ԱՄՆ-ն սատարում է «Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և անկախությանը, ներառյալ Հայաստանի՝ իր արտաքին քաղաքականությունը և հարաբերությունները որոշելու իրավունքը», – ասել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակն «Ազատությանը» տված մեկնաբանության մեջ:
Արձագանքելով հունիսի 7-ին նախատեսված ընտրությունների ընթացքում արտաքին միջամտության մասին հրապարակումներին և ամերիկացի օրենսդիրների նախազգուշացումներին՝ Պետդեպարտամենտը շեշտել է, որ Հայաստանի քաղաքական ապագան պետք է որոշեն միայն ՀՀ քաղաքացիները։
«Մենք տեղյակ ենք Հայաստանի քաղաքական գործընթացներին արտաքին միջամտության վերաբերյալ լրատվամիջոցների հաղորդումների մասին։ Հայաստանի ժողովուրդն իրավունք ունի ընտրել իր ղեկավարությունն և կառուցել իր ապագան», – ասել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը։
ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը նաև ընդգծել է Երևանի և Վաշինգտոնի միջև խորացող համագործակցության, ինչպես նաև TRIPP նախագծի կարևորությունը, որի շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է հունիսի 4-ին Հայաստանի արտգործնախարարի, իսկ մի քանի օր առաջ՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից։
«Ինչպես ցույց է տալիս պետքարտուղարի վերջին այցը Երևան, TRIPP-ը առանցքային և երկարաժամկետ նշանակություն ունի Հայաստանում և Հարավային Կովկասում խաղաղություն և բարգավաճում բերելու գործում», – փոխանցել է Պետդեպարտամենտի խոսնակը։
Դրանից առաջ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կոնգրեսականների հարցերին պատասխանելիս, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ընդգծել էր Թրամփի վարչակազմի մտահոգությունները Հայաստանի նկատմամբ Ռուսաստանի գործողությունների առնչությամբ։
«Ռուսներն այդքան էլ գոհ չեն մեր ներգրավվածությունից: Կարծում եմ՝ կան ապացույցներ, որ նրանք (ռուսները) կցանկանային, որ ներկայիս վարչապետը պարտվեր ընտրություններում՝ ԱՄՆ-ի հետ աճող հարաբերությունների պատճառով»,-ասել էր նա:
Նշելով, որ ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները հասել են աննախադեպ մակարդակի՝ Ռուբիոն միաժամանակ շեշտել է, որ Վաշինգտոնի նպատակը ոչ թե Հայաստանին այլ գործընկերներից հեռացնելն է, այլ աջակցելն անկախ արտաքին քաղաքականություն վարելու հարցում։
«Պարզ ասած՝ մենք այնտեղ չենք՝ Հայաստանի ինքնիշխանությունը խախտելու համար: Մենք նրանց չենք խնդրում, որ բարեկամ չլինեն այլ երկրների հետ: Մենք պարզապես ուզում ենք հարաբերություններ ունենալ նրանց հետ», – ասել էր նա։
Պետքարտուղարի այս հայտարարությունները հնչել են այն հրապարակումների ֆոնին, որոնց համաձայն՝ արևմտյան հետախուզական կառույցներն ու պաշտոնյաները արձանագրել են, որ Ռուսաստանը ակտիվացրել է իր ջանքերը՝ թույլ չտալու Նիկոլ Փաշինյանի վերընտրությունը։
Մայիսի վերջին հրապարակված Reuters-ի հետաքննության համաձայն՝ Մոսկվան մտավախություն է ունեցել, որ Փաշինյանի հաղթանակը կարող է ամրապնդել Հայաստանի՝ Արևմուտքի հետ մերձենալու քաղաքականությունը, ինչն իր հերթին ավելի կթուլացնի Ռուսաստանի ազդեցությունը Հարավային Կովկասում։
Հղում անելով արևմտյան հետախուզական ծառայությունների հինգ պաշտոնյաների և մի շարք փաստաթղթերի՝ Reuters-ը հաղորդել է, որ ռուսական արշավի շրջանակում փորձ է արվել ուժեղացնել Կրեմլին մոտ թեկնածուների դիրքերը, ինչպես նաև քննարկվել է Ռուսաստանում բնակվող հայերին Հայաստան տեղափոխելու ծրագիր՝ Փաշինյանի հակառակորդներին աջակցելու նպատակով։
Ըստ հրապարակման՝ Ռուսաստանի իշխանությունները հաշվարկել են, որ 100 հազար ընտրողի Հայաստան տեղափոխելու համար անհրաժեշտ կլինի մոտ 50 միլիոն դոլար։ Միևնույն ժամանակ Reuters-ը նշել է, որ չի կարողացել պարզել՝ արդյոք այդ ծրագիրն իրականացվել է, և բավարար կլինե՞ր արդյոք այն ընտրական առաջատարների միջև եղած զգալի տարբերությունը կրճատելու համար։

5 Июнь 2026 - 11:28 AMT
США поддерживают «суверенитет, территориальную целостность и независимость Армении, включая право Армении самостоятельно определять свою внешнюю политику и международные отношения». Об этом заявил представитель Государственный департамент США в комментарии для «Радио Свобода».
Реагируя на публикации о возможном внешнем вмешательстве в выборы, назначенные на 7 июня, а также на предупреждения американских законодателей, Госдепартамент подчеркнул, что политическое будущее Армении должны определять исключительно ее граждане.
«Мы осведомлены о сообщениях СМИ относительно внешнего вмешательства в политические процессы Армении. Народ Армении имеет право выбирать свое руководство и строить собственное будущее», — заявил представитель Госдепартамента.
Американское внешнеполитическое ведомство также подчеркнуло важность углубляющегося сотрудничества между Ереваном и Вашингтоном, а также проекта TRIPP, рамочное соглашение по которому было подписано 4 июня министром иностранных дел Армении, а несколькими днями ранее — государственным секретарем США.
«Как показал недавний визит государственного секретаря в Ереван, проект TRIPP имеет ключевое и долгосрочное значение для обеспечения мира и процветания в Армении и на Южном Кавказе», — отметил представитель Госдепартамента.
Ранее, отвечая на вопросы членов Комитета по международным отношениям Сената США, Марко Рубио подчеркнул обеспокоенность администрации Трампа действиями России в отношении Армении.
«Россияне не слишком довольны нашим вовлечением. Думаю, есть свидетельства того, что они хотели бы поражения действующего премьер-министра на выборах из-за укрепляющихся отношений с Соединенными Штатами», — заявил Рубио.
Отмечая, что отношения между США и Арменией достигли беспрецедентного уровня, он одновременно подчеркнул, что цель Вашингтона заключается не в том, чтобы отдалить Армению от других партнеров, а в поддержке ее независимого внешнеполитического курса.
«Проще говоря, мы не там для того, чтобы нарушать суверенитет Армении. Мы не просим их не дружить с другими странами. Мы просто хотим иметь отношения с ними», — сказал он.
Заявления госсекретаря прозвучали на фоне публикаций, согласно которым Россия якобы активизировала усилия, направленные на недопущение переизбрания Никола Пашиняна.
Согласно расследованию Reuters, опубликованному в конце мая, Москва опасалась, что победа Пашиняна может укрепить курс Армении на сближение с Западом, что, в свою очередь, еще больше ослабит влияние России на Южном Кавказе.
Ссылаясь на пятерых представителей западных разведывательных служб и ряд документов, Reuters сообщило, что в рамках предполагаемой российской кампании предпринимались попытки усилить позиции кандидатов, близких к Кремлю, а также обсуждался план по перевозке проживающих в России армян в Армению для поддержки оппонентов Пашиняна.
По данным публикации, российские власти оценивали стоимость перевозки 100 тысяч избирателей в Армению примерно в 50 миллионов долларов. При этом Reuters отметил, что не смог установить, был ли этот план реализован на практике и мог ли он существенно сократить разрыв между лидерами предвыборной гонки.