Եվրամիության նախատեսած 50 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցությունը Հայաստանի համար տնտեսական աջակցության տեսանկյունից որևէ էական խնդիր չի լուծի, հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը:
«Դա բացարձակապես ոչինչ չի լուծում։ Դրանք այն ծավալները չեն։ Հայաստանի հետ մեր առևտրաշրջանառության ծավալները բոլորովին այլ են, և նույնիսկ մեկնաբանել էլ չէի ցանկանա», – ասել է նա, հայտնում է Interfax-ը:
Ավելի վաղ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հայտարարել էր, որ Եվրամիությունը պատրաստում է Հայաստանին տրամադրվող մոտ 50 միլիոն եվրոյի ֆինանսական աջակցության փաթեթ՝ Ռուսաստանի կողմից գործադրվող «տնտեսական ճնշման» պայմաններում։
Ալեքսեյ Օվերչուկի խոսքով՝ Ռուսաստանում հայկական մի շարք ապրանքների ներմուծման սահմանափակումները պայմանավորված են սովորական աշխատանքային գործընթացներով։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ում անդամակցության հեռանկարների շուրջ քննարկումների, և հայկական ապրանքների ներմուծման սահմանափակումների միջև կապ չկա, իսկ դրանց համընկնումը պատահական է։
«Այն միջոցները, որոնք կիրառվում են, իրականացվում են սովորական աշխատանքի, իրավական ընթացակարգերի շրջանակում, պարզապես այժմ այդպես է համընկել», – ասել է Օվերչուկը։
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք բուսասանիտարական պատճառաբանությամբ սահմանված ներմուծման սահմանափակումները կարելի է համարել սթրես-թեստ Հայաստանի համար, փոխվարչապետը նշել է․ «Չեմ ցանկանա դա դիտարկել որպես սթրես-թեստ, բայց որոշ չափով դա նաև սթրես-թեստ է։ Սակայն իրականում իրականացվում է սովորական աշխատանք, ստուգվում է բուսասանիտարական բաղադրիչը։ Այժմ նոր բերքի շրջան է, և բնականաբար դրա նկատմամբ ուշադրությունն ավելի մեծ է»։
«Ռոսսելխոզնադզորը» մայիսի 22-ից արգելել է Հայաստանից ծաղիկների մատակարարումը, մայիսի 30-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ է կիրառել թարմ լոլիկի, վարունգի, պղպեղի, կանաչեղենի և ելակի ներմուծման նկատմամբ, հունիսի 2-ից՝ կորիզավոր մրգերի՝ բալի, կեռասի, ծիրանի, սալորի, դեղձի, նեկտարինի, ինչպես նաև թարմ խաղողի ներմուծման նկատմամբ, իսկ հունիսի 3-ից՝ սերմավոր մրգերի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծման նկատմամբ։ Բացի այդ, «Ռոսսելխոզնադզորի» տեղեկացմամբ, հունիսի 2-ից Հայաստանին անհրաժեշտ է դադարեցնել Ռուսաստան արտահանման համար նախատեսված կենդանի ձկների և ձկնային արտադրանքի սերտիֆիկացումը։

5 Июнь 2026 - 11:31 AMT
Алексей Оверчук заявил, что предусмотренная Европейским союзом финансовая помощь Армении в размере 50 миллионов евро не решит каких-либо существенных экономических проблем.
«Это абсолютно ничего не решает. Это не те объемы. Масштабы нашего товарооборота с Арменией совершенно иные, и я бы даже не хотел это комментировать», — сказал Оверчук, сообщает «Интерфакс».
Ранее Урсула фон дер Ляйен заявила, что Европейский союз готовит пакет финансовой помощи Армении объемом около 50 миллионов евро в условиях того, что было охарактеризовано как экономическое давление со стороны России.
По словам Оверчука, ограничения на ввоз ряда армянских товаров в Россию связаны с обычными рабочими и правовыми процедурами.
Он подчеркнул, что между дискуссиями о перспективах участия Армении в Евразийский экономический союз и ограничениями на импорт армянской продукции никакой связи нет, а совпадение во времени является случайным.
«Те меры, которые применяются, реализуются в рамках обычной работы и правовых процедур. Просто сейчас так совпало», — отметил Оверчук.
Отвечая на вопрос о том, можно ли считать ограничения, введенные по фитосанитарным причинам, своеобразным стресс-тестом для Армении, вице-премьер сказал: «Я бы не хотел рассматривать это как стресс-тест, хотя в какой-то степени это и стресс-тест. Но на самом деле проводится обычная работа, проверяется фитосанитарная составляющая. Сейчас начинается новый сезон урожая, и, естественно, внимание к этим вопросам повышено».
Согласно ранее опубликованной информации Россельхознадзор, с 22 мая был запрещен ввоз цветов из Армении. С 30 мая введены временные ограничения на импорт свежих томатов, огурцов, перца, зелени и клубники, с 2 июня — косточковых фруктов, включая вишню, черешню, абрикосы, сливы, персики, нектарины и свежий виноград, а с 3 июня — семечковых фруктов, баклажанов, картофеля и сухофруктов.
Кроме того, по данным Россельхознадзора, с 2 июня Армения должна прекратить сертификацию живой рыбы и рыбной продукции, предназначенной для экспорта в Россию.