Այսօր ՀՀ-ում գործում է կարգավորում պարունակող շուրջ 26 000 իրավական ակտ, որից 30 տոկոսը ենթակա է կրճատման, իսկ 20 տոկոսը՝ զգալի պարզեցման: Ինչպես լրագրողներին է ասել ՀՀ կառավարությանը կից «Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոնի Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի» տնօրենի պաշտոնակատար Արմեն Եղիազարյանը, «կարգավորիչ գիլյոտինի» նպատակն է օրենսդրության «զտումը»՝ պարզեցնելու համար գործարարությունը երկրոմ: Դա պյամանավորված է նաև ԵՄ կողմից Հայաստանին ներկայացվող պահանջով:
«Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոնի Ծրագրերի իրականացման գրասենյակը» ստեղծվել էր դեռ անցյալ տարի, սակայն անմիջական գործունեությունը սկսել է միայն ընթացիկ տարվա մայիսին կազմակերպչական հարցերի լուծումից հետո:
Գրասենյակի աշխատանքին աջակցում են ՀԲ-ն ու Ավստրիայի զարգացման գործակալությունը:
Արմեն Եղիազարյանը նշել է նաև, որ որոշակի աշխատանքներ արդեն կատարվել են հանրային ծառայությունների, տրանսպորտի ու առողջապահության ոլորտներում: Մասնավորապես, ՀՀ վարչապետի նախագահությամբ գործող Բարեփոխումների խորհրդին է ներկայացվելու առաջարկ` պարզեցնելու տաքսիների, դեղատների և ատամնաբուժարանների համար արտոնագրերի ստացման կարգը; 2013-ին նախատեսվում է պարզեցնել օրենսդրությունը մաքսային և հարկային ոլորտներում, ինչպես նաև կրթության ասպարեզում, ինչը թույլ կտա նվազեցնել կոռուպցիոն ռիսկերն ու բյուրոկրատական քաշքշուկը:

11 Июль 2012 - 08:54 AMT
На сегодняшний день в армянском законодательстве существует порядка 26 000 регулирующих правовых актов, из которых 30% подлежат сокращению, а порядка 20% – значительному упрощению.
Как сообщил и.о. директора государственного «Офиса реализации программ «Национальный центр регулирования законодательства» при аппарате правительства РА Армен Егиазарян, целью «регулирующей гильотины» является проведение «чистки» законодательства для облегчения ведения бизнеса в стране и жизнедеятельности граждан, что также является требованием в отношении Армении со стороны ЕС.
Государственный «Офис реализации программ «Национальный центр регулирования законодательства» был создан еще в прошлом году, однако к непосредственной деятельности приступил в мае текущего года после завершения всех организационных вопросов. В работе Офиса содействие оказывает Всемирный банк и Агентство развития Австрии.
Армен Егиазарян также сообщил, что определенные работы уже проделаны в сфере общественных услуг, транспорта и здравоохранения. В частности, на рассмотрение Совета при премьере РА будут представленя предложения об упрощении получения лицензии для такси, открытия аптеки и стоматологических центров.
В 2013 году «Национальный центр регулирования законодательства» планирует приступить к облегчению законодательства в таможенной и налоговой сферах, а также образовании, что позволит значительно сократить коррупционные риски и бюрократические проволочки.