Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 21-ին աշխատանքային այցով ժամանել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ: Աբու Դաբիի օդանավակայանում Հանրապետության նախագահին դիմավորել է ԱՄԷ փոխվարչապետ, նախագահական հարցերով նախարար Շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանը:
Դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո Հանրապետության նախագահը հանդիպում է ունեցել նախարար Շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններում իր նախորդ այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն կարճ ժամանակաընթացքում Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված համաժողովի կազմակերպման համար: Նախագահը հույս է հայտնել, որ համաժողովի արդյունքները, ինչպես նաև Շեյխ Մանսուր բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ ձեռք բերվելիք պայմանավորվածություններն իրենց լուրջ ներդրումն ու դերակատարությունը կունենան հայ-էմիրաթյան հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Հանրապետության նախագահը «Հայաստան-Արաբական Միացյալ Էմիրություններ» ներդրումային համաժողովի վերաբերյալ հանգամանալից զրույց է ունեցել նաև ԱՄԷ էկոնոմիկայի նախարար Սուլթան ալ-Մանսուրիի հետ:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների քաղաքացիները կազատվեն Հայաստանի Հանրապետության մուտքի արտոնագրի պահանջից։

Президент Армении Серж Саргсян с рабочим визитом отбыл в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ). В аэропорту Абу-Даби президента Республики Армения встречал вице-премьер ОАЭ, министр по президентским вопросам Шейх Мансур ибн Зайд аль-Нахайян.
После торжественной церемонии встречи президент Республики Армения провел беседу с Шейхом Мансуром ибн Зайдом аль-Нахайяном. Саргсян выразил благодарность за организацию в дружественных Объединенных Арабских Эмиратах форума, посвященного инвестиционным возможностям Армении. Он отметил, что это сделано согласно достигнутым в ходе его предыдущего посещения ОАЭ договоренностям в короткие сроки.
Саргсян выразил надежду, что итоги форума, так же, как и предстоящие договоренности с Шейхом Мансуром ибн Зайдом аль-Нахайяном, внесут свой серьезный вклад и будут играть важную роль в деле дальнейшего развития армяно-эмиратских отношений.
Глава армянского государства провел обстоятельную беседу об инвестиционном форуме «Армения – Объединенные Арабские Эмираты» также с министром экономики ОАЭ Султаном аль-Мансури.
Ранее стало известно, что граждане ОАЭ смогут посещать Армению без визы.Правительство Армении на заседании 16 марта приняло соответствующее решение.