Հայաստանն ԱՊՀ երկրներից առաջինն է, որը քվեարկության համար տեխնիկական նորարար միջոցներ է կիրառում, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլինի ազնիվ ու թափանցիկ ընտրություններ անցկացնել։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՊՀ գործադիր քարտուղար, ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդևը։
Դիտարկում իրականացնող առաքելության 20 ներկայացուցիչ Հայաստանում աշխատում է մարտի 14-ից։ Նրանք արդեն եղել են ՀՀ 8 մարզերում, մի շարք հանդիպումներ ունեցել։
Ըստ նրա, Հայաստանի ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունների նպատակը նախևառաջ արդար ու թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելն է։ Սակայն փորձագետները դեռ չեն շտապում միանշանակ պատասխան տալ հարցին, թե արդյոք մարդու իրավունքների ոտնահարում չէ այն, որ ընտրություններից հետո հրապարակվելու են ընտրողների ստորագրություններով ցուցակները, գրում է «Sputnik Արմենիան»։
«Ես երկար ժամանակ աշխատել եմ Արևմուտքում, որտեղ խստորեն հետևում են անձնական տվյալների պահպանմանը։ Սակայն որոշ պահանջներ արդիական են Արևմուտքում, ոչ այնքան կիրառելի` մեզ համար»,- ասել է Լեբեդևը:
Նա դրական քայլ է համարել ընտրողների ցուցակների հրապարակումը և կարծում է, որ դա արվել է հասարակության պահանջով և թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով։ Հայաստանյան մի շարք փորձագետներ համակարծիք են նրա հետ։
Լեբեդևը դրական է գնահատում նաև նախընտրական գործընթացը` նշելով, որ ԱՊՀ դիտորդները որևէ խախտում չեն գրանցել, և որևէ բողոք չի ներկայացվել նաև քաղաքացիների կողմից։
Լեբեդևը վստահեցրել է, որ ԱՊՀ դիտորդները բարեկամաբար են տրամադրված և նրանք Հայաստան են եկել որպես ընկերներ։ Նրանց համար կարևոր է անկողմնակալ գնահատականն ու քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքի ապահովումը։
ԱՊՀ երկրներից ՀՀ ԱԺ ընտրություններին կհետևի 172 դիտորդ` Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղըզստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից, Տաջիկստանից, Թուրքմենստանից, Ուզբեկստանից, ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական ասամբլեայից:
Հայաստանում ընդհանուր առմամբ գրանցված է 3200 դիտորդ՝ 1600 ընտրատարածքում: Գրանցվածների 10%-ը կամ 320 մարդ` Վրաստանում, Ռուսաստանում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում բնակվող սփյուռքահայեր են:

31 Март 2017 - 12:10 AMT
Новые технические средства для голосования Армения использует первой среди стран СНГ. Такая система, несмотря на всю ее сложность, позволит провести честные и прозрачные выборы. Об этом заявил на встрече с журналистами глава Миссии наблюдателей от СНГ, председатель Исполнительного комитета, исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
По его словам, изменения, внесенные в Избирательный кодекс Армении, направлены в первую очередь на проведение прозрачных и справедливых выборов. Однако эксперты пока не спешат однозначно отвечать на вопрос о том, нет ли нарушения прав человека в обнародовании списков избирателей.
«Такие суждения есть, однако, я долго проработал на Западе и в США, где строго следят за тайной персональных данных. Там персональные данные охраняются и не подлежат огласке, однако некоторые требования, актуальные для Запада, не совсем приемлемы для нас», — сказал Лебедев, передает Sputnik Армения.
Он положительно относится к опубликованию списков избирателей и считает, что такое решение было принято по настоянию общественности в целях обеспечения прозрачности выборов. Эту позицию разделяют многие эксперты как в Армении, так и на Западе. Лебедев положительно оценивает предвыборный процесс в Армении, отмечая, что пока наблюдатели СНГ не зафиксировали нарушений, не поступали жалобы и от граждан страны.
20 представителей миссии наблюдателей от стран СНГ работают в Армении с 14 марта. Они уже побывали в восьми областях Армении, встретились с руководителями окружных избиркомов, с представителями партий и политических блоков, претендующих на депутатские мандаты, а также с сотрудниками полиции, прокуратуры, МИД и Центризбиркома Армении.
За ходом парламентских выборов в Армении будут наблюдать 172 наблюдателя из восьми стран СНГ — Узбекистана, Казахстана, России, Беларуси, Киргизии, Молдовы, Туркменистана, Таджикистана. В состав миссии вошли представители Межпарламентской ассамблеи СНГ, парламентов собраний России и Беларуси, Исполнительного комитета СНГ.
«Это люди с высшим образованием, с богатым жизненным и профессиональным опытом, за плечами которых многие годы работы в разных государственных и общественных структурах. Следовательно оценка парламентских выборов будет обьективной и взвешенной», — сказал Лебедев.
Он заверил, что наблюдатели доброжелательно относятся к Армении, куда приехали в первую очередь как друзья. Для них важна обьективная оценка и помощь без вмешательства во внутренние дела страны, а также обеспечение права граждан на свободное волеизъявление. «Предвыборный процесс в Армении проходит в соответствии с избирательным законодательством. Отдельные обращения граждан рассматриваются комиссией и другими структурами. Каких-либо серьезных жалоб по сей день не было», — сказал Лебедев.