Հայաստանն ու Ռուսաստանը պետք է քննարկեն Գյումրիում համատեղ ռազմարդյունաբերական համալիրի ստեղծման հարցը: Այդպիսի կարծիք է հայտնել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը«Իզվեստիա» թերթում հրապարակված հոդվածում:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 14-ին երկօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն:
Նա նշել է, որ Հայաստանը հետևողականորեն ամրապնդում է իր պաշտպանունակությունը, այդ թվում ՌԴ հետ ռազմատեխնիկական գործակցության շրջանակում՝ կարևորելով ՀՀ-ում գործող 102-րդ ռուսական ռազմակայանի գործոնը:
«Նշանակալի իրադարձություն էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ 2013-ին Գյումրիում տեղակայաված ռուսական ռազմակայանի այցելությունը, որտեղ քննարկվեցին ռազմակայանի ռազմատեխնիկական արդիականացման և սպասարկման արդյունավետության բարձրացման հարցերը: Այդ խնդիրների լուծման համար նպատակահարմար է, որ կողմերը շահագրգիռ քննարկում ծավալեն Գյումրիում համատեղ ռազմարդյունաբերական համալիրի ստեղծման նախագծի շուրջ »,-ասել է Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը նաև շեշտել է, որ համալիրի բազմապրոֆիլ ծավալը պետք է այնպես հաշվարկել, որ այն ռազմակայանի արդիականացմանը զուգահեռ նաև հարթակ դառնա ՌԴ և Հայաստանին սահմանակից երկրների միջև գործնական ռազմատեխնիկական գործակցության համար՝ ՌԴ համար ավանդական սպառազինության շուկաներ ելքով: Նրա կարծիքով, աշխատատեղերի ստեղծումը Գյումրիում ևս կնպաստեր քաղաքում սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավմանը:
Նախագահը Մոսկվայում հանդիպումներ կունենա երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ: Բարձր մակարդակի բանակցությունների ընթացքում կքննարկվեն ռազմավարական գործընկեր երկու պետությունների միջև մի շարք ոլորտներում՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, հումանիտար, մշակութային երկկողմ փոխգործակցության օրակարգի առանցքային հարցեր, ինչպես նաև եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը մտքեր կփոխանակեն նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք արդիական խնդիրների շուրջ, կքննարկեն ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը:

Президент Армении Серж Саргсян заявил, что армянской и российской сторонам нужно обсудить создание в Гюмри совместного оборонно-промышленного комплекса (ОПК).
Саргсян отметил, что Армения последовательно укрепляет свою обороноспособность, в том числе в рамках военно-технического сотрудничества с Россией. Здесь он подчеркнул роль созданной на территории Армении 102-й российской военной базы.
«Знаковым событием армяно-российского военно-технического сотрудничества стало наше совместное с президентом России Владимиром Владимировичем Путиным посещение в 2013 году 102-й российской военной базы, расквартированной в Гюмри, где были рассмотрены задачи ее военно-технической модернизации и повышения эффективности обслуживания. Для их решения целесообразно заинтересованное обсуждение армянской и российской сторонами проекта создания совместного оборонно-промышленного комплекса в Гюмри», — говорится в статье Саргсяна, опубликованной в газете «Известия».
При этом, как отметил президент Армении, многопрофильный масштаб комплекса «необходимо рассчитать таким образом, чтобы он, параллельно с решением задач модернизации 102-й базы, мог бы стать платформой для налаживания делового военно-технического сотрудничества между Россией и граничащими с Арменией государствами с выходом на традиционные для РФ рынки вооружений».
Создание рабочих мест в Гюмри, по его мнению, послужило бы также фактором для улучшения социально-экономической обстановки в городе дислокации 102-й российской военной базы.
Саргсян подчеркнул, что все это направлено на обеспечение «безопасности и устойчивого демократического развития страны в интересах мира и стабильности в нашем взрывоопасном регионе с неразрешенными вооруженными конфликтами».
В городе Гюмри на севере Армении развернута 102-я российская военная база, которая несет боевое дежурство в рамках Объединенной системы ПВО СНГ. Россия и Армения 20 августа 2010 года продлили до 2044 года срок действия договора о размещении базы. Протокол предусматривает также расширение сферы ее географической и стратегической ответственности. База оснащена ЗРК С-300В, Бук-М1-2, истребителями МиГ-29, военно-транспортными вертолетами Ми-8МТ и ударными Ми-24П.