Հունիսի 29-ին Երևանում աշխատանքն է սկսել «Գլոբալ էներգիայի փոխակերպման ուղիները և քաղաքականության գործիքները» տարածաշրջանային սեմինարը: Ինչպես հայտնել է Հայաստանի ՀՀ Էներգետիկայի նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը, սեմինարի ընթացքում կներկայացվեն էներգետի ոլորտի զարգացման նոր մեթոդաբանությունն ու զարգացման գործիքները, որոնք հիմնված են էկոլոգիապես մաքուր լուծումների վրա և թույլ են տալիս խուսափել շրջակա միջավայրի աղտոտումից, ինչպես նաև լուծում են բոլոր սպառողների համար էներգիայի մատչելիության հարցը: «Մեր երկիրը դասվում է այն երկրների շարքին, որոնք լուծել են էներգիայի հասանելիության հարցը, Հայաստանի ցանկացած քաղաքացի կարող է օգտվել էներգիայից, այդ թվում նաև գազի օգտագործման միջոցով»,-ասել է նա: Ինչ վերաբերում է տրանսպորտին, ապա Հայաստանում հաջողվել է անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ ստեղծել գազի մատակարարման և տրանսպորտի ոլորտում նրա կիրառման համար:
Փոխնախարարը հավելել է, որ Հայաստանում ծրագրեր են մշակվել վերականգնվող էներգիայի տարբեր ոլորտների համար էներգախնայողության ու էներգաարդյունավետության առումով, լավ զարգացած օրենսդրական դաշտ ունենք ներդրումների համար: Արեգ Գալստյանը հայտնել է, որ 5 տարում Հայաստանին հաջողվել է փոքր ՀԷԿ-երի էներգիայի սպառման մակարդակը հասցնել 8 տոկոսի, ինչը կայուն ցուցանիշ է: «Փորձում ենք նույնը անել նաև վերականգնվող էներգիայի այլ ճյուղերի համար»,-ասել է նա:
Իր հերթին ՄԱԱԶԿ քարտուղարության Էներգիայի և կլիմայի փոփոխության մասնաճյուղի Վերականգնվող և գյուղատնտեսական էներգիայի բաժնի պետ Դիեգո Մասերան հավելել է, որ էնրեգիայի փոխակերպման ու կլիմայի փոփոխության խնդիրների վրա բազում գիտնականներ են աշխատել նոր մոտեցումներ մշակելու համար: «Էներգիայի վերափոխման համար 10 տարի կպահանջվի, ապահովելու համար էներգիայի մատակարարման ճկունությունն ու հին տեխնոլոգիաներից ազատվելու համար»,-ասել է նա: Նա հավելել է, որ արդեն 2008թ. աշխարհի զարգացած երկրները իրենց պոտենցիալը հզորացնում են վերականգնվող էներգիայի ներքին աղբյուրների միջոցով, ստեղծելով աշխատատեղեր և հրաժարվելով միջուկային էներգիայից:
Ըստ նրա, Հայաստանը ևս մեծ ներուժ ունի վերականգնվող էներգիայի ոլորտում:
Սեմինարի կազմակերպիչն է ՄԱԿ-ի Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը Հայաստանի կառավարության, Կիրառական համակարգային վերլուծության միջազգային ինստիտուտի, Գլոբալ էկոլոգիական ֆոնդի հետ:
Սեմինարի նպատակն է Գլոբալ էներգետիկ գնահատման քննարկումը, քաղաքական մեխանիզմների կիրառմամբ` էներգիայի միացյալ խնայման և ջերմոցային գազերի կրճատման նպատակով:

29 Июнь 2012 - 07:25 AMT
В Ереване 29 июня начал свою работу региональный семинар на тему “Пути трансформации глобальной энергии и инструменты политики”.
Как сообщил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Арег Галстян, в ходе регионального семинара будут представлены новые методологии и инструменты для развития энергетической сферы, которые основаны на экологически чистых решениях и которые позволяют избежать загрязнения окружающей среды, а также решают проблему использования цивильной энергии и ее доступности для всех потребителей. “Наша страна относиться к тем странам, которые решили проблему доступности энергии, любой гражданин Армении может получить энергию, в том числе и по линии газа”, – сказал он. Что же касается транспорта, то стране удалось развить необходимую инфраструктуру для обеспечения поставок газа для его использования в транспортной сфере.
Замминистра добавил, что в Армении разработаны необходимые программы для отдельных отраслей возобновляемой энергетики по линии энергосбережения и энергоэффективности, хорошо развито и законодтательное поле для привлечения инвестиций. Арег Галстян сообщил, что за 5 лет Армении удалось довести уровень потребления энергии малых ГЭС в общем энергетическом балансе потребления до 8 процентов, что является стабильным показателем. “Пробуем сделать и для остальных ветвей возобновляемой энергетики”, – сказал он.
В свою очередь начальник отдела возобновляемой энергетики и сельхозэнергии, отдела энергии и изменения климата секретариата ЮНИДО Диего Масера добавил, что над проблемами трансформации энергии и изменения климата работали многочисленные ученые для создания новых подходов. “Для трансформации энергии потребует 10 лет, чтобы обеспечить гибкость поставок энергии и освободиться от старых технологий”, – сказал он. В связи с этим он добавил, что уже с 2008 года развитые страны мира наращивают свой потенциал использования внутренних источников возобновляемой энергии, тем самым создавая рабочие места и отказываясь от ядерной энергии. По его мнению, Армения также имеет большой потенциал для развития возобновляемой энергетики. Среди вызовов, стоящих перед миром, он выделил обеспечение безопасности использования энергии, снижение влияние на окружающую среду, повышение ее доступности.
Организатором семинара выступает Организация промышленного развития ООН совместно с правительством Армении, Международным институтом прикладного системного анализа, Глобальным экологическим фондом.
Цель семинара – оценка глобальной энергии с использованием политических механизмов для общего ее сбережения и сокращения парниковых газов.