Պաշտոնական Երևանը մի քանի անգամ դիմել է Մինսկին ռուսաստանցի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնման հարցով: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Արձագանքելով Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հայտարարությանը, թե Հայաստանն իրեն Լապշինի հարցով «երբեք չի դիմել», Բալայանն ասել է. «Մենք Բելառուսի հետ այս հարցը մի քանի անգամ տարբեր մակարդակներով բարձրացրել ենք»:
Լուկաշենկոն այդպիսի հայտարարություն էր արել Մինսկում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Հայաստանի դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Լապշինին հիշեք: Լսեք, ի՞նչ կապ ունի Հայաստանը։ Հայաստանը երբեք ինձ որևէ բան չի ասել Լապշինի մասին։ Նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել այլ երկիր՝ Ադրբեջանը։ Երբ նրան այստեղ ձերբակալեցին, մտածեցի թե ինչո՞ւ այստեղ ձերբակալեցին։ Թող ուր ուզում էր գնար։ Անկեղծ ասած, նա փորձանք էր մեր գլխին։ Բայց ձերբակալեցին։ Ինտերպոլը գիտեր։ Մենք, որպես օրինապաշտներ, հայտնեցինք: Ո՞ւմ պետք է հանձնեինք նրան։ Նրան, ով հետախուզում էր հայտարարել։ Ավելին ասեմ, առաջին անգամ եմ հրապարակավ ասում, նրան ոչ ոք չէր էլ ուզում վերցնել։ Ավելի ուշ սկսեցին շահարկել հարցը»,-ասել է Բելառուսի նախագահը։

29 Март 2017 - 12:39 AMT
Заявление о том, что Армения не обращалась к Белоруссии по вопросу блогера Александра Лапшина, экстрадированного в Баку не соответствует действительности. Об этом сказал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, касаясь заявления президента Белоруссии Александра Лукашенко.
«Mы обращались к данному вопросу к Белоруссии не однократно и на разных уровнях»,- отметил Балаян, передает радио Азатутюн.
28 марта президент Белоруссии высказался по поводу ситуации с экстрадицией блогера Александра Лапшина.
«Помните, Лапшин. Слушайте, причем тут Армения? Да Армения мне про Лапшина никогда ничего не говорила. Был объявлен в розыск одной страной — Азербайджаном. Когда его здесь задержали, я думаю, ну зачем его здесь задержали? Пускай бы он ехал куда угодно. Вот на свою голову проблемы, если уж откровенно говорить. Но задержали. Интерпол знал. Мы сообщили, как положено, как законопослушные. Кому мы должны были его передать? Передать тому, кто объявил его в розыск. Более того, это я в первый раз вам скажу и публично — а его и не хотел никто забирать. Это потом уже начали разыгрывать эту карту».