18 Ապրիլ 2017 - 08:16 AMT
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դաշնային օրենք է ստորագրել, որով կեցության իրավունքի տրամադրման պարզեցված կարգ է սահմանվում 1944թ. Ղրիմից արտաքսված ազգերի համար: 1944-ին Ղրիմից արտաքսված ժողովրդների թվում էին նաև հայերը:
Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում, ապրիլի 5-ին ընդունվել է Պետդումայում, ապրիլի 12-ին հավանության արժանացել Դաշնության խորհրդում, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
Ըստ փաստաթղթի, արտոնությունները տարածվում են տուժած քաղաքացիների, ինչպես նաև նրանց հարազատների վրա՝ տատերի, պապերի, հոր, մոր, կնոջ, երեխաների, թոռների, եղբոր, քրոջ, որդեգրի վրա: Այժմ ՌԴ-ում կեցության իրավունք ստանալու համար նրանք ստիպված չեն լինի ժամանակավոր բնակության թույլտվություն ձևակերպել, եթե ունեն ՌԴ ներքին մարմինների, դատախազության կամ դատարանի կողմից տրված տեղեկանք իրավունքների վերականգնման (ռեաբիլիտացիայի) մասին:
Օրենքը նախապատրաստվել էր ՌԴ նախագահի «Հայ, բուլղարացի, հույն, իտալացի, Ղրիմի թաթարների, և գերամանցի ժողովրդների ռեաբիլիտացիայի և նրանց վերածննդին ու զարգացմանը պետական աջակցության միջոցների մասին» հրամանագրի հիման վրա:
Ըստ Ղրիմի ՆԳՆ-ի, 2014-ի մայիսից 2015-ի փետրվարը ռեաբիլիտացիայի մասին տեղեկանքի 18.345 դիմում է ստացվել: Ըստ նախանական տվյալների, նման քաղաքացիների իրական քանակը մոտ 40.000 է: Օրենքը կյանքի կոչելու համար լրացուցիչ ֆինանսավորում չի պահանջվի:

18 Апрель 2017 - 07:55 AMT
Президент России Владимир Путин подписал федеральный закон, который предусматривает упрощенный порядок при получении вида на жительство в России для тех, кто был незаконно депортирован с территории Крымской АССР. В их число входят также депортированные из Крыма в 1944 году армяне.
Документ, опубликованный на официальном портале правовой информации, принят Госдумой 5 апреля и одобрен Советом Федерации 12 апреля 2017 года, пишет ТАСС.
Согласно документу, льготы распространяются на самих граждан, а также на их родственников – бабушек, дедушек, отца, мать, супруга, супругу, детей, внуков, брата, сестру, усыновителя. Теперь для получения вида на жительство в РФ им не потребуется оформлять разрешение на временное проживание при условии представления справки о реабилитации, выданной органами внутренних дел, органами прокуратуры РФ или судом.
Закон подготовлен во исполнение указа президента РФ «О мерах по реабилитации армянского, болгарского, греческого, итальянского, крымско-татарского и немецкого народов и государственной поддержке их возрождения и развития».
По данным МВД по Республике Крым, с мая 2014 года по февраль 2015 года было подано 18 тыс 345 заявлений граждан о выдаче справок о реабилитации. По предварительным данным, реальное количество таких граждан составляет около 40 тыс человек.