Ադրբեջանում կալանքի տակ գտնվող ՌԴ հայազգի քաղաքացի Մարատ Ուելդանով-Գալուստյանի գործով նախնական քննությունն ավարտվել է: Գործն ուղարկվել է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարան: Այն վարույթ է ընդունել դատավոր Սամիր Ալիևը:
Նախապատրաստական դատական նիստը կայանալու է ապրիլի 26-ին, հայտնում է Haqqin.az-ը:
Ինչպես հայտարարել է Ուելդանովի փաստաբան Գուբադ Սալաևը, նրա պաշտպանյալն իրեն մեղավոր չի ճանաչում իրեն ներկայացված մեղադրանքներից ոչ մեկով և պատրաստ է ապացուցել իր անմեղությունը դատարանում:
Ուելդանովը ձերբակալվել է 2016-ի հուլիսի 28-ին Ադրբեջանի ՔՕ 234.4.3 հոդվածով (խոշոր չափերի թմրանյութերի ապօրինի ձեռքբերում, արտադրություն և տարածում):
Ավելի վաղ հաղորվել էր, որ ի պատասխան Ուելդանով-Գալուստյանի ընտանիքի բողոքների՝ Ադրբեջանում ՌԴ դեսպանությունն առաջարկել է նրանց ըմբռնումով վերաբերվել երկրում տիրող իրավիճակին ու նշել, որ «հայկական ծագումը բարդացնում է նրա պաշտպանությունը»: Դրանով իսկ դեսպանությունը փաստացի հաստատել է քաղաքացու հետապնդման ազգային դրդապատճառը:
Գալուստյանի ձերբակալությունը սոցցանցերում լայն քննարկման առիթ է դարձել։ Գալուստյանն ավստրիական Do&Co ընկերության ներկայացուցիչն է, որն զբաղվում էր Բաքվում Formula 1-ի մրցաշարի մասնակիցներին սննդի մատակարարմամբ: Ավելի վաղ՝ 2015 թվականին, Ուելդինովը Բաքու է այցելել նաև Եվրոպական առաջին խաղերի առիթով, սակայն խնդիրներ չի ունեց: Մարիա Միրզոյանը հայտնել է նաև, որ իր եղբայրը ծնվել է Բաքվում, սակայն ամուսնանալուց հետո կնոջ ազգանունը վերցրած լինելով՝ նախկինում խնդիրներ չի ունեցել այնտեղ։

14 Апрель 2017 - 07:32 AMT
Предварительное следствие по делу незаконно арестованного в Азербайджане гражданина России армянского происхождения Марата Уелданова-Галустяна завершилось. По завершении следствия дело было направлено в Бакинский суд по тяжким преступлениям и поступило в производство судьи Самира Алиева.
Подготовительное судебное заседание назначено на 26 апреля, пишет Haqqin.az.
Как заявил адвокат Уелданова Губад Салаев, его подзащитный не признает себя виновным ни по одному из выдвинутых против него обвинений и готов доказать свою невиновность на суде.
Гражданин России армянского происхождения Марат Уэлданов-Галустян был задержан 9 июня 2016 года государственной службой Азербайджана по ст. 234.4.3 УК Азербайджана — «за производство, хранение, оборот и транспортировку наркотиков». Через несколько дней после задержания в посольство обратилась гражданка Мирзоян, которая сделала заявление, что задержанный является ее братом, его настоящая фамилия — Галустян, и задержан он не за незаконный оборот наркотиков, а по подозрению в шпионаже.