«Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիան» զարմացած և խիստ վրդովված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Մուրթուզաօղլու Մեմեդովի (ով հայտնի է Բյուլբյուլօղլու բեմական անունով) թեկնածության առաջադրման լուրերի կապակցությամբ: Այս մասին ասված է Կոալիցիյի տարածած նամակ-կոչում, որն ուղղված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնին՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Պոլադ Բուլբուլողլուի թեկնածության առաջադրման և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արժեքների անհամատեղելիության վերհանման նպատակով:
«Անկախ քաղաքական օրակարգից, ազգային և կրոնական պատկանելությունից, Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն, իր կարիերայի ընթացքում շարունակաբար ցուցաբերել է անձնային հատկանիշներ, որոնցում տեղ չունեն բարոյական սկզբունքայնությունը, մարդկային և մշակութային բազմազանությունն ու արժեքները: Եթե Բյուլբյուլօղլուն ընտրվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն, ապա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատմության մեջ կգրանցվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգություն ոչնչացնող մարդու՝ նույն կազմակերպության գլխավոր տնօրեն դառնալու նախադեպ: Նրա առաջադրումն ինքնին արդեն իսկ խարխլում է այն բարոյական հիմքը, որի վրա կառուցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և ստեղծում է մի շատ վտանգավոր նախադեպ:
Բյուլբյուլօղլուի տասնութ տարվա կարիերան, որպես Ադրբեջանի Մշակույթի նախարար, լի է Հարավային Կովկասի, և անգամ իր սեփական ժողովրդի մշակութային արժեքների նկատմամբ կատարած հանցանքներով»,- ասված է նամակում:
Նշվում է նաև, որ որպես նախարար իր պաշտոնավարության ընթացքում Նախիջևանի Ջուղա քաղաքի միջնադարյան խաչքարերը, որոնք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ճանաչվել են Համաշխարհային Ժառանգություն, համակարգված և սիստեմատիկ կերպով ոչնչացվում էին, մինչդեռ Եվրոպական խորհրդարանի 10 պատգամավորի արգելվել էր մուտք գործել այդ ավերածությունների վայր:
«ԱՄՆ-ի՝ Գիտության զարգացման ասոցիացիայի՝ 2009 թվականի և «Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհրդի»՝ 2003 և 2006թթ. կողմից արբանյակային պատկերների գիտական ուսումնասիրության արդյունքները նշված զարհուրելի հանցանքի անհերքելի ապացույց են: Լինելով Ադրբեջանի մշակույթի նախարար, այս հանցանքի կատարման ամբողջ ընթացքում, Բյուլբյուլօղլուն բառ անգամ չի արտասանել՝ ի դատապարտում այս արհավիրքի և ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկել՝ հանցանքը կանխելու կամ կանգնեցնելու ուղղությամբ:
Բյուլբյուլօղլուն նաև պատասխանատու է Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, լեզգի, թալիշ, ավար, թաթ, թաթար, ցախուր, ուդին, քուրդ և հայ ազգի ներկայացուցիչների բռնի միաձուլման համար: «Ռասսիզմի և խտրականության դեմ Եվրոպական Հանձնաժողով»-ի 2007թ․-ի զեկույցը Ադրբեջանի մասին լավագույնս արտացոլում է այն իրավիճակը, որում հայտնվել էր Ադրբեջանը՝ Բյուլբյուլօղլուի տասնութ տարվա աշխատանքի արդյունքում»:
Կոալիցիան հայտնում է, որ Բյուլբյուլողլուի պաշտոնավարումը նաև նշանավորվել է Ադրբեջանի մտավորականության և մշակութային էլիտայի, մասնավորապես, գրողների, արվեստագետների և լրագրողների նկատմամբ ճնշումներով, եթե վերջիններս անգամ փոքր-ինչ շեղվել են Ադրբեջանի իշխանությունների ազգային պատմա-քաղաքական օրակարգից:
«Բյուլբյուլօղլուն հիսուն տարվա ընկեր, լեգենդար երգիչ Մուսլիմ Մագոմաևի խոսքով՝ «Որպես արվեստի մարդ, ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ այցելել Բաքու, քանի դեռ Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն տնօրինում է մշակույթի նախարարությունը: Ես չեմ ուզում ապրել մի երկրում, որտեղ մշակույթը երկար ժամանակ և սիստեմատիկ ոչնչացվում է մշակույթի նախարարի կողմից» (հարցազրույց, Ռեգնումնյուզ, 2005):
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կանոնադրության մեջ ասված է. «Քանի որ պատերազմները սկսվում են մարդկանց մտքերում, մարդկանց մտքերում է, որ խաղաղության պաշտպանությունը պետք է կառուցվի»: Այնուամենայնիվ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է շուտով ունենալ Գլխավոր տնօրեն, ով շարունակաբար դիմում է ռազմետենչ և պատերազմական հռետորաբանության՝ Արցախյան հիմնախնդրի մասին կարծիք հայտնելիս: Բյուլբյուլօղլուի, որպես Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան պաշտոնավարման ընթացքում, նա բազմիցս հրապարակավ ցանկություն և պատրաստակամություն է հայտնել զենքը ձեռքին մասնակցել Արցախում պատերազմական գործողություններին՝ լիարժեք արհամարհանքի մատնելով մարդասիրական արժեքները: Այս պատճառով մենք չենք տեսնում նշված անընդունելի թեկնածությանը նախապատվություն տալու որևէ տրամաբանական հիմնավորում:
Մենք, որպես «Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիա», գտնում ենք, որ Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն, ելնելով իր՝ նախադեպերի միջոցով դրսևորած անձնային հատկանիշներից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն ընտրվելու դեպքում, կխարխլի այն բարոյական հիմնասյուները, որոնց վրա կազմավորված և գործում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, և այս մարդասիրական կազմակերպությունը կընկղմվի խավարի մի նոր ժամանակաշրջան՝ նշանավորված համաշխարհային մշակութային և մարդկային արժեքների նկատմամբ հանցավոր անտարբերությամբ և կողմնակալությամբ»,- ասված է նամակում:
Նամակ-կոչը նաև ուղարկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր մարմնի 58 անդամ երկրի ներկայացուցիչներին, ինչես նաև՝ այլ պատկան մարմիններին:

The Armenian NGO Civic Coalition in Support of the UN Charter on Wednesday, April 5 issued a statement over the nomination of Polad Murtuza oğlu Mammadov, better known as Polad Bulbuloglu, to the post of Director General of UNESCO.
In a letter addressed to the UN Secretary General, the NGO says that Bulbuloglu throughout his career, showed a personal character with no respect for moral integrity, humanitarian and cultural values or diversity regardless of his political agenda, ethnicity, race or religion.
“If Bulbuloglu is elected as Director-General of UNESCO, he will set a precedent by being the first Director-General in the history of UNESCO who has destruction of UNESCO Cultural Heritage of Humanity in his résumé. The mere nomination of Bülbüloglu could set a very dangerous precedent and jeopardize all that UNESCO stands for,” the statement said.
"For eighteen consecutive years Bulbuloglu’s acted as the Minister of Culture of Azerbaijan (from 1988 to 2006) which were filled with numerous crimes against cultural values of the South Caucasus region as well as his own people were registered.
“During his tenure as a Minister, dozens of thousands Armenian Cross-Stones /Khachkars/ (inscribed on the UNESCO Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity) were systematically and methodically destroyed in a medieval (historically Armenian) cemetery in the Djulfa region of Nakhijevan, while ten European MEP’s were denied access to the area. Various satellite imagery studies (such as those conducted by the American Association for the Advancement of Science in 2009 and by the International Council on Monuments and Sites in 2003 and 2006-2007) serve as undeniable proof of khachkars being destroyed. Meanwhile Bülbüloglu, the man charged with protecting the cultural values and diversity of Azerbaijan, has never uttered a single word of disapproval and has made no efforts to stop these atrocities."
It is noted that Bülbüloglu also should be kept accountable for the forced assimilation of ethnic minorities of Azerbaijan, for creation of deliberate obstacles on the way of preservation of languages and culture of Lezgin, Talysh, Avar, Tat, Tatar, Tsakhur, Udin, Kurd and Armenian minorities. The 2007 Report of The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) is a good indicator of the state he had left Azerbaijan in as a result of his eighteen-year-old tenure as the Minister of Culture. Moreover, his tenure has been marked by a culture of oppression of those in the Azerbaijani intellectual and cultural elite, including writers, artists, and journalists who had dared to defy the cultural and political-historical agenda of the government. In the words of his own friend of fifty years, Muslim Magomayev, the “Soviet Sinatra” of the USSR and a cultural icon of Azerbaijan: “As an artist I cannot allow myself to visit Baku as long as Polad Bülbüloglu leads the Ministry of Culture. I do not want to live in a country where my culture has been long and methodically destroyed by the Minister of Culture.”
“We, as the RA Civic Coalition in Support of the UN Charter, without any political or national agenda in mind, believe that Polad Bülbüloglu, based on his personal character derived from the precedents of his activities throughout his career, if elected as the Director-General of UNESCO, will shatter the very foundations on which UNESCO is built and dark ages of gross negligence and bias regarding cultural and human values worldwide shall be upon us.
As we have not seen any reasonable explanation to this unacceptable choice and having in mind the serious repercussions which the election of Polad Bülbüloglu could have on the prestige and authority of the distinguished international organization, we call to take necessary actions to prevent this disastrous development both for UNESCO, for the South Caucasus and the World Culture,” the statement concludes.