Ֆրանսիան մեկ տարի առաջ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, իր ռուս և ամերիկացի գործընկերների հետ մոբիլիզացրեց իր ուժերը Լեռնային Ղարաբաղում ծավալված մարտերը դադարեցնելու և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները վերսկսելու ուղղությամբ: Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի Արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարության հայտարարության մեջ, որտեղ ասվում է, որ մեկ տարի առաջ դադարեցին ապրիլի 2-5-ը ԼՂ-ում ծավալված և տարածաշրջանի բնակչությանը վշտով համակած պատերազմական գործողությունները:
Նշվում է, որ Ֆրանսիան վերահաստատում է իր համոզմունքը, որ առկա ստատուս քվոն պաշտպանունակ չէ և որ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով: Ֆրանսիան կոչ է անում կողմերին հարգել կրակի դադարեցման, վստահության մեխանիզմների և բանակցությունները վերսկսելու մասին 2016թ. մայիսի 16-ի Վիեննայի և հունիսի 20-ի Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովներում ստանձնած հանձնառությունները:
«Վերջերս, իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ ունեցած հանդիպումների ընթացքում, Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատեց հակամարտության բանակցված և տևական, ողջ տարածաշրջանի կայունության և բարեկեցության համար նպաստավոր լուծում գտնելուն ուղղված Ֆրանսիայի լիակատար հանձնառությունը»,-ասվում է հայտարարության մեջ, հայտնում է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության մամուլի բաժինը:

France is calling on the parties to the Nagorno Karabakh conflict to abide by the commitments taken at the Vienna summit on May 16, 2016, and the Saint Petersburg summit on June 20, 2016.
In a statement released on the anniversary of the agreement on the cessation of hostilities reached a year ago, France urged the sides to respect the ceasefire, establish trust-building measures, and resume negotiations.
Azerbaijan on April 2, 2016 launched a large-scale offensive against Karabakh, which left hundreds killed and wounded on both sides. An agreement on the cessation of hostilities was reached on April 5 in Moscow.
As President Francois Hollande noted at recent meetings in Paris with his Armenian and Azerbaijani counterparts, the statement said, France remains fully committed to achieving a negotiated, lasting solution to this conflict that promotes stability and prosperity throughout the region.