Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը £100 մլն (մոտ $125 մլն) է ներդրել մինչև 2025 թվականն աշխարհն ականազերծելուն ուղղված ծրագրում: Գումարը կուղղվի ականազերծմամբ զբաղվող «Հալո Թրասթ» և Mines Advisory Group բարեգործական ընկերություններին: Նշվում է, որ դրանով Միացյալ Թագավորությունը կաջակցի մոտ 800.000 մարդու ամբողջ աշխարհում, հաղորդում է BBC-ն:
Միևնույն ժամանակ ապրիլի 4-ին ականազերծման միջազգային օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառմանը «Հալո Թրասթ»-ի Լեռնային Ղարաբաղի ծրագրի ղեկավար Աշ Բոդդին հայտարարել է, որ բավարար միջոցների հավաքագրման դեպքում, մինչև 2020թ. Արցախում կմաքրվեն բոլոր ականադաշտերը:
Նա ներկայացրել է կազմակերպության գործունեությունը և ականազերծման միջազգային փորձն ու նշանակությունը՝ կարևորելով Արցախի իշխանությունների աջակցությունը հանրապետությունում ականազերծման աշխատանքների արդյունավետության ապահովման գործում:
ԼՂՀ Կառավարության հաղորդմամբ, Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը ևս մասնակցել է «Հալո Թրասթի» կազմակերպված միջոցառմանը:
«Հալո Թրասթ» կազմակերպությունն այնպիսի կարևոր աշխատանք է կատարում, որը երբեմն տեսանելի չէ, բայց մեծ նշանակություն ունի դժբախտ միջադեպերի կանխարգելման գործում: Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել կազմակերպության աշխատակիցներին և բոլոր աջակիցներին, ովքեր մշտապես կանգնել են «Հալո Թրասթ»-ի և Արցախի կողքին: Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր կատարած աշխատանքը և միշտ պատրաստ ենք հնարավորինս աջակցելու կազմակերպության մարդասիրական գործունեությանը»,- ողջունելով ներկաներին՝ ասել է վարչապետը:
2005 թվականից ի վեր, ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի որոշմամբ, ապրիլի 4-ը հայտարարվել է ականային վտանգի մասին իրազեկման և ականազերծման գործունեությանն աջակցելու միջազգային օր:

Правительство Великобритании инвестировало £100 млн (около $125 млн) в программу по разминированию территорий в мире до 2025 года. Эта сумма будет направлена благотворительным организациям HALO Trust и Mines Advisory Group, занимающимся разминированием. Таким образом, Великобритания поможет около 800 000 людей по всему миру, передает BBC.
Между тем,4 апреля на мероприятии, проводимом в связи с международным днем разминирования, руководитель программы HALO Trust в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) Аш Бодди заявил, что в случае сбора достаточного количества средств до 2020 года завершатся работы по разминированию Арцаха. Он представил деятельность организации, международный опыт по разминированию, отметив важность содействия властей Арцаха в деле обеспечения эффективности работы в республике.
Премьер-министр НКР Араик Арутюнян также принял участие в мероприятии, проводимом HALO Trust по случаю международного дня разминирования.
«Мы высоко оцениваем вашу работу и всегда готовы по мере возможности содействовать гуманитарной деятельности организации», – отметил Арутюнян, поприветствовав деятельность организации.
С 2005 года Генеральная Ассамблея ООН объявила 4 апреля международным днем разминирования. По некоторым оценкам, общее число мин, которые до сих пор погребены под землей в 60 странах мира, может достигать 110 миллионов.