Մարտի 4-ին ժամը 12:15-ին Արցախի զինված ուժերի հակաօդայինները շփման գծի արևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ խոցել են ադրբեջանական զինուժին պատկանող Orbiter տեսակի անօդաչու թռչող սարք: Այդ մասին հայտնել է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի մամուլի քարտուղար Սենոր Հասարթյանն իր ֆեյսբուքյան էջում։
Orbiter տեսակի անօդաչու թռչող սարքն արտադրում է Aeronautics Defense Systems իսրայելյան ընկերությունը:
«Համոզված եմ, որ Բաքվի քարոզչամեքենան այս լուրը կամ կհերքի, կամ լավագուն դեպքում՝ լռակյաց կփորձի շրջանցել: Անկեղծ ասած, թե առաջին, թե երկրորդ տարբերակը, անձամբ իմ համար, որևէ նշանակություն չունի, կարևորը, թերևս, այն է, որ մեր բանակը հերթական անգամ գտնվեց իր բարձրության վրա: Ապրեք տղաներ, այդպես շարունակեք»,-ասվում է գրառման մեջ։
Մարտի 3-ին և լույս 4-ի գիշերը իրադրությունը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հարաբերական հանգիստ է եղել: ԱՀ ՊՆ հաղորդմամբ, հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 40 անգամ, որի ընթացքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է մոտ 380 կրակոց:
Առաջնային գծի արևելյան ուղղությամբ ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև Դ-44 տիպի հրանոթ և 60 միլիմետրանոց ականանետ՝ արձակելով 9 արկ:

4 марта, в районе 12:15 по ереванскому времени, на восточном участке линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил войска противовоздушной обороны Арцаха сбили БПЛА типа Orbiter, принадлежащий ВС Азербайджана. Об этом сообщает Минобороны Арцаха (Нагорно-Карабахская Республика).
Беспилотный разведывательный самолет Orbiter разработан и производится израильской компанией Aeronautics Defense Systems.
«Уверен, что агитпроп Баку опровергнет эту новость или, в лучшем случае, попытается молчаливо обойти. Честно говоря, как первый, так и второй случаи лично для меня не имеют никакого значения. Важно то, что наша армия в очередной раз оказалась на высоте»,- написал пресс-секретарь Минобороны Арцаха Сенор Асратян на своей странице в Facebook.
Подразделения Армнии обороны НКР продолжают осуществлять тщательный контроль за наземными и воздушными границами Арцаха и принимать превентивные меры в случае необходимости.
В ночь на 4 марта обстановка на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск была относительно спокойной. ВС Азербайджана на линии соприкосновения из разнокалиберного стрелкового оружия нарушили режим прекращения огня свыше 40 раз. ВС Азербайджана произвели в направлении армянских позиций около 380 выстрелов. В восточном направлении линии соприкосновения войск ВС Азербайджана применили также пушку Д-44 и миномет 60 мм, выпустив 9 снарядов.