Ապրիլի 16-ին Ադրբեջանում մեկնարկող լայնածավալ զորավարժությունները տեղի են ունենում ԵԱՀԿ փաստաթղթերի խախտմամբ: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Մենք ուսումնասիրել ենք իրավիճակը: Այստեղ հստակորեն կա ԵԱՀԿ-ի թիվ 9/12 որոշման խախտում և Վիեննայի փաստաթղթով ստորագրված պարտավորության խախտում», – ասել է Արծրուն Հովհաննիսյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նա նշել է, որ այդ մասին հայկական կողմը կիրազեկի ԵԱՀԿ-ին:
Ստորագրված փաստաթղթերը ենթադրում են, որ զորավարժություն անցկացնող ԵԱՀԿ անդամ երկիրը պարտավոր է այդ մասին իրազեկել կազմակերպության բոլոր անդամներին:
Ապրիլի 16-21-ն Ադրբեջանում անցկացվելու է զորավարժություն, որում ներգրավված է լինելու մոտ 30.000 զինծառայող, ավելի քան 250 տանկ և զրահամեքենա, հրթիռա-հրետանային 200 համակարգ, ռազմաօդային ուժերի տարբեր նշանակության 25 մարտական ինքնաթիռ, ռադիոէլեկտրոնային հետախուզության նոր միջոցներ և անօդաչու թռչող սարքեր:

Azerbaijani military drills slated for an April 16 launch are being organized in violation of OSCE documents, a spokesman for the Armenian defense ministry said, according to Aysor.am.
“The OSCE 9/12 decision and commitments stipulated in the Vienna document have been violated,” Artsrun Hovhannisyan said.
The Armenian side will inform the OSCE on the issue, Hovhannisyan said.
The documents in question clearly state that OSCE member countries must inform all other members of the organization ahead of conducting drills.
Set to be held on April 16-21, the exercises will involve 30,000 military personnel, more than 250 tanks and armored vehicles, up to 200 missiles and artillery systems of various calibres, rocket systems and mortars, combat aircrafts, as well as new types of electronic warfare assets and unmanned aerial vehicles, Azeri media reported.