Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը (Արցախ) կամ անկախ կլինի, կամ համադաշնություն կկազմի Ադրբեջանի հետ: Նման կարծիք է հայտնել Կովկասի հարցերով բրիտանացի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը:
«Ես չեմ տեսնում Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում: Դա կամ անկախություն կլինի, կամ համադաշնություն Ադրբեջանի հետ»,-հայտարարել է Դե Վաալը Երևանում, հայտնում է «Նովոստի Արմենիան»:
Նա նաև ասել է, որ վաղ թե ուշ Արցախն ինչ-որ կարգավիճակ կստանա, որի անվտանգության երաշխավորը կլինի Հայաստանը:
Մարտի 28-ին Արցախի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտին հայտարարել է, որ Ֆրանսիան պատրաստ է կազմակերպել Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, եթե համաձայնություն ձեռք բերվի: Խոսելով բանակցությունների մասին՝ ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտինասել է, որ գործընթացը շարունակվում է, և շատ հագեցած երկխոսություն կա կողմերի հետ:

Nagorno Karabakh will either be independent or form a confederation with Azerbaijan, British journalist and writer on the Caucasus Thomas de Waal has said.
“I do not see Karabakh as part of Azerbaijan: it will either gain independence or form a confederation with Baku,” de Waal told a press conference on Wednesday, March 29.
He also noted that Karabakh will sooner or later get some kind of status, which will be secured by guarantees from Armenia.
After meeting Karabakh president on Tuesday, French co-chair of the OSCE Minsk Group Stephane Visconti said France is ready to organize a meeting of Armenian and Azerbaijani presidents.