«Վանաձոր-քիմպրոմ» ՓԲԸ-ն ընթացիկ տարվա օգոստոս ամսին կսկսի պարարտանյութի արտադրությունը:
Հուլիսի 3-ին գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանը և էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը ստորագրեցին համապատասխան հուշագիր: Գյուղնախարարը նշեց, որ առաջին փուլում գործարանը կարտադրի կարբամիդ, որի պահանջը Հայաստանում շատ մեծ է, ինչպես նաև ամոնիումի սուլֆատ: «Մենք սկսում ենք շատ կարևոր գործընթաց, որի շնորհիվ գյուղացիները կստանան որակյալ պարարտանյութ անհամեմատ ցածր գներով»,-հավելեց նա:
Իր հերթին էներգետիկայի նախարարը նշեց, որ քիմիական ոլորտը բավականին դժվարին է և անկախ Հայաստանում առաջին անգամ է գործարկվում այսպիսի արտադրություն: «Վանաձոր-քիմպրոմ» այժմ պատրաստ է ողջ արտադրական շղթան, որը հնարավորություն կտա ապահովել գյուղացիների ռիթմիկ մատակարարումը պարարտանյութով արդեն օգոստոսից»,- ասաց Արմեն Մովսիսյանը:
Գործարանի հզորությունները կազմում են 25 հազար տոննա կարբամիդի գծով, նույն քանակը նաև ամոնիումի սուլֆատի գծով, սակայն, նախատեսվում է, որ առաջիկա տարում գործարանը կարտադրի մոտ 15 հազար տոննա կարբամիդ, ինչով բավականին կկրճատվի պարարտանյութի ներկրումը Հայաստան: Ընդհանուր առմամբ ոլորտը սպառում է տարեկան մոտ 40 հազար տոննա տարբեր պարարտանյութեր:

В августе текущего года ЗАО “Ванадзор-Химпром” начнет производство химических удобрений. 3 июля министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян и министр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян подписали соответствующий меморандум.
Министр сельского хозяйства отметил, что на первом этапе завод начнет производство карбамида, пользующегося огромным спросом в Армении, а также сульфата аммония.
“Мы начинаем осуществление довольно значимого процесса, благодаря которому сельчане получат качественное удобрение по несравнимо низким ценам”, – добавил он.
Министр энергетики, в свою очередь, отметил, что химическая отрасль достаточно сложная, и впервые за годы независимости в Армении будет налажено подобное производство.
На заводе “Ванадзор-Химпром” уже находится в готовности вся цепочка производства, которая обеспечит периодичность поставок удобрений сельчанам уже с августа текущего года”, – сказал Армен Мовсисян.
Мощности завода позволят выработать 25 тысяч тонн карбамида и столько же сульфата аммония, планируется, что в предстоящем году завод произведет 15 тысяч тонн карбамида, что в значительной степени позволит сократить импорт данного удобрения в Армению.