммиту в Стамбуле. Организация, объединяющая 12 стран и собирающая за столом переговоров и такие страны, как Азербайджан и Армения, в свое 20-летие стремится к повышению своей активности, передает TRT.
ОЧЕС была основана 25 июня 1992 года по инициативе Турции в Стамбуле. Организация, разрабатывающая стратегию по таким вопросам, как проблемы, вызванные экономическим кризисом и оценка возможностей нового периода, стремится к достижению более эффективного сотрудничества в таких чрезвычайных ситуациях, как пожары и стихийные бедствия.
ОЧЕС объединяет пространство, на котором проживают 340 миллионов человек. По окончании совещания в Белграде председательство в организации перейдёт от Сербии к Турции. Официально председательство Турции в ОЧЕС начнётся с 1 июля и продлится 6 месяцев. Посол Кору в своей речи на совещании подчеркнул, что участие стран в стамбульском саммите на самом высоком уровне является ярким свидетельством важности этой структуры. Кору привлёк внимание к тому, что Причерноморье, расположенное в стратегически важной точке, в центре Евразии, предлагает массу возможностей по линии торговли и энергетики, и указал на необходимость реализации, не теряя времени, конкретных проектов ОЧЕС.