Ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Սամվել Կարապետյանը, որը «Տաշիր» ընկերությունների խմբի նախագահն ու հիմնադիրն է, ընդգրկվել է Bloomberg-ի աշխարհի 500միլիարդատերերի ցանկում:
Կարապետյանը վարկանիշում 394-ն է: Նրա կարողությունը գնահատվում է 4,38 մլրդ դոլար: 2016-ի տվյալներով, նա 549-րդ տեղում էր աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում, և 28-րդը՝ ՌԴ ամենահարուստ գործարարների թվում ըստ Forbes-ի, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը ընդգրկվել է ՌԴ անշարժ գույքի «արքաների» ցանկում Forbes-ի վարկածով:
Forbes-ի ռուսական տարբերակը հունվարի 26-ին հրապարակել է Ռուսաստանի տարածքում կոմերցիոն անշարժ գույքի ամենահարուստ սեփականատերերի թարմացված վարկանիշը, որոնք հաջողությամբ վարձակալության են տալիս գույքը: Կարապետյանը 3-րդն է այդ ցանկում: Հիմնական օբյեկտներն են` «Ռիո» առևտրի և զվարճանքի կենտրոնը Դմիտրովյան մայրուղում և Novotel Moscow City-ին: Եկամուտը գնահատվում է $670 մլն:
Կարապետյանն ընդգրկվում է «Անշարժ գույքի արքաների» ցանկում առաջին իսկ վարկանիշի հրապարակումից ի վեր: Ըստ հանդեսի, գործարարի եկամուտը վարձակալությունից 2011-ին կազմել է $565 մլն, 2012-ին` $720 մլն, 2013-ին` $960 մլն, 2014-ին` $1,08 մլրդ, 2015-ին` $610 մլն:

Российский бизнесмен армянского происхождения Самвел Карапетян, являющийся президентом и основателем группы компаний «Ташир», вошел в рейтинг топ-500 миллиардеров мира, опубликованный агентством Bloomberg.
Самвел Карапетян занял в рейтинге 394 позицию. Его состояние агентство оценивает в 4.36 млрд. долларов. По состоянию на 2016 год занимает 549-е место в рейтинге самых богатых людей мира и 28-е место в рейтинге богатейших бизнесменов России по версии журнала Forbes.
Топ -500 богатых людей мира возглавил основатель компании Microsoft Билл Гейтс с состоянием в $85,6 млрд. долларов. В тройку также вошли инвестор Уоррен Баффетт с $78,9 мдрд. и телекоммуникационный магнат Карлос Слим с состоянием в $53 млрд. В рейтинг включены также восемь россиян, передает АРКА.
Ранее сообщалось, что владелец группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян вошел в список «королей» российской недвижимости по версии Forbes.
Российская версия журнала Forbes 26-го января опубликовала обновленный рейтинг самых богатых владельцев коммерческой недвижимости на территории России, успешнее других сдающих ее в аренду. Карапетян занимает третью позицию в рейтинге. Основные объекты – ТРЦ «Рио» на Дмитровском шоссе, Novotel Moscow City. Доход оценивается в $670 млн.