Հայաստանում երեխաները իրենց կարիերայի մասին մտածում են շատ վաղ տարիքից, երբ նրանք վեց ամսական են դառնում։ Այդպես է սկսվում NY Times առցանց հրատարակության հոդվածը` նվիրված հայկական ատամհատիկ կամ ակռահատիկ կոչված տոնին։
Ակռահատիկը կամ ատամհատիկը փոքրիկի կյանքում ուրախալի իրադարձությունը` առաջին ատամի հայտնվելը նշելու ավանդույթն է։
Այդ ծեսի շրջանակում երեխայի առջև դնում են առարկաներ, որոնք խորհրդանշում են տարբեր մասնագիտություններ` բարձրախոս` արտիստի համար, ստետոսկոպ` բժշկի համար, մկրատ` դերձակի կամ փողեր` բանկիրի համար։ Համարվում է, որ երեխայի ընտրած առաջին առարկայի հետ է կապված նրա ապագա մասնագիտությունը, հայտնում է Sputnik-Արմենիան։
«Ատամների հայտնվելուն պես երեխան սկսում է կոշտ ուտելիք ուտել, իսկ այդ հմտության ձեռքբերումը բարենպաստ ժամանակ է համարվում` ապագան կանխատեսելու համար», -հրատարակությունը մեջբերում է ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի պրոֆեսոր Յուլիա Անտոնյանի խոսքը:
NY Times-ը գրում է, որ ծնողներն իրենք են ընտրում այն առարկաները, որոնք երեխան պետք է վերցնի` իրենց հայեցողությամբ ավելացնելով կամ հանելով ինչ-որ բան։ Հատուկ պրոֆեսիոնալ առարկաներ վաճառքում չկան։ Անտոնյանը պատմել է, թե ինչպես մի անգամ մի հայր խնդրել է շերեփը հեռու դնել աղջկանից, որպեսզի «փրկի նրան տնային տնտեսուհու ճակատագրից»։
Ինչպես բացատրել է պրոֆեսորը` ծեսի հիմքում ընկած է ատամի և հատիկի միջև կախարդական կապը։ Ավանդաբար երեխայի գլխին ցորեն են լցնում, որը խորհրդանշում է պտղաբերություն և առողջ ատամներ։
Ինչպես նշում է NY Times-ը, 19-րդ դարում երեխայի առջև դրել են միայն երկու առարկա` դանակ և սանր, որպեսզի իմանան ընտանիքիում ապագա երեխայի սեռը։ Եթե նա դանակ էր ընտրում, ապա ծնվելու էր տղա, սանրի դեպքում` աղջիկ։

13 Март 2017 - 10:43 AMT
Дети в Армении задумываются о своей карьере в очень раннем возрасте — когда им исполняется примерно шесть месяцев. Об этом говорится в статье издания , посвященном событии «Атам атик», когда у ребенка появляется первый зуб.
«Agra hadig» или «Атам атик» — это армянская традиция отмечать радостное событие в жизни малыша — появление первого зуба.
В рамках ритуала перед ребенком раскладывают предметы, символизирующие разные профессии: микрофон для артиста, стетоскоп для врача, ножницы для портного или деньги для банкира. Считается, что с первым предметом, который выберет малыш, связана его будущая профессиональная стезя, пишет NY Times, передает Sputnik-Армения.
«С появлением зубов ребенок может начать есть твердую пищу, а приобретение этого навыка считается благоприятным временем для предсказания будущего» — сказал профессор кафедры культурологии Ереванского государственного университета Армении Юлия Антонян.
Отмечается, что предметы для выбора ребенка родители выбирают собственноручно, добавляя или исключая их по своему усмотрению. Специальных «профессиональных» наборов на продажу нет.
Антонян рассказала, что как-то один отец попросил поместить ковш недалеко от дочери, но, как можно дальше, чтобы «спасти ее от судьбы домохозяйки».
Как объяснила профессор, в основе ритуала лежит магическая связь между зубом (atam) и зерном (hatik). Традиционно ребенка осыпают зерном, что символизирует плодородие и здоровые зубы.
«Сегодня во время торжества можно увидеть сладости и игрушки в форме зуба, воздушные шары и другие предметы, которые широко используются, как в Армении, так и в армянской диаспоре», — пишет издание.
Отмечается, что в XIX веке перед ребенком клали лишь два предмета: нож и расческу для того, чтобы узнать пол будущего ребенка в семье. Если он выбирал нож, то родится мальчик, расческу — девочка.