Խորհրդային տարիներից ի վեր, երբ Նոյեմբերյանը համարվում էր դեղձի արտադրության առաջամարտիկը Հայաստանում, ընթացիկ տարում առաջին անգամ Տավուշի մարզի այս տարածաշրջանը կրկին հավակնում է իր նախկին համբավին:
Երեկ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարախպետյանը, մարզպետ Արմեն Ղուլարյանի և մի շարք համայնքապետերի հետ Պտղավան կատարած այցի ժամանակ, անձամբ համոզվեց դրանում, հայտնում է գյուղնախարարության մամլո ծառայությունը:
Տարիներ առաջ ոչնչացված այգիների տեղում կրկին հիմնված դեղձենու երիտասարդ այգիները առաջին անգամ աննախադեպ ու հարուստ բերք են խոստանում: Ինչպես տեղեկացրին նախարարին , սպասվող բերքը 4000 տոննայից ավելի է: Նման բերք նոյեմբերյանցիները ստացել են տասնամյակներ առաջ, ուստի մտահոգություններ ունեին վերջինիս իրացման հարցերի վերաբերյալ:
Նախարարը խոստացավ ըստ ամենայնի օժանդակել նրանց արտահանումների կազմակերպման և վերամշակող ձեռնարկությունների կողմից դեղձի մթերման անհրաժեշտ ծավալների ապահովման հարցերում:

Министр сельского хозяйства Армении Серго Карапетян с рабочим визитом посетил Ноемберянский район Тавушской области Армении, который славился своими персиковыми садами.
Накануне глава госведомства встретился губернатором области Арменом Гуларяном и руководителями ряда областных администраций.
Как сообщает пресс-служба Минсельхоза РА, на месте истребленных годы назад садов впервые молодые персиковые деревья дадут хороший урожай. Серго Карапетяна проинформировали, что ожидаемый урожай может достичь 4000 тонн.
В связи с этим министр пообещал, что для организации процесса экспорта и закупа со стороны перерабатывающих компаний Армении будет оказано необходимое содействие.