Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան, ելույթ ունենալով Լեհաստանի հայ համայնքի 650-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, հայերին անվանել է Լեհաստանի առաջին մտավորականները:
Ինչպես նշել է լեհ առաջնորդը, հայ համայնքը սկսել է ձևավորվել Լեհաստանում XIV դարի երկրորդ կեսին, երբ թագավոր Կազիմիր Մեծը արտոնություններ շնորհեց հայերին և թույլ տվեց առաջին հայկական թեմը հիմնել:
«Հայերի ավանդը լեհական պետականության կայացման գործում դժվար է գերագնահատել, քանի որ այն առնչվում է հանրային կյանքի գրեթե բոլոր ոլորտներին՝ հայերը գերազանց ֆերմերներ էին և Լեհաստանի մտավորականության հիմնադիրները, հիանալի արհեստավորներ, առևտրականներ և այլն»,-ասել է Դուդան, հայտնում է Sputnik-Արմենիան լեհական ռադիոյի վրա հղումով:
Հայերը հիմնականում բնակվում էին քաղաքներում` ստանձնելով նրանցում առաջին լեհ բուրժուաների կարգավիճակը: Լեհական պետության կենտրոններից մեկը` Լվովը, իր ճոխությամբ զգալիորեն պարտավոր է հայ ներգաղթյալներին: Կամենեց-Պոդոլսկը, որտեղ կառուցվեց մի շքեղ ամրոց, վաստակեց իր համբավն ի շնորհիվ քաղաքում բնակվող հայերի: Բուկովինայում և ամբողջ Գալիցիայում հայկական տարրը որոշիչ դեր էր խաղում քաղաքական և հասարակական կյանքում, արդյունաբերության և մտավոր կյանքի զարգացման գործում:
Այժմ Լեհաստանում բնակվող հայերի մեծ մասը հետխորհրդային շրջանին այդ երկիր արտագաղթածների սերունդն են, ոչ թե հին հայկական համայնքի: 2015-ին Վրոցլավի հրապարակներից մեկը անվանակոչվել է Հայկական:

30 Март 2017 - 08:30 AMT
Президент Польши Анджей Дуда, выступая на мероприятии по случаю 650-летия армянской общины Польши 29 марта, назвал армян первыми польскими интеллигентами.
Как отметил польский лидер, община армян начала формироваться в Польше во второй половине XIV века, когда король Казимир Великий дал армянам привилегии и разрешил основать первую армянскую епархию.
«Вклад армян в становление польской государственности сложно переоценить, поскольку он затрагивает почти все сферы общественной жизни: армяне были отличными фермерами и основателям пласта польской интеллигенции, замечательными ремесленниками, купцами и пр.», — заявил Дуда, передает Sputnik-Армения со ссылкой на польское радио.
Большинство армян, которые в настоящее время проживают в Польше являются наследниками постсоветских эмигрантов, а не старой армянской общины. После распада СССР многие армяне в поисках лучшей жизни направились в Польшу.