1 Ապրիլ 2017 - 08:48 AMT
Մարտի 28-ին Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար Զաքիր Հասանովի ղեկավարությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցությունից հետո Գլխավոր շտաբում պաշտոնանկություններ են եղել: Այդ մասին ասվում է Պաշտպանական հետազոտությունների մերձկասպյան ինստիտուտի՝ CDSI-ի, վերլուծական տեսության մեջ:
Ըստ վերլուծաբանների, պաշտոնանկությունների պատճառը 2017-ի փետրվարի 24-25-ի իրադարձություններն են ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում:
Օրերս ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին այդ երկրի մի խումբ բարձրաստիճան զինվորականների պաշտոնանկության մասին այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հրամանով: Մի քանի օր անց սակայն այդ հաղորդագրություններն անհետացան՝ որոշ ԶԼՄ-ներ հերքում հրապարակեցին, մի քանիսն ուղղակի հեռացրեցին հաղորդագրությունը:
Պաշտոններից զրկվածների թվում նշվում են Ադրբեջանի Գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ Էյվազ Ջաֆարովի, Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ, գեներալ-մայոր Էլբրուս Օրուջևի և գնդապետ Մուրադ Համիդովի անունները: Ազատվել են աշխատանքից նաև բարձրաստիճան սպաներ, գրում է Meydan.tv-ն:
Կազմակերպության կայքում ասվում է, որ հենց Ջաֆարովը, Օրուջևն ու Համիդովն էին պատասխանատու փետրվարին շփման գծում իրականացված գործողությունների համար:
CDSI-ի հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ գործողությունը ղեկավարել է անձամբ Գլխավոր շտաբի պետ Նաջմեդդին Սադիխովը: Սակայն փաստն այն է, որ Սադիխովն իրեն պաշտպանելու համար մեղքը բարդել է նրանց վրա և Գլխավոր շտաբի ավելի քան 20 բարձրաստիճան սպայի զոհաբերել:
Ըստ հաղորդագրության, վերջին գործողության ձախողման և Գլխավոր շտաբի պատասխանատվության հարցը քննարկումների թեմա էր դարձել Ադրբեջանի կառավարությունում Վերլուծաբանները նշում են, որ ըստ տեղեկությունների, կառավարությունում արդեն որոշում է կայացվել Գլխավոր շտաբի արմատական վերափոխման վերաբերյալ: Այդ պատճառով քննարկման ենթակա է նաև Սադիխովի թեկնածությունը Գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնում:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները, նաև շնորհիվ տեսադիտարկման սարքավորումների, երկու ուղղություններում էլ ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական ստորաբաժանումների առաջխաղացումը և կորուստներ պատճառելով հետ շպրտել ելման դիրքեր: Բանակի առաջապահ ուժերի պատասխան գործողությունների արդյունքում հակառակորդը տվել է զոհեր և վիրավորներ: Մի քանի դիակ գտնվում 8 չեզոք գոտում, որոնք հետագայում հանձնվեցին հակառակորդին: Հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չի ունեցել:

После служебного совещания в Минобороны Азербайджана 28 марта под руководством министра Закира Гасанова стало известно об увольнении и отправлении в отставку группы высокопоставленных азербайджанских военнослужащих.
Отмечается, что главной причиной увольнения высокопоставленных генералов Генерального штаба Вооруженных сил, послужили события 24-25 февраля 2017 года (ВС Азербайджана в ночь с 24-25 февраля совершили попытку наступления на армянские позиции – ред.). Об этом говорится в аналитическом обзоре CDSI (Прикаспийского института оборонных исследований).
На сайте организации сообщается, что именно уволенные Эйваз Джафаров, Эльбрус Оруджев и Мурад Гамидов были ответственными за осуществление операции в феврале 2017 года, сообщаетmeydan.tv.
«Руководил операцией несомненно сам начальник Генштаба Наджмеддин Садыхов. Но факт состоит в том, что Садыхов, чтобы защитить себя, перенес всю вину на них и пожертвовал более 20-и высокопоставленными офицерами Генштаба», – говорится в сообщении Прикаспийского института оборонных исследований.
По информации института, неудачи во время последней операции и ответственность за это Генштаба, стали темой обсуждения в правительстве с самого начала марта.
В обзоре института также говорится, что «есть информация, что в правительстве уже принято решение о коренной реформации Генштаба. По этой причине обсуждается также и фигура Наджмеддина Садыхова в качестве главы Генерального штаба Вооруженных сил и есть сомнения, что он и далее сохранит свою должность».
Ситуация на линии соприкосновения карабахско-азербайджнских ВС обострилась 25 февраля: около 03:00 и 04:00 (по ереванскому времени) Азербайджан на юго-восточном (Мартуни) и восточном (Акна) направлениях линии соприкосновения карабахско- азербайджанских, используя соответствующие установки разминирования и спецсредства, предприняли попытку нападения.Передовые подразделения Армии обороны Арцаха, также благодаря устройствам наблюдения, по обоим направлениям своевременно заметили продвижение азербайджанских спецназовцев, противник был отброшен на исходные позиции, неся потери. В результате ответных действий Азербайджан понес потери убитыми и как минимум пятью ранеными, тогда как с карабахской стороны потерь и раненых не было.
В соответствии с договоренностью, достигнутой между сторонами при посредничестве личного представителя действующего председателя ОБСЕ, 27 февраля в 17:00 по ереванскому времени при участии Международного комитета Красного креста и полевых помощников личного представителя действующего председателя ОБСЕ был завершен процесс эвакуации тел пяти азербайджанских диверсантов из нейтральной зоны.