Բրյուսելում գագաթաժողովի հավաքված եվրոպական երկրների ղեկավարները պայմանավորվել են Եվրոպական կենտրոնական բանկի հիման վրա բանկերի հսկողության միասնական համակարգ ստեղծել, որոնք անհրաժեշտության դեպքում հնարավոր կլինի կապիտալիզացնել անմիջապես եվրոպական հակաճգնաժամային հիմնադրամներից:
Ըստ «Ինտերֆաքսի», ԵԽ նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը հայտարարել է, որ դա թույլ կտա դուրս գալ այն արատավոր շրջանակից բանկերի ու կառավարությունների միջև, երբ մեկի խնդիրները խորացնում են մյուսի խնդիրները:
Այս հաղորդագրությունից հետո եվրոյի փոխարժեքն աճեց՝ հասնելով 1,26 մեկ դոլարի դիմաց, հայտնում է MarketWatch-ը:

Европейские лидеры, собравшиеся на саммит в Брюсселе, договорились о разработке плана создания на базе Европейского центробанка единой системы надзора за банками, которые при необходимости можно будет напрямую капитализировать из средств европейских антикризисных фондов.
По сообщению «Интерфакс», председатель Европейского Совета Херман ван Ромпей заявил, что эти меры позволят разорвать заколдованный круг между банками и правительствами, когда финансовые проблемы одних усугубляют положение других.
После сообщений об этих решениях курс евро повысился, достигнув отметки более $1,26 против $1,2429 вечером в четверг в Нью-Йорке, сообщает MarketWatch.