Հունիսի 29-ին Երևանում տեղի ունեցավ կենսաթոշակային բարեփոխումների վերաբերյալ «Հայաստանի տնտեսության զարգացման իմ մոդելը» թեմայով ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությունը: Հաղթողներ են դարձել Սվետլանա Հալիջյանը՝ Երևանի տնտեսագիտական համալսարանից, Սարգիս Ադիկյանը նույն համալսարանից և Հայկ Զարգարյանը՝ Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանից:
Ռեֆերատների մրցույթը անց է կացվել երկամսյա սեմինարի շրջանակներում, որի ժամանակ Հայաստանի 5 բուհերի 500 ուսանողներ հանգամանալից ծանոթացել են երկրում իրականացվող բարեփոխումների հետ: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը «Կենսաթոշակային և աշխատաշուկայի բարեփոխումներ» ծրագրի շրջանակներում, ՀՀ «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոնի», ՀՀ ֆինանսների նախարարության և NASDAQ OMX Armenia ֆոնդային բորսայի մասնակցությամբ:

29 июня в Ереване прошла церемония награждения участников конкурса рефератов среди студентов армянских ВУЗов на тему “Моя модель развития экономики Армении” с точки зрения пенсионных реформ. Победителями стали Светлана Халиджян – Ереванский экономический университет, Саркис Адикян из этого же университета и Айк Заргарян – Американский университет Армении.
Конкурс рефератов был проведен в рамках двухмесячного семинара, в ходе которого 500 студентов 5 ВУЗов Армении подробно ознакомились с реализуемыми в стране реформами. Организаторами выступили Международное агентство развития США в рамках «Программы пенсионных реформ и рынка труда» (USAID/PALM) при участии «Центра информирования о пенсионной системе», Министерства финансов Армении и фондовой биржи NASDAQ OMX Armenia.
В связи с этим министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян поздравил молодых специалистов, придав важность вкладу молодежи в реализацию пенсионных реформ в стране.