Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանիՀարավային Կովկասի երկրների դեպարտամենտի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամին՝ պաշտոնավարման ժամկետի ավարտի կապակցությամբ և այդ պաշտոնում նրան փոխարինող՝ տարածաշրջանային նոր տնօրեն Հենրի Քերալին, ասվում է նախագահի մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: Զրուցակիցները բարձր են գնահատել Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցությունը՝ գոհունակությամբ խոսելով բազմաթիվ ոլորտներում իրականացված ծրագրերի արդյունքների մասին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բանկին՝ նման համագործակցության և Հայաստանում իրականացվող սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներին հետևողական աջակցության համար, ընդգծելով հատկապես համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման գործում մեր երկրին ցուցաբերված օժանդակությունը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով, այն ավելի ամրապնդեց և ընդլայնեց Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի գործընկերային հարաբերությունները: Սերժ Սարգսյանը այդ հարաբերությունների խորացման և փոխգործակցության զարգացման գործում բարձր է գնահատել ՀԲ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամի անձնական ներդրումը, հաջողություններ մաղթել նրան հետագա աշխատանքում:
Նախագահը շնորհավորել է տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Հենրի Քերալին և հույս հայտնել, որ Հայաստան այցի ընթացքումհնարավորություն կունենա տեղում ծանոթանալ իրականացվող ծրագրերին, երկրի զարգացման հնարավորություններին ու մարտահրավերներին՝ նոր պաշտոնում նպաստելով ՀԲ-ի հետ Հայաստանի շարունակական համագործակցությանը:
Հենրի Քերալը վստահեցրել է, որ Համաշխարհային բանկը Երևանում ունի կարող ու լավ թիմ, որի աջակցությամբ կշարունակի զարգացնել և ամրապնդել Հայաստանի հետ հարաբերությունները:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթություններին և դրանց շրջանակներում ՀԲ-ի հետ առաջիկա համագործակցությանը:

21 Июнь 2012 - 11:02 AMT
Президент Армении Серж Саргсян сегодня встретился с региональным директором Всемирного Банка на Южном Кавказе Асадом Аламом, завершающим свою миссию, и его приемником на этом посту Генри Кералом, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В ходе встречи собеседники высоко оценили сотрудничество между Арменией и ВБ, с удовлетворением отметив эффективность совместных программ, реализованных в разных сферах.
Президент Армении выразил благодарность Банку за подобное сотрудничество и за последовательное содействие осуществляемым в республике социально-экономическим реформам, в частности в ликвидации последствий финансово-экономического кризиса. По его словам, это еще больше укрепило партнерские отношения Армении и Всемирного Банка.
Серж Саргсян также поздравил Генри Керала с назначением и выразил надежду, что тот во время визитом в Армению будет иметь возможность на месте познакомиться с реализуемыми программами, перспективами развития республики и стоящими перед ней вызовами, продолжая последовательное сотрудничество Армении и ВБ.
В свою очередь, Генри Керал заявил, что в ереванском офисе ВБ собралась хорошая команда, при помощи которой он будет развивать и укреплять отношения с Арменией.
На встрече собеседники обсудили также экономические приоритеты Армении и дальнейшее сотрудничество с Всемирным Банком в этом контексте.