«Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիան» զարմացած և խիստ վրդովված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Մուրթուզաօղլու Մեմեդովի (ով հայտնի է Բյուլբյուլօղլու բեմական անունով) թեկնածության առաջադրման լուրերի կապակցությամբ: Այս մասին ասված է Կոալիցիյի տարածած նամակ-կոչում, որն ուղղված է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնին՝ Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Պոլադ Բուլբուլողլուի թեկնածության առաջադրման և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի արժեքների անհամատեղելիության վերհանման նպատակով:
«Անկախ քաղաքական օրակարգից, ազգային և կրոնական պատկանելությունից, Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն, իր կարիերայի ընթացքում շարունակաբար ցուցաբերել է անձնային հատկանիշներ, որոնցում տեղ չունեն բարոյական սկզբունքայնությունը, մարդկային և մշակութային բազմազանությունն ու արժեքները: Եթե Բյուլբյուլօղլուն ընտրվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն, ապա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի պատմության մեջ կգրանցվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգություն ոչնչացնող մարդու՝ նույն կազմակերպության գլխավոր տնօրեն դառնալու նախադեպ: Նրա առաջադրումն ինքնին արդեն իսկ խարխլում է այն բարոյական հիմքը, որի վրա կառուցված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և ստեղծում է մի շատ վտանգավոր նախադեպ:
Բյուլբյուլօղլուի տասնութ տարվա կարիերան, որպես Ադրբեջանի Մշակույթի նախարար, լի է Հարավային Կովկասի, և անգամ իր սեփական ժողովրդի մշակութային արժեքների նկատմամբ կատարած հանցանքներով»,- ասված է նամակում:
Նշվում է նաև, որ որպես նախարար իր պաշտոնավարության ընթացքում Նախիջևանի Ջուղա քաղաքի միջնադարյան խաչքարերը, որոնք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից ճանաչվել են Համաշխարհային Ժառանգություն, համակարգված և սիստեմատիկ կերպով ոչնչացվում էին, մինչդեռ Եվրոպական խորհրդարանի 10 պատգամավորի արգելվել էր մուտք գործել այդ ավերածությունների վայր:
«ԱՄՆ-ի՝ Գիտության զարգացման ասոցիացիայի՝ 2009 թվականի և «Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանման միջազգային խորհրդի»՝ 2003 և 2006թթ. կողմից արբանյակային պատկերների գիտական ուսումնասիրության արդյունքները նշված զարհուրելի հանցանքի անհերքելի ապացույց են: Լինելով Ադրբեջանի մշակույթի նախարար, այս հանցանքի կատարման ամբողջ ընթացքում, Բյուլբյուլօղլուն բառ անգամ չի արտասանել՝ ի դատապարտում այս արհավիրքի և ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկել՝ հանցանքը կանխելու կամ կանգնեցնելու ուղղությամբ:
Բյուլբյուլօղլուն նաև պատասխանատու է Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների, մասնավորապես, լեզգի, թալիշ, ավար, թաթ, թաթար, ցախուր, ուդին, քուրդ և հայ ազգի ներկայացուցիչների բռնի միաձուլման համար: «Ռասսիզմի և խտրականության դեմ Եվրոպական Հանձնաժողով»-ի 2007թ․-ի զեկույցը Ադրբեջանի մասին լավագույնս արտացոլում է այն իրավիճակը, որում հայտնվել էր Ադրբեջանը՝ Բյուլբյուլօղլուի տասնութ տարվա աշխատանքի արդյունքում»:
Կոալիցիան հայտնում է, որ Բյուլբյուլողլուի պաշտոնավարումը նաև նշանավորվել է Ադրբեջանի մտավորականության և մշակութային էլիտայի, մասնավորապես, գրողների, արվեստագետների և լրագրողների նկատմամբ ճնշումներով, եթե վերջիններս անգամ փոքր-ինչ շեղվել են Ադրբեջանի իշխանությունների ազգային պատմա-քաղաքական օրակարգից:
«Բյուլբյուլօղլուն հիսուն տարվա ընկեր, լեգենդար երգիչ Մուսլիմ Մագոմաևի խոսքով՝ «Որպես արվեստի մարդ, ես չեմ կարող ինձ թույլ տալ այցելել Բաքու, քանի դեռ Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն տնօրինում է մշակույթի նախարարությունը: Ես չեմ ուզում ապրել մի երկրում, որտեղ մշակույթը երկար ժամանակ և սիստեմատիկ ոչնչացվում է մշակույթի նախարարի կողմից» (հարցազրույց, Ռեգնումնյուզ, 2005):
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կանոնադրության մեջ ասված է. «Քանի որ պատերազմները սկսվում են մարդկանց մտքերում, մարդկանց մտքերում է, որ խաղաղության պաշտպանությունը պետք է կառուցվի»: Այնուամենայնիվ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կարող է շուտով ունենալ Գլխավոր տնօրեն, ով շարունակաբար դիմում է ռազմետենչ և պատերազմական հռետորաբանության՝ Արցախյան հիմնախնդրի մասին կարծիք հայտնելիս: Բյուլբյուլօղլուի, որպես Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան պաշտոնավարման ընթացքում, նա բազմիցս հրապարակավ ցանկություն և պատրաստակամություն է հայտնել զենքը ձեռքին մասնակցել Արցախում պատերազմական գործողություններին՝ լիարժեք արհամարհանքի մատնելով մարդասիրական արժեքները: Այս պատճառով մենք չենք տեսնում նշված անընդունելի թեկնածությանը նախապատվություն տալու որևէ տրամաբանական հիմնավորում:
Մենք, որպես «Ի Աջակցություն ՄԱԿ-ի Կանոնադրության Հայաստանի Հանրապետության Հասարակական Կազմակերպությունների Կոալիցիա», գտնում ենք, որ Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն, ելնելով իր՝ նախադեպերի միջոցով դրսևորած անձնային հատկանիշներից, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրեն ընտրվելու դեպքում, կխարխլի այն բարոյական հիմնասյուները, որոնց վրա կազմավորված և գործում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, և այս մարդասիրական կազմակերպությունը կընկղմվի խավարի մի նոր ժամանակաշրջան՝ նշանավորված համաշխարհային մշակութային և մարդկային արժեքների նկատմամբ հանցավոր անտարբերությամբ և կողմնակալությամբ»,- ասված է նամակում:
Նամակ-կոչը նաև ուղարկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր մարմնի 58 անդամ երկրի ներկայացուցիչներին, ինչես նաև՝ այլ պատկան մարմիններին:

6 Апрель 2017 - 06:02 AMT
Коалиция НПО РА: Избрание Бюльбюльоглу подорвет моральные принципы ЮНЕСКО и создаст опасный прецедент
«Коалиция неправительственных организаций Армении в содействии Устава ООН» обратилась с письмом к Генеральному секретарю ООН Антонио Гутеррешу по поводу выдвижения Полада Бюльбюльоглу кандидатом на пост Генерального директора ЮНЕСКО.
«Коалиция неправительственных организаций Республики Армения в поддержку Устава ООН» крайне удивлена и шокирована сообщением о выдвижении кандидатуры посла Азербайджанcкой Республики в Российской Федерации Полада Муртузоглу Мамедова (известным под сценическим псевдонимом Бюльбюльоглу) на пост Генерального директора ЮНЕСКО. В течение всей своей карьеры Полад Бюльбюльоглу многократно проявлял себя как личность, напрочь лишенная каких-либо моральных принципов, демонстрируя открытое пренебрежение ценностями гуманности, культуры и разнообразия. В случае избрания Бюльбюльогу Генеральным директором ЮНЕСКО в истории данной организации будет зафиксирован прецедент назначения на ответственный пост руководителя авторитетной структуры ООН человека, в биографии которого наличествует факт уничтожения памятника Всемирного наследия человечества. Само выдвижение его кандидатуры уже подрывает нравственный фундамент, на котором зиждится деятельность ЮНЕСКО, создавая достаточно опасный прецедент.
Все восемнадцать лет пребывания Бюльбюльоглу на посту министра культуры Азербайджана были полны преступлениями против культурных ценностей как Южного Кавказа в целом, так и своего собственного народа. В период деятельности Бюльбюльоглу в качестве министра культуры последовательно и систематически уничтожались средневековые хачкары города Джуга в Нахиджеване, внесенные в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО. После того, как о преступлении стало известно международной общественности, группе из десяти депутатов Европарламента властями Азербайджана был запрещен въезд на территорию Нахиджевана и доступ к месту совершения вандализма.
Неопровержимым доказательством уничтожения хачкаров является изучение спутниковых изображений, проведенное Американской ассоциацией содействия развитию науки в 2009 году и Международным советом по сохранению памятников и достопримечательных мест в 2003 и 2006 годах. Занимавший в те годы должность министра культуры Азербайджана и будучи тем самым ответственным за сохранение культурных ценностей и разнообразия этой страны, Бюльбюльоглу не только не предпринял ничего с целью предотвратить данное преступление, но даже не.осудил вандализм.
Полад Бюльбюльоглу также ответственен за принудительную ассимиляцию представителей национальных меньшинств Азербайджана, в частности, лезгин, талышей, аварцев, татар, курдов, удинов, армян и цахуров. Доклад Европейской комиссии по борьбе с расизмом и нетерпимостью за 2007 год как нельзя лучше отражает ситуацию, в которой оказался Азербайджан в результате восемнадцатилетней деятельности министра культуры Бюльбюльоглу.
Этот период также ознаменовался давлением и репрессиями в отношении представителей интеллигенции и культурной элиты Азербайджана, в частности, писателей, журналистов и художников, которые осмеливались даже незначительно отклоняться от продиктованной властями культурной и историко-политической повестки.
«Как человек культуры я не могу приехать в Азербайджан до тех пор, пока Полад Бюльбюльоглу возглавляет Министерство культуры», заявил в 2005 году народный артист СССР, давний друг Бюльбюльоглу, культурная икона Азербайджана Муслим Магомаев. И добавил, что «не хочет жить в стране, где ее культура долго и методично разрушается бескультурным министром».
В Преамбуле Устава ЮНЕСКО говорится, что «мысли о войне возникают в умах людей, поэтому в сознании людей следует укоренять идею защиты мира». Однако сейчас существует реальная опасность того, что в скором времени ЮНЕСКО возглавит человек, последовательно использующий агрессивную милитаристскую риторику в контексте нагорно-карабахской проблемы. Даже в период своей дипломатической службы в качестве посла Азербайджана в России Бюльбюльоглу неоднократно публично выражал желание и готовность с оружием в руках участвовать в военных действиях против Арцаха, тем самым полностью игнорируя гуманитарные ценности.
В силу вышесказанного мы не видим какого-либо разумного объяснения потенциальному избранию этого человека на должность Генерального директора ЮНЕСКО и считаем подобный выбор недопустимым. Исходя исключительно из личностных характеристик П.Бюльбюльоглу и не руководствуясь какими бы то ни было политическими, этническими и религиозными соображениями, «Коалиция неправительственных организаций Республики Армения в поддержку Устава ООН» уверена, что его назначение на должность Генерального директора ЮНЕСКО подорвет те высокие моральные принципы, на которых основана и действует эта организация. Подобное неприемлемое решение неизбежно ввергнет гуманитарную структуру ООН в мрачную эпоху преступного пренебрежения и предвзятого отношения к памятникам мирового культурного наследия и общечеловеческим ценностям», – говорится в обращении.
13 марта стало известно, что посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглы стал кандидатом на пост генерального директора Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО). Его кандидатура официально внесена Азербайджаном на рассмотрение Исполнительного совета (ИС) ЮНЕСКО. Выборы пройдут осенью 2017 года.
Выборы проводятся в связи с предстоящим истечением полномочий Ирины Боковой, избранной на пост генерального директора в 2009 году и переизбранной на новый срок в 2013 году. Она стала первым представителем восточноевропейской группы стран во главе всемирной организации. Правила ЮНЕСКО не допускают избрания высшего должностного лица более чем на два срока.