«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության պատվիրակությունը մասնակցեց հուլիսի 6-ին Մոսկվայում կայացած ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի երիտասարդության հարցերով աշխատանքային խմբի նիստին: «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն ներկայացնում էր Ընկերության Երիտասարդական խորհրդի նախագահ Վահե Դավթյանը, հայտնում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Նիստին մասնակցում էին Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկիստանի, Ռուսաստանի, Էստոնիայի պատվիրակները, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրների երկրների երկաթուղայի տրանսպորտի խորհրդի տնօրինության, Երկաթուղայինների և տրանսպորտային շինարարների արհմիությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի ներկայացուցիչները:
Նիստի շրջանակներում մասնակիցներն ամփոփեցին խմբի 2011 թվականի աշխատանքների արդյունքները, քննարկեցին 2012-2013 թթ. համար նախատեսված համատեղ միջոցառումների անցկացման հեռանկարները, ինչպես նաև գիտատեխնիկական և նորարարական գործունեության մեջ երիտասարդների ներգրավվման հարցերը:
Որպես ԱՊՀ երկրների երկաթուղային վարչությունների երիտասարդության հետ աշխատանքի ոլորտում համագործակցության կարևոր գործոն նշվեց նաև Համագործակից երկրների երիտասարդների մասնակցությունը 2014 թվականի Սոչիում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի համար նախատեսված ենթակառուցվածքային օբյեկտների շինարարությանը:
2009 թվականից «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի կողմից իրականացվող օլիմպիական օբյեկտների շինարարությանը մասնակցեցին արդեն 2800 ուսանող՝ այդ թվում 250 ուսանող ԱՊՀ և Բալթյան երկրներից: Հարկ է նշել, որ ԱՊՀ և Բալթյան երկրների ուսանողների թիվը տարեցտարի ավելանում է՝ 2010 թվականին 2%-ից հասնելով մինչև 22% 2012 թվականին:
Նիստի ընթացքում մասնակիցները ընդգծեցին երիտասարդ երկաթուղայինների համագործակցության հետագա ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Իսկ 2012 թվականի համար արդիական խնդիրների շարքում նշվեցին երկաթուղային վարչությունների միջև տեղեկատվական փոխանակման ակտիվացումը, ընդհանուր հաղորդակցության միջավայրի ձևավորումը, երիտասարդական փոխանակման և սպորտի ոլորտներում համատեղ ծրագրերի և միջոցառումների իրականացումը:
Նիստի ավարտին որոշվեց Աշխատանքային խմբի հաջորդ նիստն անցկացնել Երևանում՝ 2013 թվականի երկրորդ եռամսյակում:

Делегация ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» приняла участие в заседании Рабочей группы Совета по железнодорожному транспорту стран СНГ по работе с молодежью, которое состоялось 6 июля в Москве. ЗАО «ЮКЖД» на заседании представлял председатель Совета молодежи Ваге Давтян.
В работе заседания приняли участие делегации железнодорожных администраций Армении, Беларуси, Казахстана, Таджикистана, Узбекистана, Российской Федерации, Эстонии, представители Дирекции Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества, Международной Конфедерации профсоюзов железнодорожников и транспортных строителей.
В рамках заседания участники подвели итоги деятельности группы в 2011 году, обсудили план подготовки и проведения совместных мероприятий в 2012 – 2013 годах, а также подходы к вовлечению молодежи в научно-техническую и инновационную деятельность.
В качестве важного направления партнерства железнодорожных администраций стран Содружества в области работы с молодежью участники заседания отметили развитие стройотрядовского движения в рамках строительства инфраструктурных объектов зимних Олимпийских Игр 2014 года в Сочи.
Начиная с 2009 года к строительству олимпийских объектов, осуществляемому ОАО «РЖД», привлечено более 2800 студентов, в том числе 250 студентов из стран СНГ и Балтии. Доля представителей этих стран ежегодно увеличивается: с 2% в 2010 году до 22% в 2012 году.
В ходе заседания его участники подчеркнули необходимость дальнейшего укрепления сообщества молодых железнодорожников «пространства 1520», в том числе путем расширения уже зарекомендовавших себя ранее форматов взаимодействия.
Актуальными задачами на 2012 год были названы активизация информационного обмена между железнодорожными администрациями, формирование единого коммуникационного пространства, а также реализация совместных программ и мероприятий в области профессиональных молодежных обменов и спорта.
В завершение было принято решение провести очередное заседание Рабочей группы Совета в Ереване во втором квартале 2013 года.