ԱՄՆ-ում 2017թ. անգլերեն լեզվի լավագույն դասավանդող է ճանաչվել հայազգի Սուսաննա ՄակՖիլոմին: Նա արժանացել է ամերիկացի դրամատուրգ, բանաստեղծ և կոմպոզիտոր Սթիվեն Սոնդհայմի մրցանակին:
ՄակՖիլոմին, որին հեղինակավոր մրցանակի համար առաջադրել էին նրա ուսանողները, ամերիկյան «Քենեդի» կենտրոնի որոշմամբ ընդգրկվել էր տարվա անգլերենի լավագույն դասավանդողների տասնյակում, գրում է Sputnik-Արմենիան Alexandria News-ի վրա հղումով:
Սուսաննա ՄակՖիլոմին արտագաղթել է ԱՄՆ Հայաստանից, որտեղ երկար տարիներ դասավանդել է Երևանի Մանկավարժական համալսարանում, ինչպես նաև եղել է պաշտոնատար անձանց թարգմանիչը: ԱՄՆ-ում ՄակՖիլոմին դասավանդել է Վիրջինիա և Յուտա նահանգների ուսումնական հաստատություններում: 2013-ին Սուսաննան լեզուների մասնավոր դպրոց է բացել Ալեքսանդրիա քաղաքում:

Премия американского драматурга, поэта и композитора Стивена Сондхайма, а также денежное вознаграждение в размере 10 тысяч долларов получит Сусанна МакФиломи, признанная лучшим преподавателем английского языка в 2017 году.
МакФиломи, номинированная на престижную премию своими студентами, вошла в десятку лучших преподавателей года решением американского центра «Кеннеди», пишет Sputnik-Армения со ссылкой на издание Alexandria News.
Сусанна МакФиломи эмигрировала в США из Армении, где многие годы работала в Педагогическом университете в Ереване, а также была переводчиком официальных лиц страны. После эмиграции МакФиломи преподавала в учебных заведениях штатов Вирджиния и Юта. В 2013 году Сусанна открыла частную школу языков в городе Александрия.