ՀՀ էկոնոմիկայիր նախարարը Հայաստանի Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաք կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում այցելել է «Ասկե գրուպ» ամրանների արտադրության նոր գործարան: Հայաստանի կառավարության որոշմամբ նոր խմբագրությամբ է շարադրվել կառավարության ավելի վաղ ընդունած որոշումներից մեկը, որը վերաբերում է «Ասկե գրուպ» ԲԲԸ կողմից 300 մլն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում ԱԱՀ գումարի վճարման ժամկետը մինչև երեք տարով հետաձգելուն։«Ասկե գրուպը» կատարում է մոտ 7,87 մլրդ դրամի ներդրում և մտադիր է արտադրության վերազինումն ավարտել 2013 թվականին` ստեղծելով մոտ 300 նոր աշխատատեղ։
Ինչպես լրագրողներին հաղորդել է «Ասկե գրուպի» տնօրենների խորհրդի անդամ Վահան Հարությունյանը, «Simens VAI» ընկերության հետ կնքած համաձայնագրի շրջանակներում, ընկերությունը ձեռք է բերելու նոր սարքավորումներ:
Ընկերության ներկայացուցիչը նաև ընդգծել է, որ ներքին շուկայում պահանջարկը կազմում է մոտ 50 000 տոննա, իսկ «Ասկե գրուպի» արտադրական հզորությունը 125 000 տոննա է: «2013-ին մենք կկարողանանք ամբողջովին ապահովել ներքին շուկան»,-ընդգծել է նա: Ինչ վերաբերում է արտադրանքի որակին և գնին, ապա այն կարող է «մրցակցել ԱՊՀ տարածքում լավագույն բելառուսական ամրանների հետ»:

17 Июль 2012 - 12:29 AMT
Министр экономики Армении Тигран Давтян в рамках рабочего визита в промышленный город Чаренцаван Котайской области Армении посетил новый завод по производству арматуры «Аске Групп».
Правительство Армении на заседании 4 июля на 3 года продлило компании «Аске Групп» выплату по НДС для импорта товаров. Компания намерена оборудовать сталеплавильный цех для производства арматуры.
Общий объем инвестиций составляет 7,8 млрд драмов, переоснащение цеха будет завершено в 2013 году, в результате чего будет дополнительно создано 300 рабочих мест.
Как сообщил журналистам член совета директоров «Аске Групп» Ваан Арутюнян, в рамках соглашения, подписанного с компанией «Simens VAI», будет приобретено современнейшее оборудование. Представитель компании также отметил, что спрос на внутреннем рынке составляет порядка 50 000 тонн, производственные же мощности «Аске Групп» – 125 000 тонн.
«С 2013 года мы сможем полностью покрывать внутренний рынок», – подчеркнул он. Что касается качества и цены продукции, то она сможет «посоперничать с самой лучшей белорусской арматурой на пространстве СНГ».