Լոս Անջելեսի կոմսության Դիտորդական խորհուրդը միաձայն հավանության է արժանացրել խորհրդի անդամներ Քեթրին Բարջերի և Ջենիս Հանի առաջարկած ապրիլը՝ «Հայոց պատմության ամիս» հռչակելու մասին միջնորդությունը:
«Այս հռչակագրով Դիտորդական խորհուրդը ճանաչում է հայ համայնքի մեծ ներդրումը մեր երկրի տնտեսության և մշակույթի մեջ: Ապրիլ ամիսը խորհրդանշական իմաստ ունի մեր հայ ընկերների և հարևանների համար, և այլ բանաձևը ճանաչում է նրանց հարուստ պատմության մարտահրավերներն ու ձեռքբերումները», – հայտարարել է դիտորդ Բարջերը, հաղորդում է SCVTV-ն:
«Հայոց պատմության ամսվա ընթացքում Լոս ԱՆջելեսի կոմսությունը կտոնի հայ ժողովրդի հարուստ մշակույթն ու համաշխարհային ժառանգությունը, ինչպես նաև նրանց աջակցությունը մեր հասարակությանը` ճանաչելով նաև Հայոց ցեղասպանության մութ օրերը», – ասել է դիտորդ Հանը:

A motion proposed by Supervisors Kathryn Barger and Janice Hahn, andunanimously approved by the Board of Supervisors, proclaims the month of April as “Armenian History Mont”, SCVTV reports.
“With this proclamation, the Board of Supervisors recognizes the vast contribution of the Armenian community to our county’s economy and culture,” Supervisor Barger said. “The month of April holds significant meaning for our Armenian friends and neighbors and this resolution acknowledges the challenges and accomplishments of their rich history.”
“During Armenian History Month, L.A. County will celebrate the rich culture and heritage of the Armenian people worldwide and their contributions to our society as well as recognize the dark days of the Armenian Genocide,” said Supervisor Hahn.
Supervisor Barger will honor a distinguished leader of the Armenian community at each meeting of the Board until April 18 when the Board of Supervisors will proclaim the “Day of Remembrance” for the Armenian Genocide.