Իննովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնը կարող է լավ հարթակ դառնալ գործընկերոջ` ի դեմս Ռուսաստանի միջոցով հայկական արտահանման առաջխաղացման համար: Այդ մասին Ռուսհամագործակցության դաշնային գործակալության ղեկավար Կոնստանտին Կոսաչևի հետ հանդիպմանը հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Կոսաչևը հուլիսի 4-5 առաջին աշխատանքային այցով գտնվում է Հայաստանում:
Այս կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ Հայաստանի կառավարությունը արդյունաբերական քաղաքականության զարգացման ռազմավարություն է մշակել` կողմնորոշված արտահանման վրա, իսկ «նորարարությունները կարող են այդ ռազմավարության կարևոր բաղկացուցիչը դառնալ»:
Տիգրան Դավթյանն ու Կոնստանտին Կոսաչևը ծանոթացել են 20 նորարարական նախագծերին, որոնք փորձագիտական պրեզենտացիա են անցել Իննովացիոն համագործակցության ռուս-հայկական կենտրոնում, մինչև 2012թ. ԱՊՀ երկրների Իննովացիոն համագործակցության միջպետական ծրագրի իրականացման հարցերի Երիտասարդ նորարարի դպրոցի ունկնդիրների (Գիտությունների ազգային ակադեմիայի երիտասարդ գիտնականների) և ռուս-հայկական միջտարածաշրջանային համագործակցությանը:
Կենտրոնի նախագծերի թվում է շափյուղայի մոնոբյուրեղների մշակման համար բարձր հաճախականության ալյումինի արտադրության կազմակերպումը, «Բիոքսիլ1» էկոլոգիապես մաքուր վնասազերծող միջոցի, ինչպես նաև ժանգի դեմ միջոցի արտադրությունը:

Российско-армянский центр инновационного сотрудничества может стать хорошей площадкой для продвижения армянского экспорта через партнера в лице России на мировые рынки. Об этом в ходе встречи с руководителем Федерального агентства Россотрудничества Константином Косачевым заявил министр экономики Армении Тигран Давтян.
Константин Косачев 4-5 июля с первым рабочим визитом находится в Армении.
В связи с этим он напомнил, что правительство Армении разработало стратегию развития индустриальной политики, ориентированной на экспорт, а «инновации могут стать важным компонентом этой стратегии».
Тигран Давтян и Константин Косачев ознакомились с 20 инновационными проектами, прошедшими экспертную презентацию в Российско-армянском центре инновационного сотрудничества, слушателями Школы молодого инноватора (молодыми учеными Национальной академии наук) по вопросам реализации Межгосударственной программы инновационного сотрудничества стран СНГ на период до 2012 года и российско-армянскому межрегиональному сотрудничеству.
Среди проектов – организация производства алюминия высокой чистоты для выращивания монокристаллов сапфира, производство экологически чистого дезинфицирующего средства «Биоксил1», а также производство преобразователя ржавчины.
Как отметил министр, о финансировании этих проектов пока рано говорить, но это является первым шагом на пути продвижения инновационных решений армянских ученых на внешних рынках.