ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանն այսօր ընդունեց Գերմանական զարգացման բանկի (KfW) պատվիրակությանը` բանկի փոխնախագահ Եվա Վիտի գլխավորությամբ:
Քննարկվեց բանկի աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, որոնք ընդգրկում են էներգետիկ, ջրամատակարարման, ջրամբարաշինության, բնապահպանական, գյուղատնտեսական և ֆինանսական ոլորտները: Նշվեց, որ բանկի հետ համագործակցության ընթացքում տարբեր ծրագրերի համար ընդհանուր առմամբ հատկացվել է 450 մլն եվրո, և բանկն ամրապնդում է դիրքերը` որպես Հայաստանի առաջատար գործընկերներից մեկը: Քննարկվեցին մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված ընթացիկ և հեռանկարային ծրագրերի հետ կապված հարցեր:
Երկուստեք կարևորվեց «Լոռի-ջրմուղկոյուղի», «Շիրակ-ջրմուղկոյուղի» և «Նոր Ակունք» ընկերությունների կողմից պայմանագրային պարտավորությունների ամբողջ ծավալովիրականացման խնդիրը: Ա. Գևորգյանը ողջունեց Կապսի ջրամբարի վերակառուցմանն աջակցելու բանկի պատրաստակամությունը` նշելով, որ ջրամբարների կառուցման հարցնառաջնային է կառավարության համար:
Անդրադարձ եղավ նաև «Վանաձոր քաղաքի կոշտ կենցաղային աղբի համակողմանի կառավարման հայեցակարգ» ծրագրի ընթացքին, որը ևս իրականացվում է բանկիօժանդակությամբ: Կողմերը հույս հայտնեցին, որ ծրագիրը հաջողությամբ կյանքի կկոչվի և կնպաստի համայնքի համար կարևոր նշանակություն ունեցող խնդրի լուծմանը:
Տկն Վիտը գոհունակություն հայտնեց Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքից: Նա տեղեկացրեց, որ առաջիկայում բանկը տարածաշրջանային նոր տնօրեն կունենա ևվստահություն հայտնեց, որ փոխգործակցության բարձր մակարդակը կպահպանվի:
Կողմերն անդրադարձան նաև աշնանը կայանալիք հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին և կարևորեցին առաջիկա տարիների համար նախանշված ծրագրերի քննարկումն ու հաստատումը, հաղորդում է ՏԿՆ մամլո ծառայությունը:

11 Июль 2012 - 13:16 AMT
Вице-премьер-министр РА, министр территориального управления Армен Геворкян принял делегацию Немецкого банка развития (KfW), во главе с вице-президентом банка Евой Витте.
Был обсужден ход программ, реализуемых в Армении при содействии банка в сферах энергетики, водоснабжения, строительства водохранилищ, экологии, сельского хозяйства и финансов. Было отмечено, что за период сотрудничества с банком на различные программы было выделено в общей сложности 450 млн. евро, и банк укрепил свои позиции в качестве одного из ведущих партнеров Армении. Были обсуждены вопросы, связанные с текущими и дальнейшими программами, нацеленными на развитие инфраструктур.
Обе стороны подчеркнули важность выполнения в полном объеме договорных обязательств со стороны компаний "Лори-водоканал", "Ширак-водоканал" и "Нор Акунк". Геворкян одобрил готовность банка содействовать реконструкции водохранилища Капса, отметив, что вопрос строительства водохранилищ является приоритетным для правительства.
Был затронут ход программы "Концепция утилизации твердых бытовых отходов города Ванадзор", которая реализуется также при поддержке банка. Стороны выразили надежду, что программа будет успешно претворена в жизнь и будет способствовать разрешению этой актуальной для общин проблемы.
Ева Витте выразила удовлетворение ходом реализуемых в Армении программ. Она сообщила, что в ближайшее время будет назначен новый региональный директор банка, и выразила уверенность, что высокий уровень сотрудничества будет сохранен.
Стороны коснулись также предстоящего осенью заседания армяно-германской межправительственной комиссии и подчеркнули важность обсуждения и утверждения программ, намеченных на ближайшие годы, сообщает пресс-служба Министерства ТУ.