20 Մարտ 2017 - 13:05 AMT
Բելառուսի տարածքով Հայաստանից Բուլղարիա թռչող ինքնաթիռում ռադիոակտիվ նյութեր են հայտնաբերվել: Այդ մասին մարտի 20-ին հայտարարել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն՝ նշելով, որ այս փաստը պետք է հետաքննել:
«Միջադեպը կապված է Բելառուսի տարածքով Հայաստանից Բուլղարիա ուղևորվող ինքնաթիռում ռադիոակտիվ նյութերի հայտնաբերման հետ»,-ասել է Լուկաշենկոն, գրում է Sputnik-Բելառուսը:
Բելառուսի նախագահը հանձնարարել է հետաքննել միջադեպը և զեկուցել արդյունքների մասին:
Բելառուսի Պետական սահմանապահ կոմիտեն հայտնել է, որ «ռադիոակտիվ ինքնաթիռի» հետ կապված միջադեպը տեղի է ունեցել մարտի 19-ին Գոմելի օդանավակայանում: Ինքնաթիռը, որը ուղևորատար չէր, մեկնում էր Բուլղարիա:
Ավելի վաղ Բելառուսի Պետական սահմանապահ կոմիտեն հայտնել էր, որ Բելառուսի սահմանապահները մարտի լույս 20-ի գիշերը կասեցրել են դեպի Ուկրաինա զենքով ավտոմեքենայի անցումը:

20 Март 2017 - 12:21 AMT
Радиоактивные вещества были выявлены на борту самолета, летевшего из Армении в Болгарию через Белоруссию. Об этом заявил 20 марта президент Белоруссии Александр Лукашенко, отметив, что данный факт нужно расследовать.
«Инцидент связан с выявлением радиоактивных веществ на борту самолета, который следовал транзитом через Беларусь из Армении», – сказал Лукашенко, пишет Sputnik-Беларусь.
Глава государства дал поручение расследовать произошедшее и по итогам доложить о результатах.
В Государственном пограничном комитете Белоруссии сообщили, что инцидент с «радиоактивным» самолетом произошел 19 марта в аэропорту в Гомеле. Непассажирское воздушное судно следовало транзитом через республику в Болгарию.
Ранее в Государственном пограничном комитете Белоруссии сообщили, что пограничники Белоруссии пресекли в ночь на 20 марта попытку прорыва с Украины автомобиля с оружием.