«Եղեռն՝ եղեռնից հետո» խորագրով շրջիկ ցուցահանդեսը Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում կներկայացվի Փարիզում։
Ցուցահանդեսը կյանքի է կոչվել 2015թ.՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից ՀԿ-ներին հատկացվող դրամաշնորհի և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի կողմից հայտարարված մրցույթի շրջանակներում, և կազմակերպվում է ավելի քան 3 տարի։ Ծրագիրն իրականացրել է «Հոգու պարտք» հայրենագիտական հասարակական կազմակերպությունը Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի աջակցությամբ։
Փարիզում ցուցադրությունը կազմակերպվում է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի աջակցությամբ։ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը տեղեկացնում է, որ Փարիզում ներկայացնելուց հետո ցուցահանդեսը կտեղափոխվի նաև Լիոն, Մարսել։
2016-ի փետրվարին «Եղեռն՝ եղեռնից հետո»-ն ցուցադրվել է Եվրախորհրդարանում։ Այն 32 պաստառի միջոցով պատմում է Թուրքիայի տարածքում հայկական հուշարձանների, եկեղեցիների վիճակի մասին՝ Ցեղասպանությունից առաջ և հետո` հանրությանը տեղեկացնելով մշակութային եղեռնի մասին, որն իրականացվել է թուրք ոճրագործների կողմից։
Շրջիկ ցուցահանդեսը ներկայացվել է նաև Ստեփանակերտում, Երևանում, ՀՀ մարզերում։ «Եղեռն՝ եղեռնից հետո» ծրագիրն արժանացել է «Հայկյան-2015» հատուկ մրցանակի։

A travelling exhibition titled “Genocide after genocide” will open in Paris as part of events marking the 102nd anniversary of the Armenian Genocide.
The exhibition has been organized for more than three years, the project will this year be implemented Hogu Partk NGO with the support of Research on Armenian Architecture Foundation.
The Paris edition is arranged by the Armenian National Committee of Europe, set to be followed by exhibits in Lyon and Marseilles.
“Genocide after genocide” was displayed in the European parliament in February 2016. It represents the Armenian monuments and churches in Turkey before and after the Genocide, informing the society about the cultural cleansing perpetrated by the Ottoman Empire.
The showpieces have earlier been exhibited in Yerevan, Nagorno Karabakh (Artsakh) capital city of Stepanakert and the Armenian provinces.