Հայաստանը ԱՊՀ և մերձավոր արտերկրի երկրների թվում 3-րդն է ռուսաստանցիների շրջանում համտեսային կամ գաստրոնոմիական զբոսաշրջության ոլորտում: Այդ մասին հայտնում է ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունն իր վերլուծության հիման վրա:
Ըստ գործակալության, Ռուսաստանի բնակիչների շրջանում գաստրոնոմիական զբոսաշրջության համար ամենապահանջված երկրների հնգյակում են Հայաստանը, Վրաստանը, Ադրբեջանը, Ղազախստանն ու Ուզբեկստանը:
ԱՊՀ երկրների գաստրոնոմիական զբոսաշրջությունն ամենաարագ աճող ոլորտն է Ռուսաստանի արտագնա տուրիզմի ոլորտում 2017-ին: Վարկանիշը կազմվել է հարցման արդյունքների հիման վրա:
Ըստ ՏուրՍտատի, ամենապահանջված համտեսային ուղևորությունները մեկշաբաթյա այցերն են: Օրինակ, 7-օրյա գաստրոնոմիական տուրը Հայաստան և Ղազախստան միջինը $900 է պահանջում, ներառյալ ավիատոմսերը, Ադրբեջան ու Վրաստան՝ $800, Ուզբեկստան՝ $1000:
Գաստրոնոմիական զբոսաշրջությունը ներառում ճանաչողական ուղևորությունը տարածաշրջան կամ երկիր տեղական խոհանոցի և վարպետության դասերի միջոցով:

Армения заняла третье место среди стран СНГ и ближнего зарубежья, популярных для гастрономического туризма россиян. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат по итогам проведенного анализа.
По данным агентства, в первую пятерку стран СНГ и ближнего зарубежья, популярных для гастрономического туризма жителей России, входят Армения, Грузия, Азербайджан, Казахстан и Узбекистан.
Гастрономический туризм в страны СНГ является одним из самых быстрорастущих в выездном туризме из России в 2017 году. Рейтинг составлен по данным анализа спроса на гастрономические туры.
По данным ТурСтат, самые популярные гастрономические туры россиян в страны СНГ и ближнего зарубежья – это поездки на одну неделю. Например, гастрономический тур на 7 дней из России в Казахстан и Армению с авиабилетами обойдется в среднем $900, в Азербайджан или Грузию в $800, а в Узбекистан — $1000.
Гастрономический туризм – это путешествия и гастрономические туры для знакомства с регионом или страной через гастрономию, местную кухню и кулинарные мастер-классы.