Հայաստանն արդեն 6300 տոննա ծիրան է արտահանել այս տարի, ևս մոտ 3000 տոննա գտնվում է պահեստներում: Այդ մասին հուլիսի 3-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը:
Այս կապակցությամբ նա հավելել է, որ այս տարի ծիրանի լավ բերք է ստացվել, ուստի արտահանման ծավալը կգերազանցի նախորդ տարվա ցուցանիշը: Նրա խոսքով` 2011թ. ծիրանի բերքը կազմել էր 48 000 տոննա, որից 7300 տոննան արտահանվեց, իսկ 2800 տոննան գնեցին վերամշակող ընկերությունները:
Իսկ ինչ վերաբերում է ցածր գնման գնի վերաբերյալ գյուղացիներից ստացվող բողոքներին, ապա նախարարն այս կապակցությամբ նշել է, որ բարձր պահանջարկը շուկայում ինքն է թելադրում գները: Այսօրվա դրությամբ մայրաքաղաքի շուկաներում 1կգ ծիրանը կարելի է ձեռք բերել միջինը 300-500 դրամով:

Армения уже экспортировала 6300 тонн абрикосов в этом году, еще порядка 3000 тонн находятся на складах. Об этом 3 июля на пресс-конференции в Ереване сообщил министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян.
В связи с этим он добавил, что в этом году выдался хороший урожай абрикосов, поэтому объемы экспорта превысят прошлогодний показатель.
По его словам, в 2011 году урожай абрикосов составил 48 000 тонн, из которых 7300 тонн пошло на экспорт, а 2800 тонн было закуплено перерабатывающим компаниями.
Что касается поступающих от сельчан жалоб относительно низкой закупочной цены, то в связи с этим министр отметил, что высокое предложение на рынке само диктует цены.
На сегодняшний день на столичных рынках 1 кг абрикосов можно приобрести в среднем за 300-500 драмов.