Կառավարությունը հունիսի 22-ի նիստում թույլ է տվել ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Աստրա Կրիստալս» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը հետաձգել մինչև երեք տարի ժամկետով:
Ինչպես ասաց էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանը, ընկերությունը անհրաժեշտ սարքավորումներ ձեռք կբերի 4,2 մլրդ դրամով, իսկ արտադրանքը հիմնականում կարտահանվի:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հիշեցրել է, որ «Աստրա» հայ-շվեյցարական ընկերության այցելության ժամանակ, որը զբաղվում է ճշգրիտ ճարտարագիտությամբ, նա ծանոթացել է արդեն գործող արդիական սարքավորման հետ: Վարչապետը ուշադրությունը հրավիրել է այն հանգամանքին, որ այդ ձեռնարկությունը կարևոր դեր կունենա արդյունաբերության զարգացման ծրագրի իրագործման մեջ:
2011թ. ընկերությունն արտադրել է 34,5 մլն դրամ ընդհանուր գումարի արտադրանք, ինչն ավելի է 2010թ. ցուցանիշից 132,7 տոկոսով, իսկ իրացման ծավալները կազմել են 31 մլն դրամ, որից 8 մլն դրամի ապրանք արտահանվել է:
2011թ. «Աստրա» ձեռնարկության հիման վրա ստեղծվեց նաև «Աստրա Կրիստալս» ՓԲԸ-ն, որտեղ կկազմակերպվի տեխնիկական բյուրեղների աճեցում և մշակում, ինչպես նաև կարտադրվի տեխնիկական սապֆիրի մաքուր հումք: Արդիական տեխնոլոգիաների օգտագործումը հնարավորություն կտա տարեկան արտադրել մինչև 2 տոննա բյուրեղ և մինչև 3 տոննա մաքուր հումք: Առաջնային հումքը կստացվի Չինաստանից ու ԱՊՀ-ից:
Ներդրումային ծրագիրը նոր գործարանի համար կազմում է 9 մլն դոլար, որի շրջանակներում 2012թ. ավարտին շինարարությունը կավարտվի: Կստեղծվի 20 նոր աշխատատեղ 180 հազար դրամ միջին աշխատավարձով, իսկ արտադրանքը կարտահանվի Չինաստան, Ռուսաստան և ԵՄ երկրներ, հայտնում է կառավարչության մամլո ծառայությունը:

22 Июнь 2012 - 07:39 AMT
Правительство Армении на заседании 22 июня разрешило компании «Астра Кристал» в рамках инвестиционной программы при импорте современного оборудования на сумму более 300 млн. драмов отсрочить уплату НДС на три года.
Как сообщила заместитель министра экономики Армении Карине Минасян, компания приобретет необходимое оборудование на сумму в 4,2 млрд. драмов, а произведенная продукция в основном будет направлена на экспорт.
В связи с этим премьер-министр Тигран Саркисян напомнил, что в ходе посещения совместного армяно-швейцарского предприятия АСТРА, занятого производством в сфере точной инженерии, он ознакомился с одним из уже действующих современным устройством. При этом премьер обратил внимание на то, что это предприятие будет играть важную роль в программе правительства, касающейся развития сферы промышленности.
В 2011 году компания произвела продукцию на общую сумму 34,5 млн драмов, что больше показателя 2010 года на 132,7%, а объемы реализации продукции составили 31 млн драмов, из которых 8 млн драмов пришлись на долю экспорта.
На основе предприятия АСТРА в 2011 году было создано также предприятие АСТРА Кристалл, на котором будет организовано выращивание и обработка технических кристаллов, а также производство чистого сырья технического сапфира. С использованием современных технологий на заводе станет возможным производить в год до 2 тонн кристаллов и до 3 тонн чистого сырья. Для их изготовления первичное сырье будет поставляться из Китая и СНГ.
Инвестиционная программа для нового завода составляет $9 млн, в рамках которой до конца 2012 года завершится строительство. Будет создано 20 новых рабочих мест со средней зарплатой 180 тыс. драмов, а продукция будет экспортироваться в Китай, Россию и страны ЕС, сообщает пресс-служба правительства Армении.