5 Հունիս 2026 - 08:36 AMT
Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ընտրության փորձությունով է անցնում, հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Այժմ հարևան Հայաստանը նույնպես անցնում է այս եվրամիութենական «կամ-կամ, ընտրեք» կաղապարի փորձության միջով։ Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այս թեմայի վերաբերյալ շատ մանրամասն խոսել է նաև մայիսի 9-ի մամուլի ասուլիսում. Հայաստանը պետք է ինքնուրույն որոշի, ինքնուրույն ընտրություն կատարի՝ ցանկանում է մնալ ԵԱՏՄ-ում, թե միանալ ԵՄ-ին։ Մենք կհարգենք հայ ժողովրդի ցանկացած ընտրություն, սակայն այդ ընտրությունը պետք է կատարվի», — ասել է նա, հայտնում է «Իզվեստիան»:
Լավրովի խոսքով՝ եթե Երևանն արդեն ընդունել է Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին օրենք, ապա Հայաստանի իշխանություններն իրենք են հարցը դրել հստակ ընտրության ձևաչափով։
«Եթե նման օրենք կա, նշանակում է՝ դու ինքդ արդեն հարցը դրել ես կտրուկ ձևով, բայց այդ դեպքում եկեք պատասխան տանք մեր խոսքերի համար և դիմենք ժողովրդին», — ընդգծել է նախարարը։
Մարտին Հայաստանի Ազգային ժողովը ընդունել է օրինագիծ, որով մեկնարկել է երկրի՝ Եվրամիությանն անդամակցելու գործընթացը։ Միևնույն ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ավելի վաղ հայտարարել է, որ Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը ԵՄ-ին պետք է դառնա ժողովրդի կամարտահայտության առարկա։

Армения проходит через испытание выбором между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Европейским союзом. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Сейчас соседняя Армения также проходит через испытание этим евросоюзовским шаблоном „или-или, выбирайте“. Президент Владимир Путин очень подробно говорил на эту тему на пресс-конференции 9 мая. Армения должна самостоятельно определить и сделать собственный выбор — хочет ли она оставаться в ЕАЭС или присоединиться к ЕС. Мы будем уважать любой выбор армянского народа, однако этот выбор должен быть сделан», — заявил он, сообщает «Известия».
По словам Лаврова, если Ереван уже принял закон о начале процесса вступления в Европейский союз, то армянские власти сами поставили вопрос в формате четкого выбора.
«Если такой закон существует, значит, вы сами уже поставили вопрос предельно жестко. Тогда давайте отвечать за свои слова и обращаться к народу», — подчеркнул министр.
В марте Национальное собрание Армении приняло законопроект, которым был запущен процесс вступления страны в Европейский союз. Вместе с тем премьер-министр Никол Пашинян ранее заявлял, что возможное членство Армении в ЕС должно стать предметом волеизъявления народа.