Աշխարհն ուշադիր հետևում է եվրոյի գոտում տիրող իրավիճակին և անհամբեր սպասում է Բրյուսելի գագաթաժողովի արդյունքներին, որն անցնում է հունիսի 28-29-ը: «Համաշխարհային տնտեսությունը լիկվիդայնության ճգնաժամ է ապրում, սակայն իրավիճակի վատթարացումը ոչ միայն Հունաստանին է սպառնում, շատ ավելի կարևոր է, թե ինչ վիճակ կլինի ԵՄ առավել խոշոր երկրներում՝ Իսպանիայում ու Իտալիայում, վերջինը տարածքով ԵՄ թվով երրորդ երկիրն է»,-ասել է FOREX CLUB-ի վերլուծաբանական կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Դիրգինը հունիսի 28-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Բրյուսելում մեկնարկած ԵՄ երկրների նախագահների ու վարչապետերի առաջիկա գագաթաժողովում հարց կբարձրացվի եվրոպական բանկային միություն ստեղծելու, առավել մեծ ֆինանսական ինտեգրման, ինչպես նաև պարտքերի կրճատման հիմնադրամի կազմակերպման հնարավորությունները:
Ըստ նրա, ԵՄ տնտեսությունն այժմ ավելի վատ վիճակում է, և կարող է տարին փակել ՀՆԱ բացասական ցուցանիշով, այն դեպքում, երբ ԱՄՆ տնտեսությունը, որտեղ աճում են անշարժ գույքի գները, ՀՆԱ 2,5 տոկոս աճ կարող է արձանագրել: Այնուամենայնիվ, տնտեսական աճի առաջատարը շարունակում է մնալ Չինաստանը:
Իր հերթին FOREX CLUB-ի վերլուծաբան Միքայել Վերդյանը հավելել է, որ արդեն 5 երկիր, որտեղ ճգնաժամն ահագնացել է, դիմել են միջազգային կառույցներին ֆինանսական օգնության համար: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի նվազումը կարող է անմիջական ազդեցություն ունենալ Ռուսաստանի տնտեսության վրա, ինչն իր հերթին կանդրադառնա նաև Հայաստանի վրա, որի համար վերջինս գլխավոր առևտրային գործընկերն է:

Мир внимательно следит за ситуацией в еврозоне и с нетерпением ждет итогов саммита в Брюсселе, который пройдет 28-29 июня. «Мировая экономики переживает кризис ликвидности, однако не стоит ожидать ухудшения ситуации от Греции, намного важнее положение экономик в более крупных станах ЕС – Испании и Италии, последняя является третьей по величине страной ЕС», – сказал руководитель аналитического центра FOREX CLUB Андрей Диргин 28 июня на пресс-конференции в Ереване.
Одной из главных тем на предстоящем саммите глав государств и правительств Евросоюза в Брюсселе станет вопрос о создании европейского банковского союза, большей фискальной интеграции, а также возможности организации фонда по сокращению долгов.
По его словам, экономика ЕС сейчас находиться в худшем состоянии, и год может закрыть с минусовым ВВП, в то время как экономика США, где постепенно растут цена на недвижимость, может завершить год с ростом ВВП на уровне 2,5%, тем не менее, двигателем мирового экономического роста пока что остается Китай.
В свою очередь аналитик ГК FOREX CLUB Микаел Вердян добавил, что уже 5 стран, где кризис набрал размах, уже обратились к международным структурам за финпомощью. В этом контексте он отметил, что снижение темпов мирового экономического роста напрямую отразиться на экономике России, что в свою очередь не замедлит сказать на Армении, для которой последняя является главным торговым партнером.