Հայաստանում իրականացվող կենսաթոշակային բարեփոխումներն առաջին հերթին ուղղված են երիտասարդներին, նրանց, ով նոր է սկսում աշխատել, գտնում է «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոնի տնօրեն Արտակ Ղազարյանը: «Կարևոր է, որ մենք կարողանանք նոր մտածելակերպ ձևավորել երիտասարդների շրջանունմ, որը կպլանավորի իր ապագան Հայրենիքի ապագայի հետ միասին»,-ասել է նա հունիսի 29-ին Երևանում:
Երևանում մեկնարկել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության «Կենսաթոշակային ու աշխատաշուկայի բարեփոխումներ» ծրագրի և ՀՀ «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի համատեղ «Բարեփոխում և գիտելիք» նախաձեռնությունը:
Իր հերթին Հայաստանի աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը հիշեցրեց, որ 2014 թվականից Հայաստանում արդեն կգործի պարտադիր կենսաթոշակային ապահովման համակարգը՝ նշելով, որ դրա ներդրման համար արդեն կա անհրաժեշտ օրենսդրական դաշտ, իսկ կառավարությունը համապատասխան քայլեր է ձեռնարկում այն գործարկելու համար: Նախարարը կարևորեց Հայաստանի քաղաքացիների իրազեկվածությունը երկրում իրականացվող կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին, որոնք ենթադրում են նաև մտածելակերպի որոշակի փոփոխություն, նոր գիտելիքի ձևավորում, քանի որ այդ բարեփոխումներն ամենաբարդն են: «Կենսաթոշակը զուտ այն գումարը չէ, որ պետությունը վճարում է քաղաքացուն ծերության ժամանակ, մարդն ինքը պետք է պատասխանատվություն կրի իր ապագայի համար»,-ասել է նա:

Пенсионные реформы, реализуемые в Армении, в первую очередь направлены на молодежь, на тех, кто только собирается начать работать, считает директор Фонд Центра информированности пенсионной системы Артак Казарян. “Важно, чтобы мы смогли сформировать новое мышление среди молодежи, которая будет планировать свое будущее вместе с будущим своей Родины”, – сказал он 29 июня в Ереване.
В Ереване стартовала инициатива повышения информированности среди населения “Реформы и знание”, организаторами которой выступает программа “Пенсионные реформы и рынка труда” и Фонд Центра информированности пенсионной системы.
В свою очередь министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян напомнил, что с 2014 года в Армении уже будет действовать система обязательного пенсионного обеспечения, отметив, что для ее внедрения уже имеется необходимое законодательство, а правительство делает соответствующие шаги для ее полного запуска. В связи с этим министр придал важность информированности граждан Армении о реализуемых в стране пенсионных реформах, которые предполагают изменение менталитета, формирование нового знания, поскольку эти реформы являются самыми сложными. “Пенсия – это не чисто сумма, выплачивая государством гражданину по старости, человек также должен сам нести ответственность за свое будущее”, – подчеркнул он.