«Այո, դժվար էր, մենք դժվարին ուղի էինք ընտրել: Մենք հազվադեպ ենք միասին եղել, սակայն դա նշանակություն չունի: Ես երջանիկ եմ, որ ամուսինս Մոնթեն է, նրա նմանը չկա»,-ասել է Սեդան իր ամուսնու` Մոնթեի մասին:
Մոնթեն ու Սեդան ծանոթացել են Լիբանանում, երբ Սեդան 15 տարեկան էր, Մոնթեն` 21: Այդ ժամանակ Մոնթեն այլընտրանքի առջև էր` մնալ Լիբանանում, թե մեկնել Իրան: Նա որոշում է մնալ: Հանգամանքների բերումով Մոնթեն ապրում էր Սեդայի քրոջ տանը:
«Իսկ նոր տարուն եկան մեր տուն՝ հայկական Այնճար գյուղում: Ես գիտեի, որ մի ամերիկահայ տղա է ապրում քրոջս տանը, բայց չէի հանդիպել նրան. դուռը բացեցի ու այդ հայացքը հիշում եմ՝ մորուքը, փայլուն աչքերը երևացին ու նա լայն ժպտաց: Նրան ցույց էի տալիս մեր դպրոցը, գյուղը ու հասկացա, որ Մոնթեն սիրում է ինձ հետ զրուցել, նա էլ աստիճանաբար դարձավ մեր տան անդամի նման, երբ գալիս էր Այնճար, մնում էր մեր տանը: Բայց ոչինչ չէր ասում»,-հիշում է Սեդան:
«Մի անգամ դպրոցական էքսկուրսիայի էինք գնացել աղբյուրի մոտ՝ դասընկերներս, ուսուցիչները, ու եկավ Մոնթեն: Հիշում եմ՝ ես ջինսերով էի ու սպիտակ շապիկով, մազերս երկար: Եկավ Մոնթեն ու ես շտապեցի բարևել, անգամ ձեռքս պարզեցի, թե՝ «բարև, Մոնթե, ինչպե՞ս ես», բայց նա շատ արագ ինձ փոքրիկ համբույր տվեց շրթունքներիս: Ես երևի կարմրեցի, դե ամբողջ գյուղը այդտեղ էր, իմ դասընկերները… այլ բան չգտա, քան արդարանալ, թե Ամերիկայում այդպես է. տարիներ անց ինձ ասաց, որ մազերս այնպես էին փայլում, աչքերս էլ մեծ ու սև, որ չդիմացավ»,-պատմում է Սեդան:
Հետո Սեդան տեղափոխվում է Բեյրութ` մյուս քրոջ մոտ: Մոնթեն երբեմն այցելում էր նրան:
«Ես նկատում էի այդ խեթ հայացքը, բայց համոզում էի ինքս ինձ, որ ինձ սիրահարված չէ: Բայց մեր առաջին ժամադրությունն այդպես էլ չկայացավ. իմացավ, որ մի ֆիլմ է եկել, որն ուզում եմ դիտել ու ինքը շտապեց առաջարկել՝ մյուս շաբաթ, երբ գամ՝ կգնանք: Անգամ տոմսեր էր գնել, բայց այդպես էլ չեկավ: Իսկ մեկ շաբաթ անց ինձ ասացին, որ Մոնթեն անհետացել է: Այդպես էլ մեր պաշտոնական ժամադրությունը երբեք տեղի չունեցավ…»,-նշում է Սեդան:
Սեդան տարիներ շարունակ չգիտեր, թե որտեղ է Մոնթեն, մինչև որ թերթերը գրեցին, որ նա ձերբակալվել է Ֆրանսիայում, որ բանտում է:
«Հետո էլ իմացանք, որ նա ԱՍԱԼԱ-ի հետ կապեր ունի»,-հիշում է Սեդան:
Սեդայի պատմածներից հայտնի է, որ 1988-ի հունիսի 6-ին Մոնթեն գրել է, որ մարդիկ, որոնք պատրաստ են անհատույց ծառայել իրենց սկզբունքներին նույնիսկ ազատությունից զրկվելու գնով, լավ մարդիկ են:
«Այստեղ (բանտում` խմբ.) կյանքը հեշտ չէ, բայց ինչ-որ առումով հետաքրքիր է: Ես շատ-շատ չէի ուզի կրկին այստեղ հայտնվել, բայց, այնուամենայնիվ, այստեղ ես լավ ընկերներ գտա: Զարմանալի է, որ հաճախ հենց լավագույն մարդիկ են տարիներ անցկացնում այստեղ, իսկ տարբեր թափթփուկներն ազատության մեջ են մնում: Լավ մարդիկ չեն հանգստանում, մինչև որ չիրականացնեն իրենց սկզբունքները, նույնիսկ եթե թշնամիներն ավելի զորեղ են: Կոնկրետ գործողություններ ձեռնարկելով` նրանք ակամայից վտանգում են իրենց, և այսպիսի մի վայրում հայտնվելու հավանականությունն աճում է: Մենք շփվում ենք միմյանց հետ ու սովորում իրարից»,-գրել է Մոնթեն:
«Բոլորը գիտեն, որ Մոնթեն անհանգիստ մարդ էր, ավելի պահանջկոտ էր մերձավորների նկատմամբ: Իր անկաշառ բնավորության պատճառով միշտ շատ թշնամիներ ուներ: Հանուն ժողովրդի և ժողովրդի անունից գործելու անհրաժեշտությունը մեծ պատասխանատվություն էր և Մոնթեն ամեն վայրկյան գիտակցում էր այդ ծանր բեռը»,-նշում է Սեդան:
«…Դու երևի արդեն հասկացել ես, որ ես նախընտրում եմ հավատարիմ մնալ իմ սկզբունքներին ու համոզմունքներին, կատարել իմ աշխատանքը: Հավանաբար, քո համար նաև պարզ է, որ ես փորձում եմ այդ ամենը կիրառել հայ ազատագրական պայքարի շրջանակում կամ գոնե ի նպաստ հայության, իմ պատկերացմամբ: (Ասեմ, որ ես միշտ փորձել եմ գիտական տեսակետից մոտենալ այդ հարցին և վստահ եմ, որ եթե իմ մոտեցումը 100 տոկոսով ճիշտ էլ չէ, ապա գոնե անկեղծ է ու իրատեսկան):
Բայց զարգանալու, անցյալի սխալներից դասեր քաղելու կարիք միշտ կա: Հարկավոր է, հաշվի առնելով ներկա իրավիճակը, քայլեր ձեռնարկել ապագան կառուցելու համար: Եթե այդ գործողություններն արվում են հանուն ժողովրդի կամ ազգի և պահանջում են, որ ժողովրդի նվիրյալները, հայրենասերներն ամեն օր մահվան հետ գործ ունենան, նշանակում է` նա, ով այս կամ այն ձևով հիմնական դերակատարություն ունի, հսկայական պատասխանատվություն է կրում:
Ոչ ոք անմիտ արարքների իրավունք չունի, ոչ ոք իրավունք չունի տուրք տալու իր զգացմունքներին, իրավունք չունի սխալ (բայց «անկեղծ») հաշվարկներ անել: Ոչ ոք իրավունք չունի լինել անզգույշ ու անխոհեմ: Իրողությանը հակառակ` մեր ժողովրդի անունից, մեր պայքարի անվան տակ և անսահման նվիրված ընկերների արյան գնով վերջին տարիներին կատարվում են անմարդկային, վնասակար և իրոք հիմար արարքներ: Չեմ կարծում, որ պետք է օրինակներ բերեմ»,-գրել է Մոնթեն 1983-ի օգոստոսի 25-ին:
Պահպանվել է Սեդային նվիրված բանաստեղծությունը, որը Մոնթեն գրել է բանտում: Այն թվագրված է 1988թ.
Ամեն կողմ՝ պատ ու արգելք,
Ամեն կողմ՝ տխուր ու մութ,
Ամեն կողմ՝ պաղ ու թշնամի,
Բայց գտած եմ բացություն ու լույս,
Գտած եմ ուրախություն ու հույս,
Գտած եմ՝ քու հիշատակիդ մեջ:
«Ամենադժվարին օրերը Մոնթեի համար 1983-ին էին, երբ փլուզվեց ԱՍԱԼԱ-ն: Նա հեռաձայնելու հնարավորություն էր գտել. ասաց, որ սիրում է…և նորից կորավ: Նա ինձ կարգադրեց, որ նույնիսկ չփորձեմ գտնել իրեն, ասաց, որ ինքը ինձ կգտնի: Տարիներ անց ես հարցրեցի նրան, թե ինչու հեռաձայնեց և սեր խոստովանեց: Նա ասաց, որ 95 տոկոսով վստահ էր, որ սպանվելու է և մահից առաջ ուզում էր, որ ես իմանամ. որ ես միակ մարդն եմ, որի հանդեպ նա այդպիսի զգացմունք էր տածում»,-հիշում է Սեդան:
Երկար ժամանակ Սեդան տեղեկություն չուներ Մոնթեի մասին, իսկ հետո արդեն առիթ եղավ այցելելու նրան բանտում:
1985-ի նոյեմբերին Մոնթե Մելքոնյանը ձերբակալվեց Փարիզում և դատապարտվեց 6 տարվա ազատազրկման ապօրինի զենք կրելու և կեղծ փաստաթղթերի համար: 1989-ի սկզբին նրան ազատ արձակեցին և արտաքսեցին Հարավային Եմեն, ուր նա մեկնեց արդեն Սեդայի հետ:
Մոնթեն ու Սեդան արդեն ամուսնացած էին համարում իրենց: «Փաստաթղթերը նշանակություն չունեին մեզ համար»,-ասել է Սեդան:
1990-ի հոկտեմբերի 6-ին Մոնթեն ժամանեց Երևան: Սեդայի հետ հանրակացարանում էին ապրում: Մոնթեն դեռ բանտում էր ծրագրել հարսանիքը: Ըստ Սեդայի, նա տարված էր այդ մտքով, «անընդհատ այդ մասին էր խոսում»:
1991-ի օգոստոսի 3-ին Մոնթեն ու Սեդան պսակադրվեցին Գեղարդում:
Մի անգամ Մոնթեին հարցնում են, թե ինչու երեխաներ չունի: Մոնթեն պատասխանում է. «Ժամանակ չկա»:
1991-ին Մոնթեն ու Սեդան մեկնում են Ղարաբաղ, ուր ժամանելուն պես Մոնթեն սկսում է մասնակցել Շահումյանի շրջանի Բուզլուխ, Մանաշիդ ու Էրքեջ գյուղերի համար մղվող մարտերին: Շուտով նա նշանակվում է Կոռնիձորի ջոկատի շտաբի պետ:
1992-ի ամռանն ադրբեջանական բանակը, ձգտելով գրավել Մաճկալաշեն գյուղը և այնտեղից ուղղություն վերցնել դեպի Շուշի, հանդիպում է Մոնթեի ջոկատին: Կասեցնելով հակառակորդին` Մոնթե Մելքոնյանը դրանով իսկ ապահովեց Արցախի անվտանգությունը հարավից:
Գլխավորելով Մարտունու պաշտպանական շրջանը` ամբողջ հաջորդ տարվա ընթացքում Մոնթեն ու իր զինվորները հաջողությամբ պաշտպանում են այն:Հետո նա մասնակցել է Քելբաջարի գործողությանը, Մարտակերի ու Ասկերանի շրջանների մարտերին:
Սեդան հիշում է, որ Մոնթեի համար հեշտ չէր Ղարաբաղում:
«Ղարաբաղում ամեն ինչ շատ բարդ էր. նրա դեմ էին և որոշ ներքին խմբեր, և արտաքին ուժերը: Նրան շատ հեշտ էր խաբել, որպես մտավորականի, և միաժամանակ շատ պարզամիտ մարդու, ինչից շատերն էին օգտվում: Պարզամտությունը մաքրության մյուս կողմն է: Երիտասարդ տարիներին պարզամտությունն ավելի շատ էր, ժամանակի հետ կյանքի փորձն ու փորձություններն ավելի հասուն դարձրին նրան»,-ասում է Սեդան:
Մոնթեն մասնակցել է Արցախի բոլոր շրջանների պաշտպանական և ազատագրական կռիվներին` համաժողովրդական սեր ու հարգանք վայելելով: Նա ասել է. «Եթե կորցնենք Արցախը, կշրջենք հայ ժողովրդի պատմության վերջին էջը»:
Գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս) այսպես է բնութագրում հերոսին. «Մոնթեն (Ավո) լավագույն առաջնորդներից էր, որն իր ազդեցության շնորհիվ կարողացավ միավորել Ադրբեջանից Լեռնային Ղարաբաղը պաշտպանող հրամանատարներին»:
Ըստ Տեր-Թադևոսյանի, Մոնթե Մելքոնյանի համար չկար «նահանջ» բառը. «Այնտեղ, որտեղ պաշտպանվելու խնդիր էր դրված, Մոնթեի ղեկավարած ջոկատներին հաջողվում էր ոչ միայն պաշտպանել, այլ նաև ազատագրել տարածքը: Նա հուսալի հրամանատար էր, որին վստահում էին զինվորները: Նա ռազմավարություն էր մշակում անհրաժեշտ քանակի զենքի բացակայության պայմաններում, և դա նրան հաջողվում էր, քանի որ նրա ռազմավարությունը մարտերում էր ձևավորվել»:
Մոնթեն սպանվել է 1993 թ.-ի հունիսի 12-ին ադրբեջանական զրահամեքենայի կրակոցից, երբ հետախուզության նպատակով մարտընկերների հետ այցելել է Աղդամի շրջանի Մարզիլի գյուղի մատույցներ։
«Արցախն իմ առաջին հաղթանակն է, բայց ոչ վերջինը»,-ասում էր Մոնթեն: Սեդային հասցեագրված նամակներում նա գրել է, որ իր կյանքում երկու սեր կա, որոնք անբաժան են` սերն առ Հայրենիք և սերը Սեդայի հանդեպ, մի աղջկա, որն, ինչպես և ինքը, չի ծնվել Հայաստանում, բայց Հայաստանն է համարում իր տունը:
«Երբեմն Հայաստանն այնպիսի զգացմունքներ է ինձ ներշնչում, որոնք ես ոչ մի այլ տեղ չեմ զգում: Մենք եկանք Բերձորի դաշտ` շուրջբոլորը կակաչներ էին, իջնող երեկոն անձրևով էր շնչում: Սրտներս լցվեց: Երևի այդպիսի զգացողություն ես միայն Մոնթեին տեսնելիս էի ունեցել»,-տարիներ անց հիշել է Սեդան:
Այն հարցին, թե ինչ կլիներ, եթե Մոնթեն հիմա ողջ լիներ, որտեղ կլիներ, Սեդան պատասխանել է. «Նա չէր կարող ողջ մնալ»: «Մոնթեն այստեղ է: Ես զգում եմ նրան»,-միևնույն ժամանակ ասում է նա:
Այժմ Սեդան ապրում է ԱՄՆ-ում, նա ամուսնացել է երկրորդ անգամ` Մոնթեի ընկերոջ հետ: Որդի ունի` Սարո-Մոնթեն:
«Ես չեմ ամուսնացել իռլանդական ծագումով մի ամերիկացու հետ, այլ ամուսնացել եմ Մոնթեի ընկերոջ հետ: Ու ինձ թվում է, որ եթե ինքն էլ նույն տեսակի կապ ու կարոտ չունենար Մոնթեի նկատմամբ, ապա մենք երբեք չէինք կարողանա իրար կողքի կանգնել: Եվ դա ինքն էլ է ընդունում: Իսկ մեր որդին դա պարգև էր ինձ, հավանական է, որ Մոնթեից: Որդիս շատ լավ գիտի Մոնթեն ով է և ինձ ասում է՝ մամ, այնքա՜ն կուզեի իրեն հանդիպել»,-ասել է Սեդան:
ԼՂՀ-ի պաշտպանության կազմակերպման բացառիկ ծառայությունների, դրսևորված քաջության և անձնական խիզախության համար հետմահու արժանացել է ԼՂՀ-ի «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչմանը, դառնալով «Ոսկե Արծիվ» շքանշանի ասպետ:

28 Январь 2017 - 09:45 AMT
«Да, нам приходится трудно, мы выбрали тяжелый путь. И мы редко бываем вместе, но это не имеет значения. Я счастлива, что мой муж – Монте. Нет другого такого человека», – говорила Седа о своем супруге Монте.
Монте познакомился с Седой в Ливане, когда ей было 15 лет, а ему – 21. На тот момент, Монте стоял перед выбором – остаться в Ливане или уехать в Иран. Он решил остаться. По стечению обстоятельств, Монте жил в доме сестры Седы, однажды он приехал в армянское село Айнчар в Ливане, где проживала семья Седы. Здесь произошла их первая встреча.
Седа слышала, что приехал один американский армянин, но ранее не виделась с ним.
«Я открыла дверь и помню этот взгляд: борода, светящиеся глаза. Он мне широко улыбнулся. Я показывала ему нашу школу, наше село, тогда, я поняла, что Монте нравится говорить со мной. Вскоре он стал для нас как членом нашей семьи. Когда он приезжал в Айнчар оставался всегда у нас, но ничего не говорил», – вспоминает Седа.
«Однажды мы были на экскурсии, там были мои одноклассники, учителя, и пришел Монте. Я помню, что была в джинсах и белой рубашке, волосы были длинные. Я увидела Монте и поспешила с ним поздороваться: «привет, Монте, как ты?», но он вдруг поцеловал меня. Я вся покраснела, ведь там была вся школа, не знала что сказать, кроме того, что в Америке так принято здороваться! Спустя годы Монте мне признался, что волосы так блестели, что он просто не удержался», – рассказывает Седа.
После Седа переехала в Бейрут к своей другой сестре. Монте иногда навещал ее.
«Я замечала его взгляд, но убеждала себя, что он не влюблен в меня. Он узнал, что привезли один фильм, который я хочу посмотреть, он предложил сходить на следующей неделе, когда он приедет. Он даже билеты купил, но так и не приехал. Спсутя неделю я узнала, что Монте исчез. Так и наше официальное свидание не состоялось», – отмечает Седа.
Она долгие годы не знала, где находится Монте. Спустя некоторое время, она прочиатла в газетах, что Монте арестован во Франции, и находится в тюрьме.
«После этого мы узнали, что Монте связан с АСАЛА», – вспоминает Седа.
Из рассказов Седы известно, что Монте 6 июня 1988 года писал, что люди, которые готовы безвозмездно служить своим принципам даже ценой лишения свободы, хорошие люди.
«Здесь (в тюрьме – ред.) нелегкая жизнь, но в некоторых смыслах интересная. Мне бы очень-очень-очень не хотелось попасть сюда, но, тем не менее, в период пребывания здесь я приобрел хороших друзей. Удивительно, что зачастую именно здесь лучшие люди проводят много лет, а разного рода отбросы остаются на свободе. Хорошие люди не успокаиваются до тех пор, пока не осуществляют свои принципы, даже если их враги сильнее и могущественнее. И, приступая к конкретным действиям, они непроизвольно оказываются в опасности, и вероятность того, что они окажутся в таком месте, становится выше. Мы общаемся друг с другом и учимся друг у друга», – писал Монте.
По словам Седы, Монте никогда не был спокойным человеком.
«Монте по отношению к своим близким был более требовательным. Из-за своей неподкупности у него всегда было много врагов. Необходимость действовать во имя народа и от имени народа возлагала огромную ответственность, и Монте каждую минуту осознавал существование этого тяжелейшего бремени», – говорит Седа.
«…Тебе, наверное, уже понятно, что я люблю придерживаться своих принципов и убеждений, выполнять свою работу. Наверное, для тебя также однозначно, что я попытаюсь использовать все это в рамках армянской освободительной борьбы или хотя бы во благо армянства в моем понимании (скажу также, что я всегда пытался подходить к этому вопросу с научной точки зрения и убежден, что если мой подход верен не на 100%, то во всяком случае искренен и реален).
Однако потребность в развитии, в том, чтобы учиться на ошибках прошлого, есть всегда, и есть необходимость в том, чтобы, учитывая нынешнюю ситуацию, предпринимать шаги по построению будущего. Если эти дела осуществляются во имя народа или нации и требуют, чтобы самые преданные народу, патриотичные элементы каждый день сталкивались со смертью, то это означает, что на тех, кто в той или иной форме играет в этом деле основную роль, лежит огромная ответственность.
Никто не имеет права на бездумные поступки, никто не имеет права, идя на поводу у своих чувств, делать неправильные (но «искренние») расчеты. Никто не имеет права быть неосторожным или беззаботным. Вопреки действительности, от имени нашего народа, под именем борьбы и ценой крови наших беззаветно преданных друзей в последние годы совершаются бесчеловечные, вредные и действительно глупые поступки. Не думаю, что должен приводить тебе примеры», – писал 25 августа 1983 года Монте.
Сохранилось также стихотворение, которое Монте сочинил в тюрьме и посвятил Седе. Оно датировано 1988 годом:
Вокруг стены и запреты,
Вокруг грусть и темнота,
Вокруг холод и враги,
Но я нашел свободу и свет,
Нашел радость и надежду,
Нашел – в твоей памяти.
«Самые трудные дни в жизни Монте были в 1983 году, когда распалась организация АСАЛА. Но он нашел способ позвонить мне и сказал, что любит меня… и снова пропал. Он мне приказал, чтобы я даже не пробовала его разыскать, но что он найдет. Спустя годы, я его спросила, почему он позвонил и признался в любви. Он ответил, что на 95% был уверен, что будет убит, перед смертью хотел, чтобы я знала, что я – единственный человек, к которому он испытывает это чувство», – вспоминает Седа.
Долгие годы Седа не получала вестей от Монте. Спустя некоторое время, ей пришлось навестить его в тюрьме.
В ноябре 1985 года Мелконян был арестован в Париже и приговорён к 6 годам тюремного заключения за незаконное хранение оружия и подделку документов. В начале 1989 года он был освобождён и выслан в Южный Йемен, куда он отправился уже вместе с Седой.
Монте и Седа считали себя уже женатыми.
«Документы тогда значения для нас не имели», – отмечает Седа.
6 октября 1990 года Монте прибыл в Ереван. Вместе с Седой они жили в общежитии. Монте начал планировать свадьбу еще будучи в заключении. По словам Седы, он был увлечен подготовкой к свадьбе, «постоянно об этом говорил».
3 августа 1991 года в Армении Монте и Седа обвенчались в Гегарде.
Однажды Монте спросили, почему у них нет детей. Монте ответил:«нет времени».
В 1991 году вместе с Седой они отправились в Карабах, где сразу по прибытию, Мелконян стал участвовавать в боях за населённые пункты Бузлук, Манашид, Эркедж, Шаумянского района. Был назначен начальником штаба Корнидзорского отряда.
Летом 1992 года азербайджанская армия, стремясь захватить село Мачкалашен и оттуда двинуться дальше к Шуши, столкнулась с отрядом Монте Мелконяна. Остановив противника, бойцы Мелконяна тем самым обеспечили безопасность Арцаха с юга.
Возглавив Мартунинский оборонительный район, весь следующий год Монте успешно защищал его. Затем он участвовал в Кельбаджарской операции, в боях на территории Мардакертского и Аскеранского районов.
Седа вспоминала, что в Карабахе Монте было очень непросто.
«В Карабахе ему было очень непросто: против него боролись и некоторые местные группы, и силы извне. Его было легко обмануть, как интеллектуала, и одновременно наивного человека, и многие этим пользовались. Наивность – вторая сторона чистоты. В ранние годы наивности было больше, с течением времени жизненный опыт, испытания сделали его более зрелым», – говорила Седа.
Монте участвовал в оборонительных и освободительных боях практически во всех районах Карабаха, завоевав всенародную любовь и уважение. Ему принадлежат слова: «Если мы потеряем Арцах – мы перевернем последнюю страницу истории армянского народа».
Генерал-майор Аркадий Тер-Тадевосян (Коммандос) так характеризует героя: «Монте Мелконян был одним из лучших лидеров, который благодаря своей харизме смог объединить под одним началом командиров, защищающих Нагорный Карабах от Азербайджана».
По словам Тер-Тадевосяна, для Монте Мелконяна не существовало слова «отступление»: «Там, где была поставлена задача защищать, отрядам под руководством Монте удавалось не только защитить, но и освободить другую территорию. Он был надежным командиром, которому доверяли солдаты. Он разрабатывал военную стратегию при отсутствии необходимого количества оружия, и это ему удавалось, так как его военная стратегия сформировалась в бою».
12 июня 1993 года в селе Марзили Монте и его солдаты столкнулись с БМП и солдатами азербайджанских воинских формирований, завязался бой, в котором Монте Мелконян погиб.
«Арцах – моя первая, но не последняя победа», – говорил Монте. В своих письмах к Седе, он отмечал, что в его жизни есть две любви, которые невозможно отделить друг от друга – любовь к Родине и любовь к Седе, девушке, которая также, как и он, не родилась в Армении, но считает ее своим домом.
«Иногда Армения дает мне такие чувства, которые я больше нигде не чувствую. Мы приехали на поле Бердзора, посмотрела – вокруг маки, в приближающемся вечере чувствовалось дыхание дождя. Сердце наполнилось. Наверное, я такое чувствовала только при виде Монте», – спустя годы вспоминает Седа.
На вопрос, что ели бы Монте был жив, где бы он сейчас находился, Седа отвечает, что «его бы не могло быть в живых».
Вместе с тем, Седа говорит, что нет жизни без Монте.
«Монте здесь. Я его чувствую», – отмечает она.
В настоящее время Седа живет в Америке, она вышла замуж во второй раз – за друга Монте. Ее сына зовут – Саро- Монте.
«Когда я думаю о своем замужестве, понимаю, что я не вышла замуж за какого-то американца, ирландца, я вышла за друга Монте. Мне кажется, если бы он не относился к Монте также, как и я, мы бы никогда не смогли быть вместе. Он это тоже принимает. Наш сын – это дар. Он оочень хорошо знает о Монте, он мне част говорит: «Мам, я так бы хотел встретиться с Монте…».
За исключительные заслуги в организации защиты Нагорно-Карабахской Республики, проявленное мужество и личную отвагу Монте Мелконян посмертно был удостоен высшего звания НКР «Герой Арцаха», став кавалером ордена «Золотой Орел».