22 Մարտ 2017 - 09:40 AMT
Թուրքիան և Ռուսաստանը վերականգնել են հարաբերություններն ու այժմ աշխատում են տարածաշրջանային խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ: Այդ մասին մարտի 21-ին հայտարարել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն Վաշինգտոնի Մամուլի ազգային ակումբում:
«Մենք հաղթահարել ենք մեր տարաձայնությունները Ռուսաստանի հետ: Այսօր մեր հարաբերությունները վերականգնվել են և մենք գործակցում ենք տարածաշրջանի մի շարք խնդիրների կարգավորման հարցում»,-ասել է նա: Չավուշօղլուն որպես գործակցության օրինակ է բերել իրավիճակը Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Միևնույն ժամանակ Չավուշօղլուն հավելել է, որ Անկարան շարունակում է «սատարել Վրաստանի և Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը, ներառյալ Ղրիմը»:
Ավելի վաղ Մոսկվայում կայացած ռուս-թուրքական բանակցությունների ժամանակ քննարկվել է ղարաբաղյան հակամարտությունը: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, անդրադառնալով ղարաբաղյան կարգավորմանը, հայտարարել էր. «Այն, ինչ կատարվում է շփման գծում, ցույց է տալիս, թե որքան կրիտիկական է իրավիճակը և որքան մեծ է նոր պատերազմի ռիսկը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»: Նա հավելել էր, որ ՌԴ-ն առանցքային դերակատարություն ունի հակամարտության կարգավորման գործում:

22 Март 2017 - 09:20 AMT
Турция и Россия восстановили свои отношения и сейчас работают над решением проблем в регионе. Об этом 21 марта, выступая в Национальном клубе печати в Вашингтоне, заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу.
«С Россией мы преодолели наши разногласия. Сегодня наши отношения восстановлены, и мы сотрудничаем при решении ряда проблем региона», – сказал глава МИД. В качестве примера он привел ситуации в Сирии и Нагорном Карабахе, пишет ТАСС.
В то же время, добавил Чавушоглу, Анкара продолжает «поддерживать территориальную целостность Грузии и Украины, включая Крым».
Ранее в Москве в ходе российско-турецких переговоров на высшем уровне был обсужден Карабахский конфликт. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, касаясь темы карабахского урегулирования, тогда заявил: «Происходящее на линии соприкосновения показывает, насколько критичной является ситуация, и насколько велик риск возникновения новой войны между Азербайджаном и Арменией». Он добавил, что Россия, как одна из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, может сыграть передовую роль в урегулировании конфликта. Эрдоган также отметил, что считает необходимым начать всесторонние переговоры по урегулированию конфликта в скором времени.