15 Ապրիլ 2017 - 09:24 AMT
Ապրիլի 18-ին Մոսկվայում, Գրողների տան մեծ դահլիճում տեղի կունենա «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրով ոգեկոչման երեկո, որը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցին:
Այն «Դիալոգ» կազմակերպության (նախագահ` Յուրի Նավոյան), Մոսկվայի հայ ուսանողների ընկերակցության (նախագահ` Անդրանիկ Հովսեփյան) և «Հայաստանի խորհուրդները» միջազգային երաժշտական ծրագրի (ղեկավար` Միքայել Հայրապետյան) համատեղ ձեռնարկն է:
Ոգեկոչման երեկոյին կմասնակցեն ՌԴ Պետական Դումայի խմբակցությունների պատգամավորներ, դիվանագետներ, Ռուսաստանի ազգային համայնքների, հասարակական կազմակերպությունների, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ և արվեստի գործիչներ: Միջոցառման գեղարվեստական մասում կհնչեն հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Այս նախաձեռնությունով ռուսաստանյան հասարակայնությունն իր հարգանքի տուրքն է մատուցում Հայոց ցեղասպանության զահերի հիշատակին, զորակցություն հայտնում ցեղասպանության ճանաչմանը և դատապարտմանը, ինչես նաև այդ միջազգային հանցագործության հետագա կանխարգելմանն ուղղված Հայաստանի և Ռուսաստանի միջազգային ջանքերին:

18 апреля в Большом зале Центрального дома литераторов в Москве состоится мемориальный вечер «Помню и требую», приуроченный к 102-ой годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Это совместное мероприятие организации «Диалог» (председатель – Юрий Навоян), Ассоциации Армянской Молодежи Москвы (председатель – Андраник Овсепян) и Международного музыкального проекта «Тайны Армении» (руководитель – Микаел Айрапетян).
В мемориальном вечере примут участие представители фракций Государственной Думы РФ, дипломаты, представители национальных диаспор, общественных объединений, деловых кругов и деятели культуры. В художественной части мероприятия прозвучат произведения армянских композиторов.
Этим мероприятием российское общество воздает должное памяти невинных жертв геноцида армян, выражает содействие международным усилиям Армении и России, направленным на признание и осуждение геноцида, а также предотвращение повторения этого международного преступления.