«Խոստումը» առաջին խոշոր հոլիվուդյան ֆիլմն է, որը ներկայացնում է պատմաբանների կողմից Հայոց ցեղասպանություն անվանվող իրադարձությունը: Այս մասին ասվում է The Washington Post-ի հոդվածում, որն անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» ֆիլմին:
«Հայերն ու թուրքերը երկար տարիներ վիճարկում են Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում ավելի քան 1 մլն հայերի սպանությունը Ցեղասպանություն կոչելու-չկոչելու հարցը: Վիճաբանությունը հասել է Հոլիվուդ: «Խոստումը» առաջին խոշոր հոլիվուդյան ֆիլմն է, որը ներկայացնում է պատմաբանների կողմից Հայոց ցեղասպանություն անվանվող իրադարձությունը»,-ասվում է ամերիկյան պարբերականի հոդվածում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Խոստումի» պրեմիերան կայանալու է ապրիլի 21-ին` Ցեղասպանության 102-րդ տարելիցից առաջ։
Հոդվածագիրը մեջբերում է հայտնի թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի խոսքը, ով բազմիցս նշել է, որ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը` թուրքական կառավարությունը պետք է մտածի փոխհատուցման մասին և խոստովանի, որ Թուրքիայի հիմնադիր հայրերից շատերը հարստացել են Ցեղասպանության ժամանակ հայերին թալանելու միջոցով:
Պարբերականը հոդվածի վերջում նշում է, որ Թուրքիայի ճնշման հետևանքով է, որ կինոասպարեզում ցեղասպանության մասին ֆիլմեր ավելի շուտ չեն նկարահանվել:
1930-ականներին Metro-Goldwyn-Mayer կինոստուդիան իրավունք ձեռք բերեց էկրանավորելու հայերի հերոսական դիմադրության մասին Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպը։ Սակայն ԱՄՆ-ում թուրք դեսպան Մեհմեէ Մունիր Էրթեգյունի լոբբինգի շնորհիվ ստուդիան դադարեցրեց նախագիծը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ռոք երաժիշտ, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը Հայոց ցեղասպանության մասին առաջին հոլիվուդյան «Խոստում» ֆիլմի ստեղծողների հետ համատեղ բարեգործական ակցիա է կազմակերպել ֆիլմի պրեմիերային ընդառաջ:
«Ցանկանում ենք հրավիրել ձեզ «Խոստում» ֆիլմի առաջին ցուցադրությանը: Դուք կհանդիպեք ինձ, Քրիս Քորնելին, Քրիստիան Բեյլին, կանցնեք կարմիր ուղեգորգով, կայցելեք VIP երեկույթը: Ավիատոմսերն ու հյուրանոցը մենք վերցնում ենք մեզ վրա: Ուրեմն ի՞նչ…միանո՞ւմ եք»,-գրել է Թանկյանն իր ֆեյսբուքյան էջում:

В американской газете The Washington Post вышла статья о фильме «Обещание», повествующем о Геноциде армян.
Фильм был снят по инициативе филантропа армянского происхождения Кирка Керкоряна и при содействии созданной им компании Survival Pictures.
«Армяне и турки долгие годы оспаривают вопрос признания факта Геноцида армян — убийства более 1 миллиона армян в ходе первой мировой войны. Сегодня спор дошел и до Голливуда», – говорится в статье, передает Sputnik-Армения.
«Обещание», премьера которой состоится 21 апреля, является первым крупнейшим голливудским фильмом, который рассказывает о событиях, названных историками Геноцидом армян», — пишет корреспондент Ванесса Ларсон.
Автор статьи проводит параллели между любовным треугольником фильма «Обещание» и представленной 10 марта картиной «Османский лейтенант», утверждая, что в основе этих двух фильмов лежит одно и то же историческое событие. Второй фильм рассказывает об американской медсестре, которая приезжает в Анатолию для работы в больнице американской миссии, знакомится с двумя мужчинами — американским врачом и османским лейтенантом. Оба в итоге в нее влюбляются.
Издание также приводит слова известного турецкого историка Танера Акчами, который неоднократно отмечал, что, «признав Геноцид армян, турецкое правительство должно задуматься о возмещении и признать, что многие обогатились за счет хищений в годы Геноцида».
«В киноиндустрии именно из-за большого давления Турции ранее не был снят фильм, очень похожий на «Обещание». В 1930 году киностудия Metro-Goldwyn-Mayer получила право на экранизацию романа Франца Верфеля «40 дней Муса Дага», рассказывающего о героическом противостоянии армян, однако из-за лоббинга турецкого посла в США Мегмее Мунир Эртегюни студия приостановила реализацию проекта», — заключает автор. Автор фильма «Обещание» — режиссер фильма «Отель Руанда» Терри Джордж, в главных ролях представлены Оскар Исаак, Кристиан Бейл и Шарлотта де Бон.