29 Մարտ 2017 - 09:26 AMT
Ուսումնասիրելով Առաջավոր Ասիայի ժողովրդների գենոֆոնդը՝ ռուս գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ գենետիկորեն առավել շատ են տարբերվում լեռներում և հարթավայրերում բնակվող ժողովրդները: Պարզվել է, որ հայկական համայնքները հիմնականում պահպանել են բնիկ հայկական պոպուլյացիայի գենոֆոնդը: Իսկ Արևելյան Եվրոպայի բրոնզե դարի տափաստանային քոչվորները հայրական գծով արևմտաեվրոպացիների նախահայրերը չեն: Փոխարենը նրանք Ղրիմի թաթարների մի մասի նախնիներն են:
Հեղինակները հիմնակնաում ՌԳԱ Ընդհանուր գենետիկայի ինստիտուտի գենոմային լաբորատորիայի կոլեկտիվի անդամներ են, որը ղեկավարում է կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Օլեգ Բալանովսկին: Հետազոտությանը մասնակցել են նաև մարդու պոպուլյացիոն գենետիկայի լաբորատորիայի մասնագետները կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Ելենա Բալանովսկայայի ղեկավարությամբ, ինչպես նաև գիտնականներ Մեծ Բրիտանիայից, Հայաստանից և «Գենոգրաֆիկ» նախագծի կոնսորցիումի աշխատակիցները: Առաջավոր Ասիայի մաս են համարվում Անատոլիան, Լևանտը, Միջագետքը, Արաբական թերակղզին, Հայկական և Իրանական լեռնաշխարհները: Այդ տարածաշրջանը նեոլիթի դարաշրջանում կարևորագույն միգրացիաների աղբյուր է եղել, որոնց արդյունքում Եվրոպա է բերվել երկրագործությունը: Միևնույն ժամանակ գենետիկորեն Առաջավոր Ասիան մինչև վերջերս լավ ուսումնասիրված չի եղել:
Գենետիկները ԴՆԹ նմուշներ են վերցրել և հետազոտել են Y-քրոմոսոմները վրացիների 3 և հայերի 4 պոպուլյացիայում՝ ընդհանուր առմամբ հետազոտվել է 598 մարդ: Այդ արդյունքները նրանք միացրել են այլ ժողովրդների վերաբերյալ արդեն հրապարակված տվյալների հետ՝ ստանալով Y-քրոմոսոմներով տվյալների մեծ բազա՝ 6000 մարդ Առաջավոր Ասիայի 60 պոպուլյացիայից, գրում է Antropogenez.ru-ն:
Սխեմայով այդ ժողովրդները բաժանվել են 2 խմբի: Առաջին խմբի մեջ են մտել Հորդանանի, Լիբանանի, Իրաքի, Սիրիայի և Արաբական թերակղզու ժողովրդները: Երկրորդ խմբում են ընդգրկվել հայերը, ադրբեջանցիները, քրդերը, թուրքերը և Իրանի ժողովրդները: Առաջին խմբում ընդգրկվել են հարթավայրերում բնակվող ժողովրդները, երկրորդում՝ լեռներում:
Պոպուլյացիաները խմբավորել են ամենատարբեր հատկանիշներով՝ բաժանելով արևմտյանների և արևելյանների, լեռնայինների և հարթավայրայինների, հնդեվրոպական լեզուներով խոսողների և թրքալեզու ու սեմական լեզուներով խոսողների: Յուրաքանչյուր դեպքում գնահատվել են գենետիկ տարբերությունները: Պարզվել է, որ տարբերություններն առավելագույնն են հարթավայրերում և լեռներում ապրող ժողովրդների միջև:
Նույն օրինաչափությունը գործում է նաև Առաջավոր Ասիայի յուրաքանչյուր խոշոր ժողովրդի դեպքում՝ գենետիկ նմանության քարտեզը ցույց է տալիս, թե տվյալ ժողովուրդը որ տարածքների բնակչության հետ նմանություն ունի, և որոնցից է տարբերվում: Օրինակ, Սիրիան, լինելով առավելապես հարթավայրային, գենոֆոնդով ավելի մոտ է հարթավայրային պոպուլյացիաներին, թեև աշխարհագրորեն հեռու է նրանցից, քան հարևանությամբ ապրող լեռնեցիներին:
Ըստ պրոֆեսոր Օլեգ Բալանովսկու, «Առաջավոր Ասիայի գենոֆոնդերը շատ տարբեր են, սակայն հաջողվել է դասակարգել դրանք՝ պարզվեց, որ հարթավայրերում ապրող բոլոր ժողովուրդները նման են իրար, իսկ լեռնեցիներն՝ իրար»: «Մենք կարծում ենք, որ դա կապված է բնակչության պատմության հետ, այն հանգամանքի հետ, որ միգրացիան հիմնականում տեղի է ունեցել նմանատիպ լանդշաֆտների միջև, իսկ լեռներից հարթավայր, կամ հակառակը՝ հարթավայրից լեռներ շատ ավելի հազվադեպ»,-ասել է նա:
Եվ այստեղ խոսքը «բարձր լեռնային գեների» մասին չէ, ինչպես Տիբեթի բնակիչների դեպքում, որոնք օգնում են նրանց հարմարվել լեռնային կյանքին, քանի որ Y-քրոմոսոմը, որը գնահատել են գիտնականները, կապված չէ արտաքին գործոնների հետ, փոխարենը պահպանում է բնակչության գենետիկ պատմության տարեգրությունը:
Հայերը գենետիկորեն դասվում են Առաջավոր Ասիայի ժողովրդների խմբին, իսկ նրանց գենոֆոնդի հետ առավելագույն նմանության գոտին համապատասխանում է Հայաստանի պատմական տարածքին: Դա կարող է նշանակել, որ այդ տարածքում գենոֆոնդը որոշ չափով պահպանվել է՝ չնայած, որ բնակեցվել է թուրքերով: Հետաքրքրական է, որ հայկական համայնքները՝ Վրաստանի, Իրանի, Լիբանանի հայերը, գենետիկորեն շատ մոտ են Հայկական լեռնաշխարհի հիմնական հայկական պոպուլյացիային: Բացառություն են կազմում միայն համշենահայերն ու Դոնի հայերը:
Ինչ վերաբերում է վրացիներին, թեև նրանք գենետիկորեն հիմնականում նման են հայերին, սակայն իմերեթներն ու արևելյան վրացիներն ավելի մոտ են ոչ թե հարավային հարևաններին՝ Առաջավոր Ասիայի ժողովրդներին, այլ հյուսիսայիններին՝ Արևմտյան և Կենտրոնական Կովկասի ժողովրդներին:

29 Март 2017 - 08:31 AMT
Изучая генофонд Передней Азии, российские ученые показали, что наиболее генетически контрастны народы, живущие в горах и на равнине. Выяснилось, что армянские диаспоры в большинстве своем сохраняют генофонд исходной армянской популяции. А степные кочевники бронзового века Восточной Европы не были предками западноевропейцев по мужской линии, зато были предками некоторых современных крымских татар.
Основные авторы работы входят в коллектив лаборатории геномной географии Института общей генетики РАН под руководством доктора биологических наук, профессора РАН Олега Балановского и лаборатории популяционной генетики человека под руководством доктора биологических наук, профессора Елены Балановской, также в работе участвовали специалисты из Великобритании, Армении и консорциум проекта «Генографик». К Передней Азии относят Анатолию, Левант, Месопотамию, Аравийский полуостров, Армянское и Иранское нагорья. Этот регион в эпоху неолита стал источником важнейших миграций, которые принесли в Европу земледелие. В то же время генетически Передняя Азия до последнего времени была недостаточно хорошо изучена.
Генетики взяли образцы ДНК и исследовали Y-хромосомы в трех популяциях грузин и в четырех популяциях армян (всего обследовано 598 человек). Эти результаты они объединили с уже опубликованными данными по другим народам, получив обширную базу данных по Y-хромосомам шести тысяч человек из 60 популяций Передней Азии, пишет Antropogenez.ru.
На схеме эти популяции разделились на две группы: первая включила народы Иордании, Ливана, Ирака, Сирии и стран Аравийского полуострова, во вторую вошли армяне, азербайджанцы, курды, турки и народы Ирана. Первая группа объединила народы, живущие на равнине, а вторая — народы, живущие в горах.
Для проверки этого наблюдения популяции сгруппировали самыми разными способами: их поделили на восточные и западные, на горные и равнинные, на говорящие на индоевропейских, тюркских и семитских языках. В каждом случае оценивали генетические различия, и они оказались максимальными именно между горными и равнинными народами.
Ту же закономерность авторы обнаружили, когда для каждого крупного народа Передней Азии построили карту генетического сходства: она показывает, с населением каких территорий этот народ генетически схож, а от каких отличается. Например, Сирия, будучи преимущественно равнинной, по генофонду ближе к равнинным популяциям (хотя большинство из них географически далеко), чем к своим горным географическим соседям.
Этот результат комментирует первый автор статьи проф. РАН Олег Балановский: «Генофонды Передней Азии очень разнообразны, но нам удалось разложить их по полочкам: все народы равнин оказалась генетически сходны друг с другом, а на другую полку попали популяции нагорий. Мы думаем, что это связано с историей населения, с тем, что большинство миграций проходило между сходными ландшафтами, а с гор на равнины или наоборот большие массы населения переселялись реже».
Так что дело тут совсем не в «высокогорных генах», как у тибетцев, помогающих им приспособиться к жизни в горах, потому что Y-хромосома, которую оценивали ученые, не связана ни с какими внешними признаками, зато хранит летопись генетической истории населения.
В первом приближении армяне генетически относятся к группе народов Передней Азии, а зона наибольшего сходства с их генофондом соответствует исторической территории Армении. Это может означать, что на этой территории генофонд в какой-то степени сохранился, несмотря на ее заселение турками. Интересно, что армянские диаспоры (армяне в Адыгее, в Грузии, в Иране, в Ливане) генетически очень близки к основной армянской популяции на Армянском нагорье. Исключение составили амшенцы и донские армяне.
Что касается грузин, то, хотя в целом они генетически сходны с армянами, но имеретинцы и восточные грузины чуть больше тяготеют не к южным соседям (народам Передней Азии), а к северным (Западному и Центральному Кавказу).
Важной частью работы было построение дерева ветвления одной из гаплогрупп (вариантов) Y-хромосомы — R1b. Гаплогруппа R1b долгое время считалась типично западноевропейской, поскольку сегодня она встречается у большинства европейцев. Но есть она и в Восточной Европе, где ее ветви гораздо меньше изучены. Авторы работы секвенировали (прочитали последовательность нуклеотидов) одиннадцати Y-хромосом R1b из различных популяций. Это позволило им построить дерево родства этих хромосом. И выяснилось, что у дерева две основных ветви – западная, уже известная, и восточная, найденная впервые. Эти ветви разделились около 6 тысяч лет назад.