Հետագա երկար դարերի ընթացքում քաղաքակրթական մեծ փոփոխությունների միջով անցած Հայաստանի ու Իրանի հարաբերությունների, ավելի ճիշտ արդեն՝ պետականազուրկ հայերի նկատմամբ Իրանի վարած քաղաքականության բովանդակությունն ու բնույթը նույնպես փոխվել է։
Նոր ժամանակներում Հայաստան-Իրան միջպետական և իրավահավասար հարաբերությունների պատմությունը սկիզբ է առնում Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակումից հետո (1918 թ)։ Այդ հարաբերությունները, որոնք շարունակվեցին նաև Խորհրդային Հայաստանի գոյության առաջին տարիներին (մինչև 1922 թ․) կարելի է ասել, շատ առումներով Հայաստանի երրորդ Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արդի բարեկամական հարաբերությունների հիմքն ու նախապատմությունն են։ PAN-ը ներկայացնում է այդ նախապատմության առավել ուշագրավ դրվագները։
Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակումից հետո հայ-իրանական հարաբերությունները նոր որակ ստացան։ Իրանը միակն էր նորանկախ երկրի հարևաններից, որը տարածքային պահանջ և քաղաքական ու տնտեսական խնդիրներ չուներ Հայաստանի հետ և պատրաստակամ էր բազմակողմանի պաշտոնական կապեր հաստատել։ 1918-19թթ. տեղի են ունենում ակտիվ բանակցություններ ու փոխայցելություններ, մասնավորապես, ՀՀ կառավարական պատվիրակությունը Մակվի խանությունում զգալի քանակությամբ հացահատիկ և անասուններ է գնում, ինչի շնորհիվ մասամբ կարողանում են մեղմել Հայաստանում հսկայական չափերի հասած սովի ազդեցությունը։
Շուտով հաստատվեցին նաև ՀՀ-Իրան միջպետական բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններ։ 1919 թ․ հունիսին ՀՀ վարչապետ Ալ․ Խատիսյանի ջանքերով Իրանի կառավարությունը համաձայնություն տվեց Թեհրանում ՀՀ ներկայացուցչություն բացելուն։ Հուլիսի 7-ին Իրանը պաշտոնապես ճանաչեց Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը և դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատեց։ Շուտով Իրանում ՀՀ դեսպան նշանակվեց ազատագրական շարժման նշանավոր գործիչ, Առաջին աշխարհամարտում հայկական կամավորական ջոկատներից մեկի հրամանատար իշխան Հովսեփ Արղությանը, որն Իրանում ակտիվ գործունեություն ծավալեց դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացման և հայ համայնքի խնդիրների լուծման ուղղությամբ։ Թեհրանում և Թավրիզում գործում էին Հայաստանի հյուպատոսությունները, որտեղ, ի դեպ, ՀՀ քաղաքացիություն ստացողներին անձնագրեր էին տրամադրվում։ Նախքան Թավրիզի հյուպատոսի ժամանումը, հյուպատոսական աշխատանքները կատարում էր Ատրպատականի հայոց թեմը, որի հոգևոր առաջնորդ արքեպիսկոպոս Ներսես Մելիք-Թանգյանը դեռևս Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Իրանի շահի ու տեղի կառավարիչների հետ ակտիվ բանակցություններ էր վարում հայ գաղթականների ու իրանահայերի անվտանգությունը ապահովելու նպատակով։
Հովսեփ Արղությանը
Ինչ վերաբերում է Հայաստանում Իրանի դիվանագիտական ներկայացուցչությանը, ապա Երևանում և Կարսում դեռևս ցարական ժամանակներից գործում էին հյուպատոսություններ, որոնց աշխատանքը վերահսկում էր Թիֆլիսի գլխավոր հյուպատոսը (Իրանն Անդրկովկասում դեսպանություն չուներ)։
Հայաստանի առաջին Հանրապետության և Իրանի միջպետական հարաբերությունների հաստատումն ու զարգացումը, այնուամենայնիվ, կանոնավոր ընթացք չստացան․ ՀՀ դեսպանությանը չհաջողվեց առևտրատնտեսական հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով Իրանից պատվիրակություն ուղարկել Հայաստան՝ 1920 թ․ ամռանը Իրանում կառավարության փոփոխությունից հետո ստեղծված ներքաղաքական լարված իրավիճակի, ինչպես նաև Արցախում ու Նախիջևանում ՀՀ-Ադրբեջան հակամարտության սրման հետևանքով։ Այնուհետև արդեն Հայաստանի դրության վատթարացման հետևանքով ՀՀ կառավարությունը նոյեմբերին լուծարեց Թեհրանում ՀՀ դեսպանությունը՝ տեղացի հայերից մեկին նշանակելով Հայաստանի պատվավոր ներկայացուցիչ։ 1920 թ․ դեկտեմբերին Հայաստանի խորհրդայնացումից հետո բոլշևիկյան նոր ղեկավարությունը ևս շահագրգռված էր Իրանի հետ սերտ բարեկամական հարաբերություններ հաստատել։
Ատրպատականի թեմի առաջնորդ Ներսես Մելիք-Թանգյան
Ուշագրավ է, որ 1921 թ․ փետրվարյան ապստամբությունից հետո, երբ Հայաստանի մեծ մասում նորից հաստատվեց ՀՅԴ-ի իշխանությունը, Թեհրանում ՀՀ ներկայացուցչություն այցելած Իրանի վարչապետն իր աջակցությունը հայտնեց հայ ժողովրդին բոլշևիկների դեմ պայքարում։ Իսկ փետրվարյան ապստամբությունը ճնշելուց և բոլշևիկյան իշխանությունը վերականգնելուց հետո իրանական իշխանությունները չէին շտապում դադարեցնել նախկին կառավարության ներկայացուցիչների, մասնավորապես կրկին գործի անցած Հովսեփ Արղությանի լիազորությունները, մի որոշ ժամանակ նույնիսկ՝ մինչև 1921 թ․ օգոստոս ամիսը, Թեհրանում միաժամանակ գործում էին Հայաստանի երկու ներկայացուցչություններ։ Հետաքրքիր է, որ երբ հունիսին Խորհրդային Հայաստանի նորանշանակ հյուպատոս Ե․ Երզնկյանը ժամանեց Թավրիզ, նրան ՀՀ նախկին հյուպատոսարանի գործակալը դատարկ դրոշափայտից բացի որևէ գույք չհանձնեց։
1921թ․ օգոստոսի 14-ին, այնուամենայնիվ, Իրանը պաշտոնապես ճանաչեց Խորհրդային Հայաստանը։ Հոկեմբերին Խորհրդային Հայաստանի կառավարության որոշմամբ Իրանում ՀԽՍՀ լիազոր ներկայացուցիչ է նշանակվում անկուսակցական Լևոն Սարգսյանը: Նոյեմբերին նա մեծ շուքով անցած դիվանագիտական ընդունելության ժամանակ Իրանի շահին է հանձնում Հայաստանի կառավարության ղեկավար Ալեքսանդր Մյասնիկյանի ուղերձը, որով հայտնվում էր Իրանի հետ բազմակողմանի կապեր զարգացնելու գործում Հայաստանի պատրաստակամությունը։ Իր հերթին Ահմադ շահը կարևորում է ՀԽՍՀ հետ հարաբերությունների հաստատումը։ Մի քանի օր անց Խորհրդային Հայաստանի դեսպանություն են այցելում Իրանի վարչապետն ու արտգործնախարարը, մի քանի պատգամավորներ և պատերազմի նախարար Ռեզա խանը՝ ապագա Ռեզա շահ Փահլավին:
Իրանի շահ Ահմադ Քաջարը
Սակայն Իրանի ղեկավարությունը, արտաքուստ բարյացակամ, իսկ իրականում այնքան էլ լավ չէր տրամադրված Հայաստանի խորհրդային իշխանությունների ու նրա դիվանագիտական ներկայացուցչության նկատմամբ՝ հատուկ ծառայությունների կողմից վերջինների նկատմամբ վերահսկողության ու հնարավորինս մեկուսացման քաղաքականություն է հաստատվում, եղել են անգամ դիվանագիտական փոստի առգրավման ու ստուգման դեպքեր։
Այնուամենայնիվ պաշտոնավարման ընթացքում դեսպան Լևոն Սարգսյանը ևս հասցրեց զգալիորեն աշխուժացնել հայ-իրանական հարաբերությունները, իր կատարած աշխատանքով որոշ չափով փոխել Խորհրդային Հայաստանի նկատմամբ իրանահայության բացասական վերաբերմունքը։ 1921 թ․ նոյեմբերից Թավրիզում կանոնավոր գործող հյուպատոսության միջոցով նաև ակտիվ առևտուր է կատարվում Հայաստանի և Իրանի սահմանակից շրջանների միջև։ 1921-22 թթ․ Իրանից Հայաստանը դարձյալ մեծ քանակությամբ պարեն ու նավթ գնեց՝ մեղմելով ներքին ծանր իրավիճակը։
Իրանում Խորհրդային Հայաստանի դեսպանությունը գործեց մինչև 1922 թ. նոյեմբերը, երբ Հայաստանի արտաքին փոքրիշատե ինքնուրույն քաղաքականությունը վերջնականապես կազմալուծվեց, իսկ դիվանագիտական լիազորությունները փոխանցվեցին նորաստեղծ ԽՍՀՄ-ի համապատասխան մարմիններին (Երևանում Իրանի հյուպատոսարանը գործեց մինչև 1933 թվականը): Հայ-իրանական միջպետական ուղղակի քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային հարաբերությունները ընդհատվեցին, ինչպես կպարզվեր, շուրջ յոթանասուն տարով, երբ վերանկախացած Հայաստանի հետ առաջիններից մեկը հենց հարևան Իրանը բազմակողմանի սերտ հարաբերություններ վերահաստատեց։

These relations continued into the initial years of the Soviet Armenia (till 1922), as if forming the basis for the modern friendly ties between the two neighbors. PAN will present the most interesting parts of this history.
The Armenian-Iranian relations acquired a new coloring after the proclamation of the First Republic of Armenia. Iran was the only neighbor of the newly formed republic, which had no territorial or political claims and but had willingness to establish new political ties. Negotiations held in 1918-19 led to mutual visits that helped Armenia purchase wheat and cattle to avoid famine.
After the establishment of political relations at the highest level and through the efforts of Armenian Prime Minister Alexander Khatisyan, the Iranian government backed the opening of Armenia’s representation in Tehran in June 1919, which was followed by recognition of the republic’s independence on July 7 and establishment of diplomatic relations. One of the most prominent figures of the national liberation movement, commander Hovsep Arghutyan, who led a volunteer detachment during the WWI, was appointed as Armenia’s ambassador to Iran. He contributed a lot to strengthen the diplomatic ties and resolve the problems of the local Armenian community. Armenian consulates operated in Tehran and Tabriz, where those applying for the Armenian citizenship could get passports. Before the opening of the consulate in Tabriz, such activity was carried out by the Armenian Diocese of Atropatene headed by Archbishop Nerses Melik-Tangian, who negotiated the issues referring to Armenian immigrants with the Iranian authorities.
Hovsep Arghutyan
As for the Iranian diplomatic outposts in Armenia, it should be noted that consulates operated in Yerevan and Kars even czarist days, guided the consul-general with residence in Tiflis.
However, the relations between the First Republic of Armenia and Iran did not gain traction. The Armenian embassy failed to organize a visit of an Iranian delegation to Yerevan to boost economic cooperation due to the change of power in Iran and the Armenian-Azerbaijani tensions over Artsakh and Nakhijevan in 1920.
Under the circumstances, Armenia dissolved the embassy in Tehran and appointed a local as honorary representative. However, after Armenia became a soviet republic in December 1920, the Bolshevik leaders also showed interest in development of relations with Iran.
Prelate of the Armenian Diocese of Atropatene, Archbishop Nerses Melik-Tangian
It’s noteworthy that after the revolt in February 1921, when the Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun regained control over the major part of Armenia, the Iranian Prime Minister pledged support in the struggle against Bolsheviks during a visit to the Armenian representation in Tehran. Meanwhile, when the Bolsheviks seized the power again, the Iranian authorities did not hurry to sever ties with the Armenian representatives, specifically Hovsep Arghutyan, who proceeded to work again. Thus, Armenia had two representations in Tehran for some period of time.
It’s also interesting that when Soviet Armenia’s newly appointed consul arrived in Iran in June 1921, the consulate secretary had nothing to hand over but a flagpole.
On August 14, 1921, Iran recognized the Armenia Soviet Socialist Republic. In October, by the decree of the Armenian SSR appointed non-partisan Levon Sargsyan as plenipotentiary to Iran, who, during a pompous reception, conveyed government head Alexander Myasnikyan’s message to the Iranian Shah, expressing willingness to develop relations with Tehran. Shah Ahmad, in turn, also attached importance to relations with Soviet Armenia. Several days later, Iranian Premier and Minister of Foreign Affairs, accompanied by a number of parliamentarians, as well as War Minister Reza Khan (hereafter known as Reza Shah Pahlavi), paid a visit to the Armenian embassy.
Iranian Shah Ahmad Qajar
Nevertheless, the Iranian leaders were not so kind as they pretended to be. They formed a special group to control the embassy’s activity, looked through the mail and even confiscated some correspondence. Despite this, ambassador Sargsyan worked towards consolidation of Armenian-Iranian ties, contributing to mutual trade between the neighbors. In 1921-22, Armenia purchased a large amount of food and oil from Iran to alleviate the grave domestic conditions.
The embassy of the Armenian SSR in Tehran operated till November 1922, when Armenia’s more or less independent self-rule collapsed finally and the diplomatic powers were transferred to the newly formed USSR bodies. The Iranian consulate in Yerevan remained open till 1933.
Armenian-Iranian political, economic and cultural relations were suspended for about 70 years and then restored when Armenia regained independence in 1991 after the USSR ceased to exist.