29 Մարտ 2017 - 08:11 AMT
ՌԴ Բառնաուլի 42-րդ վարժարանի ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցիչ Արսեն Գրիգորյանը ճանաչվել է Ալթայի երկրամասի լավագույն ուսուցիչ:
Արսեն Գրիգորյանը Ռուսաստան է արտագաղթել ծնողների հետ 24 տարի առաջ՝ 1993-ին: Նա մանկուց էր երազել տետրեր ստուգել: Գրիգորյանը ծնվել է ուսուչների ընտանիքում՝ մայրը դասվար էր, հայրը՝ քիմիայի ուսուցիչ: Սակայն հետո ընտանիքը ստիպված էր ՌԴ արտագաղթել ղարաբաղյան հակամարտության պատճառով»,-գրել է «Նաշի նովոստին»:
«Ռուսաստանում ես 5-րդ դասարան գնացի, ռուսաց լեզուն չէի հավանում, հարաբերություններս ուսուցչուհու հետ չէին դասավորվում, իսկ հետո ուսուցիչը փոխվեց: Մեզ սկսեց դասավանդել Դուդկինան, հենց նրան կարող եմ այսօր շնորհակալություն ասել»,-հիշում է Արսեն Գրիգորյանը:
Գրիգորյանն արդեն 12 տարի է դասավանդում է Բառնաուլի վարժարանում:
«Նա դեռ ուսանող էր, երբ մեզ մոտ եկավ ու ասաց, որ ուզում է մեր մոտ աշխատել: Ես նայեցի երիտասարդին ու հարցերցի. «Արդյո՞ք հարկ կա էներգիա և գիտելիքներ ծախսել ձեզ վրա, երկար ժամանակո՞վ եք եկել։ Նա տխուր նայեց ու ասաց` երևի ընդմիշտ»,- պատմել է վարժարանի տնօրեն Հենրիետտա Տատարնիկովան։
«2013-ին Արսեն Գրիգորյանն առաջին անգամ որոշեց մասնակցել «Տարվա ուսուցիչը» մրցույթին, սակայն հաջողության չհասավ: Բայց Գրիգորյանը չհանձնվեց, նա իր վարպետության դասերով շրջեց ամբողջ երկրամասով և հասավ իր նպատակին»,-գրում է թերթը:

29 Март 2017 - 07:27 AMT
Учитель русского языка и литературы гимназии 42-й барнаульской гимназии Арсен Григорян признан лучшим учителем края.
Арсен Григорян в Россию иммигрировал вместе с родителями 24 года назад (в 1993 году). Проверять тетради он мечтал с детства. Родился в учительской семье. Мама преподавала в начальных классах, папа был учителем химии. Но потом семье пришлось иммигрировать в Россию из-за затяжного конфликта в Нагорном Карабахе, пишет местное издание «Наши новости».
«Приехав в Россию, я пошел в 5 класс, мне не нравился русский язык, не сложились отношения с учительницей, а потом у меня учитель поменялся. Стала вести Дудкина С.Н., именно ей я могу сказать «спасибо», — вспоминает Арсен Григорян.
Арсен 12 лет преподает в 42-й барнаульской гимназии.
«Он пришел к нам студентом, пришел и сказал: «Хочу работать у вас!». Я посмотрела на этого молодого человека и спросила: «А стоит ли в вас вкладывать свою энергию, свои знания, свою душевную силу, надолго ли собираетесь к нам?». Он посмотрел на меня с грустью и сказал: «Я считаю, что навсегда», — сказала директор гимназии Генриетта Татарникова.
«В 2013 году Арсен Григорян впервые решил участвовать в конкурсе «Учитель года», но тогда удача обошла его стороной. Но барнаульский филолог не сдался. Со своими мастер-классами объехал весь край, был членом жюри муниципального этапа, и достиг цели», – отмечает издание.
Впереди у барнаульского филолога федеральный конкурс. По традиции он пройдет в канун дня учителя – 5 октября 2017 года. Арсен Григорян настроен на победу.