30 Մարտ 2017 - 13:05 AMT
Մարտի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է դատավճիռը «Գրիգորյանն ու Սերգեևան ընդդեմ Ուկրաինայի» գործով, որի համաձայն Կիևը պարտավորվել է 10.000 եվրո վճարել հօգուտ հայցվորների:
ՄԻԵԴ նման որոշման համար հիմք են ծառայել Ռոման Գրիգորյանի և նրա կնոջ Լարիսա Սերգեևայի հանդեպ իրավախախտումներն Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների կողմից, գրում է Rusarminfo-ն:
2010 ապրիլին ոստիկանները կանգնեցրել են տաքսին, որտեղ 4 ուղևոր կար, այդ թվում հայցվորները՝ Ադրբեջանի քաղաքացի Ռոման Գրիգորյանը, որը 1997թ-ից փախստականի կարգավիճակ ունի, ինչպես նաև Ուկրաինայի քաղաքացի Լարիսա Սերգեևան: Վիճաբանության ընթացքում իրավապահները գերազանցել են իրենց լիազորություններն ու ուժ են կիրառել Գրիգորյանի և Սերգեևայի դեմ՝ դուրս քաշելով նրանց մեքենայից փաստաթղթերը ստուգելու համար: Իսկ արդեն ոստիկանության բաժանմունքում նրանց հասցեին իրավապահների կողմից անվայել արտահայտություններ են հնչել:
Վկայությունների մեջ ասվում է, որ Գրիգորյանի հասցեին բազմիցս ազգային պատկանելության հատկանիշով վիրավորական խոսքեր են հնչել: Սերգեևային, որը Գրիգորյանի քաղաքացիական կինն է, իրավապահներն անվանել են «հայի պոռնիկ»: Բացի այդ բռունցքով հարվածել են բերման ենթարկվածների դեմքին, թքել են նրանց երեսին:

28 марта Европейский суд по правам человека обнародовал постановление по делу «Григорян и Сергеева против Украины», согласно которому Киев обязан заплатить в пользу заявителей 10 тысяч евро.
Основанием для такого решения ЕСПЧ стали правонарушения в отношении Романа Григоряна и Ларисы Сергеевой, которые были применены сотрудниками правоохранительных органов Украины, пишет Rusarminfo.
В апреле 2010 года такси, в котором ехала компания из четырех человек, в их числе заявители – гражданин Азербайджана Роман Григорян, имеющий статус беженца с 1997 года, а также гражданка Украины Лариса Сергеева, было остановлено сотрудниками полиции. Сообщается, что в ходе конфликта правоохранители превысили свои полномочия и применили к Григоряну и Сергеевой силу, вытащив их из автомобиля для проверки документов. По прибытию в отделение полиции сотрудники правопорядка использовали в адрес задержанных нецензурные выражения.
В свидетельствах дела отмечается, что в отношении Григоряна неоднократно использовалась оскорбительная лексика, задевающая национальные признаки: его называли «черножопым», и «чуркой», гражданку Сергееву же, состоящую с Григоряном в гражданском браке, стражи порядка называли «армянской проституткой». Кроме этого, в отношении задержанных во время ареста была применена сила: наносились удары кулаками, а также плевки в лицо.