ԱՄՆ-ն սատարում է «Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անկախությանը, ներառյալ Հայաստանի՝ իր արտաքին քաղաքականությունը և հարաբերությունները որոշելու իրավունքը», – ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակն «Ազատությանը» տված մեկնաբանության մեջ:
Արձագանքելով հունիսի 7-ին նախատեսված ընտրությունների ընթացքում արտաքին միջամտության մասին հրապարակումներին և ամերիկացի օրենսդիրների նախազգուշացումներին՝ Պետդեպարտամենտը շեշտել է, որ Հայաստանի քաղաքական ապագան պետք է որոշեն միայն ՀՀ քաղաքացիները։
«Մենք տեղյակ ենք Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին արտաքին միջամտության վերաբերյալ լրատվամիջոցների հաղորդումների մասին։ Հայաստանի ժողովուրդն իրավունք ունի ընտրել իր ղեկավարությունն և կառուցել իր ապագան», – ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը։
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նաև ընդգծել է Երևանի և Վաշինգտոնի միջև խորացող համագործակցության, ինչպես նաև TRIPP նախագծի կարևորությունը, որի շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 4-ին Հայաստանի արտգործնախարարի, իսկ մի քանի օր առաջ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից։
«Ինչպես ցույց է տալիս պետքարտուղարի վերջին այցը Երևան, TRIPP-ը առանցքային և երկարաժամկետ նշանակություն ունի Հայաստանում և Հարավային Կովկասում խաղաղություն և բարգավաճում բերելու գործում», – փոխանցել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը։
Դրանից առաջ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կոնգրեսականների հարցերին պատասխանելիս, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ընդգծել էր Թրամփի վարչակազմի մտահոգությունները Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի գործողությունների առնչությամբ։
«Ռուսներն այդքան էլ գոհ չեն մեր ներգրավվածությունից: Կարծում եմ՝ կան ապացույցներ, որ նրանք (ռուսները) կցանկանային, որ ներկայիս վարչապետը պարտվեր ընտրություններում՝ ԱՄՆ-ի հետ աճող հարաբերությունների պատճառով»,-ասել էր նա:
Նշելով, որ ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները հասել են աննախադեպ մակարդակի՝ Ռուբիոն միաժամանակ շեշտել է, որ Վաշինգտոնի նպատակը ոչ թե Հայաստանին այլ գործընկերներից հեռացնելն է, այլ աջակցելն անկախ արտաքին քաղաքականություն վարելու հարցում։
«Պարզ ասած՝ մենք այնտեղ չենք՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը խախտելու համար: Մենք նրանց չենք խնդրում, որ բարեկամ չլինեն այլ երկրների հետ: Մենք պարզապես ուզում ենք հարաբերություններ ունենալ նրանց հետ», – ասել էր նա։
Պետքարտուղարի այս հայտարարությունները հնչել են այն հրապարակումների ֆոնին, որոնց համաձայն՝ արևմտյան հետախուզական կառույցներն ու պաշտոնյաները արձանագրել են, որ Ռուսաստանը ակտիվացրել է իր ջանքերը՝ թույլ չտալու Նիկոլ Փաշինյանի վերընտրությունը։
Մայիսի վերջին հրապարակված Reuters-ի հետաքննության համաձայն՝ Մոսկվան մտավախություն է ունեցել, որ Փաշինյանի հաղթանակը կարող է ամրապնդել Հայաստանի՝ Արևմուտքի հետ մերձենալու քաղաքականությունը, ինչն իր հերթին ավելի կթուլացնի Ռուսաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում։
Հղում անելով արևմտյան հետախուզական ծառայությունների հինգ պաշտոնյաների և մի շարք փաստաթղթերի՝ Reuters-ը հաղորդել է, որ ռուսական արշավի շրջանակում փորձ է արվել ուժեղացնել Կրեմլին մոտ թեկնածուների դիրքերը, ինչպես նաև քննարկվել է Ռուսաստանում բնակվող հայերին Հայաստան տեղափոխելու ծրագիր՝ Փաշինյանի հակառակորդներին աջակցելու նպատակով։
Ըստ հրապարակման՝ Ռուսաստանի իշխանությունները հաշվարկել են, որ 100 հազար ընտրողի Հայաստան տեղափոխելու համար անհրաժեշտ կլինի մոտ 50 միլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ Reuters-ը նշել է, որ չի կարողացել պարզել՝ արդյոք այդ ծրագիրն իրականացվել է, և բավարար կլինե՞ր արդյոք այն ընտրական առաջատարների միջև եղած զգալի տարբերությունը կրճատելու համար։

5 June 2026 - 11:27 AMT
The United States supports “Armenia’s sovereignty, territorial integrity, and independence, including Armenia’s right to determine its foreign policy and relationships,” a spokesperson for the United States Department of State said in comments to RFE/RL’s Armenian Service.
Responding to reports of possible external interference in the June 7 elections and warnings voiced by American lawmakers, the State Department emphasized that Armenia’s political future should be determined solely by its citizens.
“We are aware of media reports regarding external interference in Armenia’s political processes. The people of Armenia have the right to choose their leadership and build their future,” the State Department spokesperson said.
The U.S. foreign policy agency also highlighted the deepening cooperation between Yerevan and Washington, as well as the importance of the TRIPP project, whose framework agreement was signed on June 4 by Armenia’s foreign minister and several days earlier by the U.S. secretary of state.
“As demonstrated by the secretary of state’s recent visit to Yerevan, TRIPP has key long-term significance for bringing peace and prosperity to Armenia and the South Caucasus,” the spokesperson said.
Earlier, while responding to questions from members of the Senate Foreign Relations Committee, Marco Rubio emphasized the Trump administration’s concerns regarding Russia’s actions toward Armenia.
“The Russians are not particularly pleased with our engagement. I believe there is evidence that they would like the current prime minister to lose the election because of the growing relationship with the United States,” Rubio said.
While noting that U.S.-Armenia relations have reached an unprecedented level, Rubio stressed that Washington’s goal is not to distance Armenia from other partners but to support its ability to pursue an independent foreign policy.
“Simply put, we are not there to undermine Armenia’s sovereignty. We are not asking them not to be friends with other countries. We simply want to have relations with them,” he said.
The secretary of state’s remarks came amid reports alleging that Russia had intensified efforts to prevent the re-election of Nikol Pashinyan.
According to a Reuters investigation published in late May, Moscow was concerned that a victory by Pashinyan could strengthen Armenia’s policy of closer ties with the West, further reducing Russian influence in the South Caucasus.
Citing five officials from Western intelligence services and several documents, Reuters reported that the alleged Russian campaign included efforts to strengthen the positions of candidates viewed as close to the Kremlin and discussions about a plan to transport Armenians living in Russia to Armenia in support of Pashinyan’s opponents.
According to the report, Russian authorities estimated that transporting 100,000 voters to Armenia would require approximately $50 million. Reuters noted, however, that it was unable to determine whether such a plan had actually been implemented or whether it would have been sufficient to narrow the substantial gap between leading candidates.