Հայաստանում ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդական առաքելությամբ մասնակցած հայտնի սփյուռքահայ արտիստները մեկնել են Արցախ: Մեկնողների թվում են հանրահայտ ռոք երաժիշտ, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանգյանը, կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, հայտնի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը և սցենարիստ Էրիկ Նազարյանը: Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Արցախի վարչապետի մամուլի քարտուղար Արտակ Բեգլարյանը:
«Լավ նորություններ՝ մեծ արտիստներ Սերժ Թանգյանը, Արսինե Խանջյանը, Ատոմ Էգոյանն ու Էրիկ Նազարյանը մեկնում են Արցախ», -գրել է Բեգլարյանը՝ լուսանկար հրապարակելով:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանում դիտորդական առաքելությամբ գտնվող կանադահայ կինոդերասանուհի Արսինե Խանջյանն իր այցելած բոլոր ընտրատեղամասերում ընտրախախտումներ է արձանագրել: Ամփոփելով դիտորդական առաքելությունը՝ լրագրողների հետ հանդիպմանը Խանջյանն ասել է, որ եղել է Գորիսում, Սիսիանում, ապա Երևանում:

Прибывшие в Армению для осуществления наблюдательской миссии на парламентских выборах (2 апреля) всемирно известный рок-музыкант, солист группы System of a Down Серж Танкян, канадская актриса армянского происхождения Арсине Ханджян, ее супруг – режиссер Атом Эгоян и Эрик Назарян отправились в Арцах (Нагорно-Карабахскую Республику, НКР). Об этом в своем аккаунте в твиттер сообщил пресс-секретарь премьера Арцаха Артак Бегларян.
«Хорошие новости: великие артисты Серж Танкян, Арсине Ханджян, Атом Эгоян и Эрик Назарян направляются в визитом в Арцах», – написал арцахский пресс-секретарь, опубликовав фото.
Ранее сообщалось, что ряд известных представителей армянской диаспоры прибыли в Армению для осуществления наблюдательской миссии на парламентских выборах 2 апреля. Актриса Арсине Ханджян ранее заявила, что ею зафиксированы нарушения на всех избирательных участках, на которых она была наблюдателем.