22 Մարտ 2017 - 13:18 AMT
Euronews հեռուստաալիքը հրապարակել է The Armenian land of Venice հոդվածը Եվրոպայում հայերի ներկայության մասին՝ որպես օրինակ բերելով Վենետիկի «հայկական» Սուրբ Ղազար կղզում գտնվող հայկական միաբանությունը:
Նշվում է, որ այդ հրաշալի անկյունն Իզոլա դի Սան Լացցարո դելի Արմենի (Isola di San Lazzaro degli Armeni) կամ Սուրբ Ղազար կղզին է։
Հայերի ներկայությունը Եվրոպայում տարածվում է Լոնդոնից մինչև Լարնակա, Լիսաբոնից մինչև Լվով։ Մխիթարյան միաբանությունն այդ ժառանգության առավել վառ օրինակներից է։ 2017-ին կլրանա Եվրոպայի խորհրդանիշներից մեկը հանդիսացող քաղաքում մխիթարյանների ներկայության 300 տարին, գրում է Նովոստի Արմենիան Euronews-ի վրա հղումով։
Կղզին մխիթարյանների տունը դարձավ, երբ ականավոր գրող ու թարգմանիչ Մխիթարը իր հետնորդների հետ 1717-ին հեռացավ Կիլիկիայից՝ փախչելով օսմանների հետապնդումներից: Նա Վենետիկ տեղափոխվեց և նոր վանք հիմնեց: Վենետիկում Մխիթարին հաջողվեց մի փոքր կղզի նվեր ստանալ, որտեղ էլ նա իր հետնորդների հետ միասին վերականգնեց հայկական եկեղեցու ավերակներն ու վանք կառուցեց, որը ժամանակի ընթացքում դարձավ հայ մշակույթի կենտրոններից մեկը: Մխիթարի ստեղծած միաբանությունը կրում է Մխիթարյան անվանումը։ Մխիթարյանականները մեծ դեր խաղացին հայ բանասիրության և եկեղեցական գրականության զարգացման մեջ։
«Դարեր շարունակ մխիթարյանները մեծ ազդեցություն են ունեցել Եվրոպայում գիտության և տպագրության զարգացման վրա: Նրանց գործունեությունը մեծ նշանակություն է ունեցել հայ ազգի համար: Մասնավորապես, նրանք շատ բան են արել հայոց լեզվի և հայ ինքնության զարգացման համար: Հենց մխիթարյաններն են առաջինը հրապարակել հայոց լեզվի արդիական բառարաններ: Մինչ օրս նրանց հիմնած վանքում հայալեզու գրքեր են հրատարակվում, առնվազն տարեկան մեկ այդպիսի գիրք»,-նշել է ռեպորտաժի հեղինակ Նարեկ Սեֆերյանը»:
Հոդվածում մեջբերվում է հայր Սերոբ Ջամուրլյանի խոսքը, որը նշել է, որ մխիթարյանների միաբանությունը միշտ հայկական աշխարհը Եվրոպային կապող կամուրջ է եղել գիտության և հոգևորականության առումով, ինչպես նաև կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի ունիվերսալ մարդկային արժեքների միջև:

Европейский ежедневный круглосуточный информационный телеканал Euronews рассказал о широком армянском присутствии в Европе, а в качестве примера привел армянский остров Святого Лазаря в Венеции, где на протяжении трехсот лет действует армянский монашеский орден.
«Армянское присутствие в Европе простирается от Лондона до Ларнаки, от Лиссабона до Львова. Армянская католическая конгрегация мхитаристов является одним из самых важных примеров этого наследия. В этом году они отмечают 300-летие своей деятельности в городе, который является одним из символов Европы», – отметил автор репортажа Нарег Сеферян.
По его словам, конгрегация располагается на одном из уникальных островов Венеции – Изола ди Сан Лаццаро дельи Армени или армянском острове Святого Лазаря.
Остров стал домом для монашеского ордена Мхитаристов после того как выдающийся армянский писатель, переводчик Мхитар вместе с группой последователей покинул в 1717 году Киликию, спасаясь от османского преследования. Он перебрался в Венецию, чтобы основать там новый монастырь. В Венеции Мхитару удалось получить в дар небольшой остров Святого Лазаря, где он и его собратья восстановили из руин старую церковь и построили монастырь, со временем ставший одним из мировых центров армянской культуры.
«На протяжении веков мхитаристы оказали большое влияние на развитие науки и печатного дела Европы. Их деятельность сыграла большую роль и для армянского мира. В частности, они сделали многое для развития армянского языка и идентичности. Именно мхитаристы первыми опубликовали современные словари армянского языка. До сих пор в монастыре, основанном ими, издаются армянские книги, как минимум по одной в год», – отметил Сеферян, передает «Новости-Армения».
В статье цитируются слова отца Серопа Джамурляна, который заявил, что конгрегация мхитаристов всегда служила мостом, связывающим армянский мир с Европой в плане науки и духовности, а также мостом между универсальными человеческими ценностями Востока и Запада.