«Այո, դժվար էր, մենք դժվարին ուղի էինք ընտրել: Մենք հազվադեպ ենք միասին եղել, սակայն դա նշանակություն չունի: Ես երջանիկ եմ, որ ամուսինս Մոնթեն է, նրա նմանը չկա»,-ասել է Սեդան իր ամուսնու` Մոնթեի մասին:
Մոնթեն ու Սեդան ծանոթացել են Լիբանանում, երբ Սեդան 15 տարեկան էր, Մոնթեն` 21: Այդ ժամանակ Մոնթեն այլընտրանքի առջև էր` մնալ Լիբանանում, թե մեկնել Իրան: Նա որոշում է մնալ: Հանգամանքների բերումով Մոնթեն ապրում էր Սեդայի քրոջ տանը:
«Իսկ նոր տարուն եկան մեր տուն՝ հայկական Այնճար գյուղում: Ես գիտեի, որ մի ամերիկահայ տղա է ապրում քրոջս տանը, բայց չէի հանդիպել նրան. դուռը բացեցի ու այդ հայացքը հիշում եմ՝ մորուքը, փայլուն աչքերը երևացին ու նա լայն ժպտաց: Նրան ցույց էի տալիս մեր դպրոցը, գյուղը ու հասկացա, որ Մոնթեն սիրում է ինձ հետ զրուցել, նա էլ աստիճանաբար դարձավ մեր տան անդամի նման, երբ գալիս էր Այնճար, մնում էր մեր տանը: Բայց ոչինչ չէր ասում»,-հիշում է Սեդան:
«Մի անգամ դպրոցական էքսկուրսիայի էինք գնացել աղբյուրի մոտ՝ դասընկերներս, ուսուցիչները, ու եկավ Մոնթեն: Հիշում եմ՝ ես ջինսերով էի ու սպիտակ շապիկով, մազերս երկար: Եկավ Մոնթեն ու ես շտապեցի բարևել, անգամ ձեռքս պարզեցի, թե՝ «բարև, Մոնթե, ինչպե՞ս ես», բայց նա շատ արագ ինձ փոքրիկ համբույր տվեց շրթունքներիս: Ես երևի կարմրեցի, դե ամբողջ գյուղը այդտեղ էր, իմ դասընկերները… այլ բան չգտա, քան արդարանալ, թե Ամերիկայում այդպես է. տարիներ անց ինձ ասաց, որ մազերս այնպես էին փայլում, աչքերս էլ մեծ ու սև, որ չդիմացավ»,-պատմում է Սեդան:
Հետո Սեդան տեղափոխվում է Բեյրութ` մյուս քրոջ մոտ: Մոնթեն երբեմն այցելում էր նրան:
«Ես նկատում էի այդ խեթ հայացքը, բայց համոզում էի ինքս ինձ, որ ինձ սիրահարված չէ: Բայց մեր առաջին ժամադրությունն այդպես էլ չկայացավ. իմացավ, որ մի ֆիլմ է եկել, որն ուզում եմ դիտել ու ինքը շտապեց առաջարկել՝ մյուս շաբաթ, երբ գամ՝ կգնանք: Անգամ տոմսեր էր գնել, բայց այդպես էլ չեկավ: Իսկ մեկ շաբաթ անց ինձ ասացին, որ Մոնթեն անհետացել է: Այդպես էլ մեր պաշտոնական ժամադրությունը երբեք տեղի չունեցավ…»,-նշում է Սեդան:
Սեդան տարիներ շարունակ չգիտեր, թե որտեղ է Մոնթեն, մինչև որ թերթերը գրեցին, որ նա ձերբակալվել է Ֆրանսիայում, որ բանտում է:
«Հետո էլ իմացանք, որ նա ԱՍԱԼԱ-ի հետ կապեր ունի»,-հիշում է Սեդան:
Սեդայի պատմածներից հայտնի է, որ 1988-ի հունիսի 6-ին Մոնթեն գրել է, որ մարդիկ, որոնք պատրաստ են անհատույց ծառայել իրենց սկզբունքներին նույնիսկ ազատությունից զրկվելու գնով, լավ մարդիկ են:
«Այստեղ (բանտում` խմբ.) կյանքը հեշտ չէ, բայց ինչ-որ առումով հետաքրքիր է: Ես շատ-շատ չէի ուզի կրկին այստեղ հայտնվել, բայց, այնուամենայնիվ, այստեղ ես լավ ընկերներ գտա: Զարմանալի է, որ հաճախ հենց լավագույն մարդիկ են տարիներ անցկացնում այստեղ, իսկ տարբեր թափթփուկներն ազատության մեջ են մնում: Լավ մարդիկ չեն հանգստանում, մինչև որ չիրականացնեն իրենց սկզբունքները, նույնիսկ եթե թշնամիներն ավելի զորեղ են: Կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկելով` նրանք ակամայից վտանգում են իրենց, և այսպիսի մի վայրում հայտնվելու հավանականությունն աճում է: Մենք շփվում ենք միմյանց հետ ու սովորում իրարից»,-գրել է Մոնթեն:
«Բոլորը գիտեն, որ Մոնթեն անհանգիստ մարդ էր, ավելի պահանջկոտ էր մերձավորների նկատմամբ: Իր անկաշառ բնավորության պատճառով միշտ շատ թշնամիներ ուներ: Հանուն ժողովրդի և ժողովրդի անունից գործելու անհրաժեշտությունը մեծ պատասխանատվություն էր և Մոնթեն ամեն վայրկյան գիտակցում էր այդ ծանր բեռը»,-նշում է Սեդան:
«…Դու երևի արդեն հասկացել ես, որ ես նախընտրում եմ հավատարիմ մնալ իմ սկզբունքներին ու համոզմունքներին, կատարել իմ աշխատանքը: Հավանաբար, քո համար նաև պարզ է, որ ես փորձում եմ այդ ամենը կիրառել հայ ազատագրական պայքարի շրջանակում կամ գոնե ի նպաստ հայության, իմ պատկերացմամբ: (Ասեմ, որ ես միշտ փորձել եմ գիտական տեսակետից մոտենալ այդ հարցին և վստահ եմ, որ եթե իմ մոտեցումը 100 տոկոսով ճիշտ էլ չէ, ապա գոնե անկեղծ է ու իրատեսկան):
Բայց զարգանալու, անցյալի սխալներից դասեր քաղելու կարիք միշտ կա: Հարկավոր է, հաշվի առնելով ներկա իրավիճակը, քայլեր ձեռնարկել ապագան կառուցելու համար: Եթե այդ գործողություններն արվում են հանուն ժողովրդի կամ ազգի և պահանջում են, որ ժողովրդի նվիրյալները, հայրենասերներն ամեն օր մահվան հետ գործ ունենան, նշանակում է` նա, ով այս կամ այն ձևով հիմնական դերակատարություն ունի, հսկայական պատասխանատվություն է կրում:
Ոչ ոք անմիտ արարքների իրավունք չունի, ոչ ոք իրավունք չունի տուրք տալու իր զգացմունքներին, իրավունք չունի սխալ (բայց «անկեղծ») հաշվարկներ անել: Ոչ ոք իրավունք չունի լինել անզգույշ ու անխոհեմ: Իրողությանը հակառակ` մեր ժողովրդի անունից, մեր պայքարի անվան տակ և անսահման նվիրված ընկերների արյան գնով վերջին տարիներին կատարվում են անմարդկային, վնասակար և իրոք հիմար արարքներ: Չեմ կարծում, որ պետք է օրինակներ բերեմ»,-գրել է Մոնթեն 1983-ի օգոստոսի 25-ին:
Պահպանվել է Սեդային նվիրված բանաստեղծությունը, որը Մոնթեն գրել է բանտում: Այն թվագրված է 1988թ.
Ամեն կողմ՝ պատ ու արգելք,
Ամեն կողմ՝ տխուր ու մութ,
Ամեն կողմ՝ պաղ ու թշնամի,
Բայց գտած եմ բացություն ու լույս,
Գտած եմ ուրախություն ու հույս,
Գտած եմ՝ քու հիշատակիդ մեջ:
«Ամենադժվարին օրերը Մոնթեի համար 1983-ին էին, երբ փլուզվեց ԱՍԱԼԱ-ն: Նա հեռաձայնելու հնարավորություն էր գտել. ասաց, որ սիրում է…և նորից կորավ: Նա ինձ կարգադրեց, որ նույնիսկ չփորձեմ գտնել իրեն, ասաց, որ ինքը ինձ կգտնի: Տարիներ անց ես հարցրեցի նրան, թե ինչու հեռաձայնեց և սեր խոստովանեց: Նա ասաց, որ 95 տոկոսով վստահ էր, որ սպանվելու է և մահից առաջ ուզում էր, որ ես իմանամ. որ ես միակ մարդն եմ, որի հանդեպ նա այդպիսի զգացմունք էր տածում»,-հիշում է Սեդան:
Երկար ժամանակ Սեդան տեղեկություն չուներ Մոնթեի մասին, իսկ հետո արդեն առիթ եղավ այցելելու նրան բանտում:
1985-ի նոյեմբերին Մոնթե Մելքոնյանը ձերբակալվեց Փարիզում և դատապարտվեց 6 տարվա ազատազրկման ապօրինի զենք կրելու և կեղծ փաստաթղթերի համար: 1989-ի սկզբին նրան ազատ արձակեցին և արտաքսեցին Հարավային Եմեն, ուր նա մեկնեց արդեն Սեդայի հետ:
Մոնթեն ու Սեդան արդեն ամուսնացած էին համարում իրենց: «Փաստաթղթերը նշանակություն չունեին մեզ համար»,-ասել է Սեդան:
1990-ի հոկտեմբերի 6-ին Մոնթեն ժամանեց Երևան: Սեդայի հետ հանրակացարանում էին ապրում: Մոնթեն դեռ բանտում էր ծրագրել հարսանիքը: Ըստ Սեդայի, նա տարված էր այդ մտքով, «անընդհատ այդ մասին էր խոսում»:
1991-ի օգոստոսի 3-ին Մոնթեն ու Սեդան պսակադրվեցին Գեղարդում:
Մի անգամ Մոնթեին հարցնում են, թե ինչու երեխաներ չունի: Մոնթեն պատասխանում է. «Ժամանակ չկա»:
1991-ին Մոնթեն ու Սեդան մեկնում են Ղարաբաղ, ուր ժամանելուն պես Մոնթեն սկսում է մասնակցել Շահումյանի շրջանի Բուզլուխ, Մանաշիդ ու Էրքեջ գյուղերի համար մղվող մարտերին: Շուտով նա նշանակվում է Կոռնիձորի ջոկատի շտաբի պետ:
1992-ի ամռանն ադրբեջանական բանակը, ձգտելով գրավել Մաճկալաշեն գյուղը և այնտեղից ուղղություն վերցնել դեպի Շուշի, հանդիպում է Մոնթեի ջոկատին: Կասեցնելով հակառակորդին` Մոնթե Մելքոնյանը դրանով իսկ ապահովեց Արցախի անվտանգությունը հարավից:
Գլխավորելով Մարտունու պաշտպանական շրջանը` ամբողջ հաջորդ տարվա ընթացքում Մոնթեն ու իր զինվորները հաջողությամբ պաշտպանում են այն:Հետո նա մասնակցել է Քելբաջարի գործողությանը, Մարտակերի ու Ասկերանի շրջանների մարտերին:
Սեդան հիշում է, որ Մոնթեի համար հեշտ չէր Ղարաբաղում:
«Ղարաբաղում ամեն ինչ շատ բարդ էր. նրա դեմ էին և որոշ ներքին խմբեր, և արտաքին ուժերը: Նրան շատ հեշտ էր խաբել, որպես մտավորականի, և միաժամանակ շատ պարզամիտ մարդու, ինչից շատերն էին օգտվում: Պարզամտությունը մաքրության մյուս կողմն է: Երիտասարդ տարիներին պարզամտությունն ավելի շատ էր, ժամանակի հետ կյանքի փորձն ու փորձություններն ավելի հասուն դարձրին նրան»,-ասում է Սեդան:
Մոնթեն մասնակցել է Արցախի բոլոր շրջանների պաշտպանական և ազատագրական կռիվներին` համաժողովրդական սեր ու հարգանք վայելելով: Նա ասել է. «Եթե կորցնենք Արցախը, կշրջենք հայ ժողովրդի պատմության վերջին էջը»:
Գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս) այսպես է բնութագրում հերոսին. «Մոնթեն (Ավո) լավագույն առաջնորդներից էր, որն իր ազդեցության շնորհիվ կարողացավ միավորել Ադրբեջանից Լեռնային Ղարաբաղը պաշտպանող հրամանատարներին»:
Ըստ Տեր-Թադևոսյանի, Մոնթե Մելքոնյանի համար չկար «նահանջ» բառը. «Այնտեղ, որտեղ պաշտպանվելու խնդիր էր դրված, Մոնթեի ղեկավարած ջոկատներին հաջողվում էր ոչ միայն պաշտպանել, այլ նաև ազատագրել տարածքը: Նա հուսալի հրամանատար էր, որին վստահում էին զինվորները: Նա ռազմավարություն էր մշակում անհրաժեշտ քանակի զենքի բացակայության պայմաններում, և դա նրան հաջողվում էր, քանի որ նրա ռազմավարությունը մարտերում էր ձևավորվել»:
Մոնթեն սպանվել է 1993 թ.-ի հունիսի 12-ին ադրբեջանական զրահամեքենայի կրակոցից, երբ հետախուզության նպատակով մարտընկերների հետ այցելել է Աղդամի շրջանի Մարզիլի գյուղի մատույցներ։
«Արցախն իմ առաջին հաղթանակն է, բայց ոչ վերջինը»,-ասում էր Մոնթեն: Սեդային հասցեագրված նամակներում նա գրել է, որ իր կյանքում երկու սեր կա, որոնք անբաժան են` սերն առ Հայրենիք և սերը Սեդայի հանդեպ, մի աղջկա, որն, ինչպես և ինքը, չի ծնվել Հայաստանում, բայց Հայաստանն է համարում իր տունը:
«Երբեմն Հայաստանն այնպիսի զգացմունքներ է ինձ ներշնչում, որոնք ես ոչ մի այլ տեղ չեմ զգում: Մենք եկանք Բերձորի դաշտ` շուրջբոլորը կակաչներ էին, իջնող երեկոն անձրևով էր շնչում: Սրտներս լցվեց: Երևի այդպիսի զգացողություն ես միայն Մոնթեին տեսնելիս էի ունեցել»,-տարիներ անց հիշել է Սեդան:
Այն հարցին, թե ինչ կլիներ, եթե Մոնթեն հիմա ողջ լիներ, որտեղ կլիներ, Սեդան պատասխանել է. «Նա չէր կարող ողջ մնալ»: «Մոնթեն այստեղ է: Ես զգում եմ նրան»,-միևնույն ժամանակ ասում է նա:
Այժմ Սեդան ապրում է ԱՄՆ-ում, նա ամուսնացել է երկրորդ անգամ` Մոնթեի ընկերոջ հետ: Որդի ունի` Սարո-Մոնթեն:
«Ես չեմ ամուսնացել իռլանդական ծագումով մի ամերիկացու հետ, այլ ամուսնացել եմ Մոնթեի ընկերոջ հետ: Ու ինձ թվում է, որ եթե ինքն էլ նույն տեսակի կապ ու կարոտ չունենար Մոնթեի նկատմամբ, ապա մենք երբեք չէինք կարողանա իրար կողքի կանգնել: Եվ դա ինքն էլ է ընդունում: Իսկ մեր որդին դա պարգև էր ինձ, հավանական է, որ Մոնթեից: Որդիս շատ լավ գիտի Մոնթեն ով է և ինձ ասում է՝ մամ, այնքա՜ն կուզեի իրեն հանդիպել»,-ասել է Սեդան:
ԼՂՀ-ի պաշտպանության կազմակերպման բացառիկ ծառայությունների, դրսևորված քաջության և անձնական խիզախության համար հետմահու արժանացել է ԼՂՀ-ի «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը, դառնալով «Ոսկե Արծիվ» շքանշանի ասպետ:

“Yes, we do have hard times, as we have chosen a hard path. We don’t spend much time together but it doesn’t matter. I am happy because Monte is my husband,” Seda used to say.
Monte met Seda in the Armenian settlement of Aynchar in Lebanon, when she was 15 and he was 21. At that time, he had to choose either to stay in Lebanon or move to Iran. He decided to stay and happened to stay at Seda’s sister’s house.
“I opened the door and saw his sparkling eyes and his beard. He smiled widely. Later, I showed him our school, our village and suddenly understood that he liked talking to me. Monte soon became a member of our family. When he came to Aynchar, he always stayed at our place,” Seda recollects.
“We were once out for a field trip with our classmates and teachers, when Monte came. I remember that I was wearing jeans and white shirt. My hair was long. I noticed Monte and greeted him: “Hi Monte, how are you?” And he suddenly kissed me. I turned red and didn’t know what to tell the other students. Finally, I murmured that it’s a habit to kiss a friend when meeting in America. Years later, he told me that my hair was so shiny that he couldn’t contain himself.”
Time passed, and Seda moved to Beirut, to another sister of hers. Monte visited her once in a while. “I saw how he looks at me but tried to convince myself that he is not in love. One day he offered to go to a movie theater together. He bought tickets but never came. A week later I learned that he disappeared,” Seda says.
She didn’t hear about him for years; then she learned from newspapers that he was arrested in France and imprisoned. “That’s how we learned about his links to ASALA.”
In a letter dated June 6, 1988, Melkonian wrote that there are people, who stand firm on what they believe, even at the cost of their freedom, are worthy people. “Being here [in prison] is not easy but interesting in a sense. I never wanted to be here but I found some really good friends. Sometimes the best people have to stay behind the bars while lowlifes enjoy freedom. Dignified people champion their ideas even if their enemies are powerful, thus the possibility of meeting in such a place grows. We talk to each other and learn from each other,” he wrote to Seda, as their communication resumed.
Monte had never been a calm person, she says. “He was tough and his righteousness raised up enemies. Serving to his nation was a great responsibility for him and Monte realized this burden every minute of his life.”
A letter to Seda dated August 25, 1983 reads, in part, “I think you have already understood that I stick to my principles and do my job. You know that I am trying to use my possibilities for the sake of the Armenian nation. And even if my approaches are not 100% correct, it’s at least honest and real. But there is a need to learn through errors of the past and move forward. The most patriotic and devoted people risk their lives in the interests of their nation. No one has the right to act thoughtlessly, taking cue from feelings and making wrong (but sincere) calculations. No one has the right to be careless. Inhuman and harmful deeds are performed under the pretext of our struggle. I don’t think you need examples.”
There is also a poem Monte wrote in prison in 1988 and dedicated to Seda (translated from Armenian):
Walls and darkness,
Cold and enemies around.
But I found the light and freedom
I found happiness and hope
I found them in your memory.
“The worst day in Monte’s life came in 1983, when ASALA broke up. But he found the way to call me and say he loves me. He said he will find me himself when time comes, prohibited from looking for him and went silent again. Years later, I asked him why he called that day and he answered that he was sure he will be killed and just wanted me to know that I am the only person he loves,” Seda says.
She hadn’t heard from him for a long time but then she visited him in prison. In November 1985, Melkonian was arrested in Paris and sentenced to 6 years in jail for illegal possession of weapons and forgery. He was released in early 1989 and deported to Yemen. Seda followed him.
They saw themselves as a married couple already. “Documents made no sense for us at that time,” Seda says.
On October 6, 1990, Monte and Seda arrived in Yerevan and settled in a dormitory. Their wedding took place on August 3, 1991 in Geghard monastery. Monte was once asked why they don’t have children. “We have no time,” he replied.
In 1991, they went to Karabakh, where Melkonian joined detachments fighting for the liberation of the villages of Buzlukh, Manashid and Erkej in Shahumyan region. He was later appointed the executive officer of the Kornidzor detachment. In summer 1992, the Azeri army, which aimed to seize the village of Machkalashen and move towards Shushi, was rebuffed by Melkonian’s people, who thus secured Artsakh’s south. The next year, Melkonian took the lead of the Martuni defense troops; then he fought for Martakert and Askeran areas.
“It was not easy for Monte in Karabakh. He was intelligent but naïve, and some made use of it. He had enemies both inside and outside,” Seda says.
Taking part in defense and liberation battles across Karabakh, Melkonian won the hearts of the locals. “If we lose Artsakh, we will turn the last page of the history of Armenian people,” he once said.
Major General Arkady Ter-Tadevosyan (Commandos) characterizes: “Monte Melkonian was one the best leaders, who could unite commanders, who defended Nagorno Karabakh from Azerbaijan.”
According to Ter-Tadevosyan, Monte never accepted any retreat. “When he had to defend a territory, Monte not only defended it but also managed to liberate some more land. He was a reliable commander, who enjoyed respect of his soldiers. If they lacked weapons, he could develop an effective strategy, getting more matured in each battle.”
On June 12, 1993, Melkonian was killed in a battle against Azeri forces in the village of Marzili.
“Artsakh was my first but not last victory,” Monte said. In his letters to Seda he said there are two inseparable loves in his life: love for homeland and love for her, a woman who was not born in Armenia but who has become a home for him.
“Sometimes, Armenia gives me the feelings I can’t experience anywhere else. A field in Berdzor was full of poppies and it was going to rain. It set my heart beating. I felt the same, when I saw Monte,” Seda says.
Asked if Monte were alive, where he could be now, she says “he had no chance to be alive.” She also says “there is no life without Monte.”
“He is here. I feel him,” she says.
Currently, Seda lives in the United States. She got married for the second time, having chosen a friend of Monte as her husband. They have a son, whose name is Saro-Monte.
“When I think about marriage, I understand that I didn’t marry an American, an Irish or anyone else. I married Monte’s friend. I think we could never be together, if he didn’t accept Monte as I do. He realizes it as well. Our son was a gift. He knows all about Monte and says he would like to meet him…”
National Hero of Armenia and Hero of Artsakh Monte Melkonian was buried at Yerablur Pantheon in Yerevan.