Ապրիլի 16-ին Ադրբեջանում մեկնարկող լայնածավալ զորավարժությունները տեղի են ունենում ԵԱՀԿ փաստաթղթերի խախտմամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Մենք ուսումնասիրել ենք իրավիճակը: Այստեղ հստակորեն կա ԵԱՀԿ-ի թիվ 9/12 որոշման խախտում և Վիեննայի փաստաթղթով ստորագրված պարտավորության խախտում», – ասել է Արծրուն Հովհաննիսյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ այդ մասին հայկական կողմը կիրազեկի ԵԱՀԿ-ին:
Ստորագրված փաստաթղթերը ենթադրում են, որ զորավարժություն անցկացնող ԵԱՀԿ անդամ երկիրը պարտավոր է այդ մասին իրազեկել կազմակերպության բոլոր անդամներին:
Ապրիլի 16-21-ն Ադրբեջանում անցկացվելու է զորավարժություն, որում ներգրավված է լինելու մոտ 30.000 զինծառայող, ավելի քան 250 տանկ և զրահամեքենա, հրթիռա-հրետանային 200 համակարգ, ռազմաօդային ուժերի տարբեր նշանակության 25 մարտական ինքնաթիռ, ռադիոէլեկտրոնային հետախուզության նոր միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր:

Военные учения, запланированные в Азербайджане на 16 апреля, проводятся с нарушением международных документов. Об этом заявил пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
«Нарушено требование решения ОБСЕ 9/12 и обязательства по Венскому документу», – заявил он, передает Aysor.am.
По словам Ованнисяна, армянская сторона намерена обратиться в ОБСЕ по данному вопросу.
Решения ОБСЕ 9/12 и обязательства по Венскому документу предполагают предварительное уведомление о крупных военных мероприятиях стран ОБСЕ всех стран-членов организации.
Учения в Азербайджане начнутся с 16 апреля. В них будет задействовано до 30 тыс военнослужащих, 250 единиц танков и бронетехники, 200 ракетно-артиллерийских установок разного калибра, реактивных систем залпового огня и минометов, 25 единиц боевой авиации различного назначения.